22.05.2018
Dlaczego palenie papierosów przy psie to zły pomysł?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt zdecydowanie zachęca do rzucania palenia. Czy to naprawdę aż tak złe?
fot. Shutterstock
Bardzo dużo wspomina się o tym, jak bierne palenie wpływa na osoby, które znajdują się w pobliżu palaczy. Jednak wciąż ten problem jest umniejszany, jeśli o zwierzęta domowe. Chociaż palenie już od dawna nie jest w modzie, to wciąż bardzo dużo osób walczy z tym nałogiem. Palenie papierosów nie wpływa korzystnie ani na palących, ani osoby będące w pobliżu czy zwierzęta, które chcąc nie chcąc są zmuszone do bycia biernymi palaczami. A jeśli zależy ci na zdrowiu swojego pupila, to powinieneś rozważyć zerwanie z nałogiem, które wyjdzie na dobre nie tylko tobie, ale i twojemu otoczeniu. Palenie papierosów przy psie – to nie jest najlepszy pomysł. Dowiedz się, jak dym tytoniowy wpływa na zdrowie czworonoga.
Psi nos
Każdy wie, że psy mają zdecydowanie lepszy węch niż my. Im większy nos – tym czulsze powonienie. Co więcej, czworonogi na powitanie nie podają sobie nawzajem łapy, a obdarowują się porządną dawką obwąchiwania. Każdy właściciel zna również uczucie, kiedy jego pupil dotknie dłoni swoim mokrym nosem. Jak się okazuje, mokry nos ma swoją funkcję – mianowicie umożliwia jeszcze lepiej rozróżnić dochodzące do nozdrza zapachy. Więcej o potędze psiego nosa pisaliśmy TUTAJ.
Palenie papierosów przy psie i kocie
U psów i kotów, których właściciele są palaczami, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób. Dolegliwości, jakie mogą się pojawić to m.in. kaszel, astma, napady duszności, alergie czy łzawienie oczu. Co więcej, substancje toksyczne zawarte w dymie mogą uszkodzić system nerwowy zwierząt, przyczynić się do powstawania raka (szczególnie narażone są koty). Podobnie jak u ludzi dym papierosowy czyni także spustoszenie w układzie oddechowym i płucach.
Jeśli nie udaje ci się rzucić palenia, zadbaj przynajmniej, by twoje zwierzęta nie miały dostępu do papierosów lub tytoniu. Zjedzenie – nawet niedopałków – może doprowadzić do zasłabnięcia, a w skrajnych wypadkach nawet do zapadnięcia w śpiączkę lub śmierci czworonoga. Swoją drogą, zamiast po kolejnego papierosa, lepiej sięgnij po smycz i wyjdź z pupilem na spacer.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined