22.05.2018
Dlaczego palenie papierosów przy psie to zły pomysł?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt zdecydowanie zachęca do rzucania palenia. Czy to naprawdę aż tak złe?
fot. Shutterstock
Bardzo dużo wspomina się o tym, jak bierne palenie wpływa na osoby, które znajdują się w pobliżu palaczy. Jednak wciąż ten problem jest umniejszany, jeśli o zwierzęta domowe. Chociaż palenie już od dawna nie jest w modzie, to wciąż bardzo dużo osób walczy z tym nałogiem. Palenie papierosów nie wpływa korzystnie ani na palących, ani osoby będące w pobliżu czy zwierzęta, które chcąc nie chcąc są zmuszone do bycia biernymi palaczami. A jeśli zależy ci na zdrowiu swojego pupila, to powinieneś rozważyć zerwanie z nałogiem, które wyjdzie na dobre nie tylko tobie, ale i twojemu otoczeniu. Palenie papierosów przy psie – to nie jest najlepszy pomysł. Dowiedz się, jak dym tytoniowy wpływa na zdrowie czworonoga.
Psi nos
Każdy wie, że psy mają zdecydowanie lepszy węch niż my. Im większy nos – tym czulsze powonienie. Co więcej, czworonogi na powitanie nie podają sobie nawzajem łapy, a obdarowują się porządną dawką obwąchiwania. Każdy właściciel zna również uczucie, kiedy jego pupil dotknie dłoni swoim mokrym nosem. Jak się okazuje, mokry nos ma swoją funkcję – mianowicie umożliwia jeszcze lepiej rozróżnić dochodzące do nozdrza zapachy. Więcej o potędze psiego nosa pisaliśmy TUTAJ.
Palenie papierosów przy psie i kocie
U psów i kotów, których właściciele są palaczami, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób. Dolegliwości, jakie mogą się pojawić to m.in. kaszel, astma, napady duszności, alergie czy łzawienie oczu. Co więcej, substancje toksyczne zawarte w dymie mogą uszkodzić system nerwowy zwierząt, przyczynić się do powstawania raka (szczególnie narażone są koty). Podobnie jak u ludzi dym papierosowy czyni także spustoszenie w układzie oddechowym i płucach.
Jeśli nie udaje ci się rzucić palenia, zadbaj przynajmniej, by twoje zwierzęta nie miały dostępu do papierosów lub tytoniu. Zjedzenie – nawet niedopałków – może doprowadzić do zasłabnięcia, a w skrajnych wypadkach nawet do zapadnięcia w śpiączkę lub śmierci czworonoga. Swoją drogą, zamiast po kolejnego papierosa, lepiej sięgnij po smycz i wyjdź z pupilem na spacer.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.12.2024
Pieskie Święta - jak zadbać o komfort pupila w Święta?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gorączkowa przedświąteczna krzątanina, a później radosne spotkania w rodzinnym gronie to ogromna porcja wrażeń dla naszych zwierzaków. Jak pomóc im bez szwanku przetrwać okres Świąt Bożego Narodzenia? Jak zadbać w tym czasie o wrażliwego psa? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!
undefined
01.12.2024
“Kochanie, choinka ZEMDLAŁA!” Poradnik bezpiecznych Świąt dla opiekunów psów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Świąteczne potrawy i dekoracje, a do tego rozgardiasz podczas przygotowań oraz świątecznych odwiedzin… Boże Narodzenie to piękny, ale i newralgiczny okres, zwłaszcza dla opiekunów zwierząt. Sprawdź, jakie zagrożenia mogą czyhać w Święta na twojego pupila!
undefined
01.12.2024
Nie dla psa… bigos. 5 błędów, które popełniasz przy wigilijnym stole
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Coraz bliżej święta… Już wkrótce zasiądziemy wraz z całą rodziną przy wigilijnym stole. Chcemy, by pies również poczuł świąteczną atmosferę - bywa jednak, że nasze wysiłki okazują się dla niego niedźwiedzią przysługą, a dobre chęci nie wystarczą, by uroczysta kolacja przebiegła bez przeszkód. Sprawdź, jakich błędów warto unikać!
undefined