09.05.2021
Potrąciłeś psa? Musisz udzielić mu pomocy!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kierowca, który potrącił psa na ulicy, nie zawsze jest winien wypadkowi. Jednak bez względu na to, czyja to była wina, musi udzielić psu pomocy!
fot. Shutterstock
Wypadki z udziałem przeróżnych zwierząt są niestety codziennością. Jadąc samochodem, możemy nie zauważyć w porę wbiegającego nam pod koła psa i potrącić go lub śmiertelnie poturbować. Za nieumyślne potrącenie zwierzęcia kierowcy nie grozi żadna kara. Jednak nieudzielenie potrąconemu psu pomocy jest już poważnym wykroczeniem! Jak zachować się w takiej sytuacji, gdzie zgłosić wypadek i jak udzielić psu pomocy? Co może grozić kierowcy, który uciekł z miejsca takiego wypadku?
Kierowca, który potrącił zwierzę, musi udzielić mu pomocy
Polskie prawo mówi jednoznacznie, że po potrąceniu psa musimy natychmiast udzielić mu pomocy lub zawiadomić odpowiednie służby. Taka informacja znajduje się w Ustawie o ochronie zwierząt.
Art. 25. [Obowiązki w przypadku potrącenia zwierzęcia]Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb (…).
Oczywiście nie każdy kierowca wie, jak udzielić psu pomocy po potrąceniu. Biorący udział w wypadku, ranny zwierzak może także zachowywać się agresywnie lub uciekać na widok podchodzącego człowieka. W takiej sytuacji obowiązkiem kierowcy jest bezzwłoczne zawiadomienie o wypadku odpowiednich służb – policji (poza terenem zabudowanym) lub straży miejskiej (w terenie zabudowanym). Wypadek taki można głosić również pod numerem alarmowym 112. Kierowca powinien zachować standardowe procedury obowiązujące jak przy każdym innym wypadku, czyli włączyć światła awaryjne, a miejsce zdarzenia zabezpieczyć trójkątem ostrzegawczym i czekać do przyjazdu służb. Ranny pies zostanie następnie przetransportowany do lecznicy przez policję lub straż miejską.
Jak udzielić psu pomocy?
Jeśli potrącony pies zachowuje się spokojnie i da się włożyć do samochodu, możemy zabrać go do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Niestety nie każda lecznica ma podpisaną z gminą umowę na świadczenie bezpłatnej pomocy lekarsko-weterynaryjnej w sytuacjach nagłych. Dlatego w większości lecznic koszty opieki nad potrąconym zwierzakiem ponieść będzie musiał kierowca. Oczywiście może on następnie ubiegać się o zwrot tych kosztów od właściciela psa, jeśli da się go ustalić lub od gminy w przypadku, gdy potrącony pies jest bezdomny. W niektórych wypadkach możliwe jest także umówienie się z lecznicą, że rachunek za leczenie psa wystawiony zostanie na gminę. Jej zadaniem będzie następnie ustalenie właściciela.
Za nieudzielenie pomocy potrąconemu zwierzęciu grozi kara
Ucieczka z miejsca takiego wypadku stanowi wykroczenie, za które polskie prawo przewiduje karę aresztu od 5 do 30 dni lub grzywnę do 5 tys. złotych. Kierowca, który nie udzielił zwierzęciu pomocy, może także liczyć się ze środkiem karnym w postaci nawiązki w wysokości do 1 tys. złotych na cel związany z ochroną zwierząt.
Jeśli jesteśmy świadkami wypadku z udziałem zwierzęcia i widzimy, że kierowca nie zamierza się zatrzymywać, powinniśmy zapamiętać numery rejestracyjne samochodu lub zrobić im zdjęcie. Następnie musimy jak najszybciej zająć się potrąconym zwierzęciem – sprawdzić, czy żyje, odpowiednio je zabezpieczyć i zgłosić wypadek służbom. Gdy psiak będzie już bezpieczny, możemy złożyć na policję zawiadomienie o podejrzeniu wykroczenia przez osobę kierującą pojazdem.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.08.2024
5 zaskakujących sposobów, w jakie psy wyrażają uczucia
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy wyrażają uczucia na wiele sposobów. Niektóre są oczywiste, inne subtelniejsze. Oto 5 zachowań, po których rozpoznasz, że twój pies naprawdę cię kocha!
undefined
26.08.2024
Międzynarodowy Dzień Psa 2024 – jak go uczcić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Duże, małe, leniwe, spokojne, rasowe, kundelki, niepełnosprawne czy bezpańskie – 26 sierpnia jest dniem wszystkich psów domowych. Bez wyjątku. Jak obchodzić tę okazję i sprawić nieco radości czworonogom? Sprawdźmy!
undefined
22.07.2024
Jak wzmocnić więź z psem? 5 niezawodnych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wydaje ci się, że twój pies zupełnie nie zwraca na ciebie uwagi? A może czasem, gdy ma ochotę na zabawę, to cię zauważa, ale na co dzień żyjecie zupełnie obok siebie? Znamy sposoby, by poprawić tę sytuację! Podpowiadamy, jak wzmocnić więź z psem.
undefined