06.11.2019
Psiak w samochodzie – na co nie wolno pozwalać pupilowi podczas podróży?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podróż z psem to masa frajdy, ale także duże ryzyko! Czego psiak w samochodzie nigdy nie może robić? Na co uważać, przewożąc psa autem?
fot. Shutterstock
Wybierając się z psem w podróż samochodem lub nawet na krótką przejażdżkę, należy wyjątkowo uważać. Niezabezpieczenie czworonoga na czas przejazdu stwarza nie tylko zagrożenie dla pupila, ale może być także powodem wypadku. Jakich zasad należy przestrzegać i jak powinien być zabezpieczony nasz psiak w samochodzie?
Psiak w samochodzie to częsta przyczyna wypadków!
Badania naukowców wskazują jednoznacznie, że nieodpowiednie przewożenie czworonoga może być przyczyną wypadku. Poruszający się swobodnie po pojeździe zwierzak odwraca uwagę kierowcy od ruchu drogowego. Natomiast psiak (nawet ten najmniejszy), który z zaskoczenia wchodzi kierowcy na kolana czy skacze po siedzeniach, może tworzyć w aucie wyjątkowe zamieszanie i bezpośrednio doprowadzić do katastrofy! Sam niezabezpieczony odpowiednio pies może podczas wypadku doznać poważnych obrażeń. Ryzyka można łatwo uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad.
1. Nigdy nie przewoź psa na przednim siedzeniu
Umieszczenie psiaka na przednim siedzeniu stwarza dla niego ogromne ryzyko. Podczas wypadku może nie tylko wypaść przez przednią szybę auta. Również aktywowana poduszka powietrzna może być przyczyną poważnych obrażeń zwierzaka!
2. Nie trzymaj psa na kolanach podczas prowadzenia samochodu
W ten sposób przewożony psiak w samochodzie to nie tylko ogromne rozproszenie dla kierowcy. Wiercący się na kolanach kierowcy zwierzak może niechcący dostać się pod kierownicę, przez co spowoduje wypadek. Przy gwałtowniejszym hamowaniu czworonóg może zsunąć się z kolan także na podłogę i niechcący nacisnąć pedał albo zupełnie uniemożliwić kierowanie pojazdem!
3. Koniecznie zabezpiecz psa na czas podróży
Puszczony luzem psiak w samochodzie to nie tylko rozproszenie. W razie wypadku niezabezpieczony czworonóg może odnieść poważne obrażenia. Istnieje też ryzyko, że w razie stłuczki przerażony zwierzak wyskoczy z samochodu na ruchliwą ulicę i popędzi na oślep przed siebie.
4. Nie pozwalaj psu wystawiać głowy za okno
Czworonóg, który wystawia głowę za okno, narażony jest na spowodowane przez piach urazy oczu, które mogą prowadzić nawet do ślepoty. Przewożony przy otwartym oknie zwierzak może także wyskoczyć przez nie w czasie jazdy. Szczególnie jeśli zauważy coś ciekawego po drugiej stronie ulicy. Jeśli nie będzie do niczego przypięty, może wyskoczyć na jezdnię i ulec poważnemu wypadkowi. Natomiast przypięty smyczą na szelkach lub obroży może powiesić się na oknie lub zostać przeciągnięty za samochodem!
5. Nie zostawiaj psa w samochodzie bez opieki
W zależności od usposobienia czworonoga, jego poczucia bezpieczeństwa w samochodzie i panującej obecnie pory roku, niektórzy opiekunowie czworonogów mogą ulec pokusie, by zostawić zwierzaka samego w aucie. Jednak nawet w chłodne miesiące zamykanie zwierzaka w samochodzie nawet na chwilę bez opieki stwarza poważne ryzyko dla jego zdrowia! Zostawiony w blaszanej puszce psiak może nie tylko dostać udaru z gorąca. Może też zniszczyć wnętrze i zadławić się jakimś drobnym elementem.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
04.10.2023
Mieszkanie psiarza w XXI wieku! Poznaj 3 inteligentne rozwiązania, idealne do domu z psem
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wstajesz z kanapy – w powietrzu unosi się sierść. Wychodzisz z domu i z rękawa koszulki ściągasz kłaki. Rolka do ubrań to stały element twojego codziennego bagażu podręcznego i numer jeden na liście zakupów. Wychodzisz z domu i zastanawiasz się, co robi twój pies. Jeśli te zdania idealnie opisują twoją rzeczywistość, chcemy ci powiedzieć, że można żyć inaczej. Nastała era inteligentnych psich domów!
undefined
30.09.2023
Pies w tłumie? Żaden nie czuje się komfortowo! Dlaczego tego nie dostrzegamy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Pies w tłumie to zły pomysł. Nawet w zbiorowisku obcych psów nasz pupil mógłby nie być szczęśliwy, bo często psy wolą grono małe, ale znane i życzliwe. A co dopiero, gdy w grę wchodzi tłum ludzi...
undefined
30.09.2023
Jak wspierać dziecko po śmierci psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Prędzej czy później każdy z nas mierzy się z odejściem ukochanego pupila. Niezależnie od wieku psa i przyczyny śmierci, taka strata jest sporym obciążeniem dla naszej psychiki. Dla najmłodszych bywa to pierwsze zetknięcie się z tym zjawiskiem. Dzieci bardzo przeżywają śmierć ukochanego pupila – wiele z nich nawet nie pamięta świata, w którym nie było w rodzinie psiaka. Jak pomóc im zmierzyć się z tym doświadczeniem? Sprawdź z nami – o opinię zapytaliśmy ekspertów z Akademii Esthima.
undefined