Psiak w samochodzie – na co nie wolno pozwalać pupilowi podczas podróży?

Aleksandra Prochocka

Aleksandra Prochocka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Podróż z psem to masa frajdy, ale także duże ryzyko! Czego psiak w samochodzie nigdy nie może robić? Na co uważać, przewożąc psa autem?

psiak w samochodzie

fot. Shutterstock

Wybierając się z psem w podróż samochodem lub nawet na krótką przejażdżkę, należy wyjątkowo uważać. Niezabezpieczenie czworonoga na czas przejazdu stwarza nie tylko zagrożenie dla pupila, ale może być także powodem wypadku. Jakich zasad należy przestrzegać i jak powinien być zabezpieczony nasz psiak w samochodzie?

Psiak w samochodzie to częsta przyczyna wypadków!

Badania naukowców wskazują jednoznacznie, że nieodpowiednie przewożenie czworonoga może być przyczyną wypadku. Poruszający się swobodnie po pojeździe zwierzak odwraca uwagę kierowcy od ruchu drogowego. Natomiast psiak (nawet ten najmniejszy), który z zaskoczenia wchodzi kierowcy na kolana czy skacze po siedzeniach, może tworzyć w aucie wyjątkowe zamieszanie i bezpośrednio doprowadzić do katastrofy! Sam niezabezpieczony odpowiednio pies może podczas wypadku doznać poważnych obrażeń. Ryzyka można łatwo uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad.

psiak w samochodzie

1. Nigdy nie przewoź psa na przednim siedzeniu

Umieszczenie psiaka na przednim siedzeniu stwarza dla niego ogromne ryzyko. Podczas wypadku może nie tylko wypaść przez przednią szybę auta. Również aktywowana poduszka powietrzna może być przyczyną poważnych obrażeń zwierzaka!

2. Nie trzymaj psa na kolanach podczas prowadzenia samochodu

W ten sposób przewożony psiak w samochodzie to nie tylko ogromne rozproszenie dla kierowcy. Wiercący się na kolanach kierowcy zwierzak może niechcący dostać się pod kierownicę, przez co spowoduje wypadek. Przy gwałtowniejszym hamowaniu czworonóg może zsunąć się z kolan także na podłogę i niechcący nacisnąć pedał albo zupełnie uniemożliwić kierowanie pojazdem!

3. Koniecznie zabezpiecz psa na czas podróży

Puszczony luzem psiak w samochodzie to nie tylko rozproszenie. W razie wypadku niezabezpieczony czworonóg może odnieść poważne obrażenia. Istnieje też ryzyko, że w razie stłuczki przerażony zwierzak wyskoczy z samochodu na ruchliwą ulicę i popędzi na oślep przed siebie.

4. Nie pozwalaj psu wystawiać głowy za okno

Czworonóg, który wystawia głowę za okno, narażony jest na spowodowane przez piach urazy oczu, które mogą prowadzić nawet do ślepoty. Przewożony przy otwartym oknie zwierzak może także wyskoczyć przez nie w czasie jazdy. Szczególnie jeśli zauważy coś ciekawego po drugiej stronie ulicy. Jeśli nie będzie do niczego przypięty, może wyskoczyć na jezdnię i ulec poważnemu wypadkowi. Natomiast przypięty smyczą na szelkach lub obroży może powiesić się na oknie lub zostać przeciągnięty za samochodem!

5. Nie zostawiaj psa w samochodzie bez opieki

W zależności od usposobienia czworonoga, jego poczucia bezpieczeństwa w samochodzie i panującej obecnie pory roku, niektórzy opiekunowie czworonogów mogą ulec pokusie, by zostawić zwierzaka samego w aucie. Jednak nawet w chłodne miesiące zamykanie zwierzaka w samochodzie nawet na chwilę bez opieki stwarza poważne ryzyko dla jego zdrowia! Zostawiony w blaszanej puszce psiak może nie tylko dostać udaru z gorąca. Może też zniszczyć wnętrze i zadławić się jakimś drobnym elementem.

Podziel się tym artykułem:

Aleksandra Prochocka
Aleksandra Prochocka

Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się