25.10.2020
4 wskazówki od weterynarza, z którymi powinien zapoznać się każdy przyszły psiarz
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Odpowiedzialny, świadomy i kochający opiekun - to coś, o czym marzy każdy pies. Jak się takim stać? Poznaj 4 ważne wskazówki od weterynarza!
fot. Shutterstock
Opieka nad psem nie zaczyna się i kończy na dostarczeniu zwierzęciu wody i zapewnieniu szybkiego spaceru wokół bloku. Pewien weterynarz postanowił udzielić kilka porad zarówno obecnym psiarzom, jak i przyszłym opiekunom psów, by im to uświadomić. Dlaczego? Ponieważ, jak powiedział, zbyt często ma do czynienia z nieodpowiedzialnym podejściem opiekunów do swoich zwierząt, a wielu zgonów można by uniknąć, przestrzegając tych kilku zasad. Oto 4 wskazówki od weterynarza Alexandra Strizhakova.
1. Wybieraj odpowiedzialnie
Marzysz o rasowym towarzyszu? W takim razie wybierz rasę dla siebie, ale nie oglądaj się na aktualnie obowiązujące trendy. Zanim zdecydujesz się na konkretną rasę, zapoznaj się z jej opisem. Przeanalizuj dokładnie charakter każdej z nich i dopasuj ją do swojej osobowości, a także trybu życia. Być może bardzo chciałbyś mieć posokowca bawarskiego, ale po zagłębieniu się w opis rasy zorientujesz się, że bardziej by do ciebie pasował maltańczyk. I to jest ok! Jeśli tylko dowiesz się tego wcześniej, zanim pies pojawi się w twoim domu.
Pamiętaj też, że jeśli chcesz mieć psa rasowego, powinieneś zdecydować się wyłącznie na zakup szczeniaka ze sprawdzonej hodowli. Maluch powinien też być już odchowany i mieć minimum 8 tygodni, a najlepiej 12. (O tym, dlaczego warto omijać pseudohodowle, przeczytasz TUTAJ). Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie rasowca, warto rozważyć przygarnięcie kundelka ze schroniska. Mieszaniec może okazać się dla ciebie najlepszym towarzyszem!
2. Regularnie odwiedzaj weterynarza
Dbanie o zdrowie pupila należy do obowiązków każdego opiekuna. W końcu, jak głosi stare porzekadło, lepiej zapobiegać niż leczyć. Każdy pies powinien regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, być odrobaczany, szczepiony i mieć wykonywane kontrolne badania. Świadomy i odpowiedzialny opiekun nie będzie zabierał psa do weterynarza tylko w nagłych przypadkach, kiedy ze zwierzęciem jest już naprawdę źle. Nie będzie też uważał tego za zbędny wydatek.
Ponadto regularne wizyty umożliwiają wczesne wykrycie chorób, które z czasem mogłyby rozwinąć się w poważne problemy zdrowotne. Pamiętaj, jeśli zaobserwujesz u swojego psa zmiany w zachowaniu, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza!
3. Sterylizuj
Chociaż niektórzy wciąż uważają, że poddanie psa zabiegowi sterylizacji czy kastracji to nic innego, jak krzywdzenie zwierzęcia, to weterynarze przekonują, że wcale tak nie jest. Tak naprawdę ten zabieg chirurgiczny przedłuża czworonogowi życie i chroni przed wieloma chorobami.
Ponadto zespół badaczy wziął pod lupę weterynaryjną bazę danych od 1984 do 2004 roku. Opisano w niej ponad 40 tysięcy przypadków śmierci psów. Naukowcy doszli do wniosku, że średni wiek zgonu czworonoga, który nie został poddany zabiegowi sterylizacji, wynosił 7,9 lat, z kolei tego po zabiegu – 9,4 lata.
4. Podawaj odpowiednie jedzenie
Jakie jeszcze wskazówki od weterynarza może usłyszeć psiarz? Nie powinieneś karmić swojego pupila najtańszą karmą, która nie tylko nie dostarczy zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych, ale może też przyczynić się do wielu problemów trawiennych.
Nie zapominaj także, że pies to nie człowiek, dlatego karmienie czworonoga resztkami ze stołu jest co najmniej nieodpowiedzialne. Jeśli twój pies zmaga się z jakimś schorzeniem, dostosuj jego dietę do problemu, z którym się boryka. Masz wątpliwości, jak prawidłowo karmić psa? Poradź się lekarza weterynarii.
źródło: www.boredpanda.com
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined