15.04.2022
Co zrobić z wyczesaną sierścią psa? Zostaw ptakom
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy wiesz, że wyczesana sierść twojego psa jest dla ptaków cennym materiałem? Psia wełna nadaje się nie tylko na sweter, ale też jako budulec ptasich gniazd.
Fot. Shutterstock
Wiosna to nie tylko coraz cieplejsze dni i dłuższe spacery z psami. To także czas, w którym opiekunowie borykają się z wypadającą sierścią pupila. Najlepszym i najskuteczniejszym sprzymierzeńcem psiarzy jest wówczas odpowiednio dobrana szczotka. Co zrobić z wyczesanym podszerstkiem psa? Na przykład oddać ptakom.
Wyczesana sierść psa – co z nią zrobić?
Zazwyczaj wyczesana sierść psa ląduje w koszu na śmieci. A wcale nie musi! Jak możesz ją wykorzystać? Niektórzy opiekunowie psów wykonują z niej podobiznę pupila. Z psiej wełny można zrobić znacznie więcej, na przykład sweter, wypełnienie poduszek, wyroby z filcu, a nawet ekologiczne buty! Sierść twojego psa nadaje się również jako budulec gniazd dla ptaków – ale pod jednym warunkiem! Pamiętaj, że nie może ona zawierać żadnych chemikaliów, zwłaszcza preparatów biobójczych, które są przeznaczone do zwalczania kleszczy czy pcheł. Dlaczego warto zostawić wyczesaną sierść ptakom? Kłębki psiego futra, które ptaki wykorzystują do wyściełania swoich gniazd, zapewniają im ciepło, są odporne na czynniki fizyczne i szybko wysychają.
Psia wełna przyda się ptakom!
Sierść jest dla ptaków niezwykle cenna. Zdarza się, że muszą one o nią walczyć. W związku z tym wyskubują ją ze zwierząt. Możesz im to jednak ułatwić. Jak? Zamiast zostawiać wyczesaną sierść na trawniku, utwórz z niej kłębki i włóż do papierowej torby (może być koszyk), którą zostaw na balkonie bądź zawieś po zewnętrznej stronie okna. Pamiętaj, by torebka była odpowiednio przymocowana. Można też umieścić sierść w karmnikach. Niektórzy opiekunowie tworzą kłębki futra i przyczepiają je na przykład klamerkami do suszarki na pranie.
Zobacz powiązane artykuły
01.05.2025
Co zrobić, gdy pies ucieka z ogrodu? Oto kilka przydatnych wskazówek!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Psie ucieczki potrafią nieźle zszargać nerwy niejednego opiekuna… Są także ogromnym niebezpieczeństwem! Co zrobić, gdy nasz pies ucieka z ogrodu?
undefined
30.04.2025
Trawa wypalona przez psi mocz? Wiemy, jak sobie z tym poradzić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli masz ogród, a twojemu psu zdarza się w nim załatwić, na pewno znasz ten problem, jakim jest „wypalona” trawa przez psi mocz. Czy można coś na to zaradzić?
undefined
27.04.2025
8 sposobów na ochłodę psa. Jak pomóc psu podczas upału?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap. Poza tym mogą się ochłodzić tylko dysząc, dlatego nigdy nie zakładajmy im ciasnego kagańca! Jak możemy pomóc pupilowi podczas gorącego lata? Sprawdź, jak schłodzić psa podczas upałów!
undefined