15.04.2022
Co zrobić z wyczesaną sierścią psa? Zostaw ptakom
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy wiesz, że wyczesana sierść twojego psa jest dla ptaków cennym materiałem? Psia wełna nadaje się nie tylko na sweter, ale też jako budulec ptasich gniazd.
Fot. Shutterstock
Wiosna to nie tylko coraz cieplejsze dni i dłuższe spacery z psami. To także czas, w którym opiekunowie borykają się z wypadającą sierścią pupila. Najlepszym i najskuteczniejszym sprzymierzeńcem psiarzy jest wówczas odpowiednio dobrana szczotka. Co zrobić z wyczesanym podszerstkiem psa? Na przykład oddać ptakom.
Wyczesana sierść psa – co z nią zrobić?
Zazwyczaj wyczesana sierść psa ląduje w koszu na śmieci. A wcale nie musi! Jak możesz ją wykorzystać? Niektórzy opiekunowie psów wykonują z niej podobiznę pupila. Z psiej wełny można zrobić znacznie więcej, na przykład sweter, wypełnienie poduszek, wyroby z filcu, a nawet ekologiczne buty! Sierść twojego psa nadaje się również jako budulec gniazd dla ptaków – ale pod jednym warunkiem! Pamiętaj, że nie może ona zawierać żadnych chemikaliów, zwłaszcza preparatów biobójczych, które są przeznaczone do zwalczania kleszczy czy pcheł. Dlaczego warto zostawić wyczesaną sierść ptakom? Kłębki psiego futra, które ptaki wykorzystują do wyściełania swoich gniazd, zapewniają im ciepło, są odporne na czynniki fizyczne i szybko wysychają.
Psia wełna przyda się ptakom!
Sierść jest dla ptaków niezwykle cenna. Zdarza się, że muszą one o nią walczyć. W związku z tym wyskubują ją ze zwierząt. Możesz im to jednak ułatwić. Jak? Zamiast zostawiać wyczesaną sierść na trawniku, utwórz z niej kłębki i włóż do papierowej torby (może być koszyk), którą zostaw na balkonie bądź zawieś po zewnętrznej stronie okna. Pamiętaj, by torebka była odpowiednio przymocowana. Można też umieścić sierść w karmnikach. Niektórzy opiekunowie tworzą kłębki futra i przyczepiają je na przykład klamerkami do suszarki na pranie.
Zobacz powiązane artykuły
03.12.2023
Jak bardzo nie lubisz swojego psa, że zostawiasz go samego pod sklepem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
W śnieżnej zamieci widać tylko światła marketu i... słychać żałosne zawodzenie. Im bliżej wejścia do ciepłego wnętrza sklepu, tym dźwięki są wyraźniejsze. W końcu go widzę: siedzi na betonie pokrytym zamarzającymi resztkami śniegu, przywiązany do barierki, i wyje. Każdy mija go obojętnie.
undefined
01.12.2023
Jak pomóc psu, który się boi? 3 proste sposoby
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nasi pupile potrafią bać się różnych rzeczy… Lęk może towarzyszyć im podczas sylwestrowych wystrzałów czy burzy. Czasem wywołują go określone sytuacje, takie jak wizyta u lekarza weterynarii czy psiego fryzjera. Psy mogą bać się również kontaktów z ludźmi czy innymi zwierzętami – wszystkimi lub o określonych cechach.
undefined
30.11.2023
Jak uspokoić zestresowanego psa? Poznaj tych 5 sposobów
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Nadchodzący okres w roku zapowiada wiele atrakcji – święta spędzane z gośćmi lub na wyjeździe, sylwester, karnawałowe imprezy… Wielu z nas cieszy się na ten czas – ale czy również nasze psy?
undefined