15.04.2022
Co zrobić z wyczesaną sierścią psa? Zostaw ptakom
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy wiesz, że wyczesana sierść twojego psa jest dla ptaków cennym materiałem? Psia wełna nadaje się nie tylko na sweter, ale też jako budulec ptasich gniazd.
Fot. Shutterstock
Wiosna to nie tylko coraz cieplejsze dni i dłuższe spacery z psami. To także czas, w którym opiekunowie borykają się z wypadającą sierścią pupila. Najlepszym i najskuteczniejszym sprzymierzeńcem psiarzy jest wówczas odpowiednio dobrana szczotka. Co zrobić z wyczesanym podszerstkiem psa? Na przykład oddać ptakom.
Wyczesana sierść psa – co z nią zrobić?
Zazwyczaj wyczesana sierść psa ląduje w koszu na śmieci. A wcale nie musi! Jak możesz ją wykorzystać? Niektórzy opiekunowie psów wykonują z niej podobiznę pupila. Z psiej wełny można zrobić znacznie więcej, na przykład sweter, wypełnienie poduszek, wyroby z filcu, a nawet ekologiczne buty! Sierść twojego psa nadaje się również jako budulec gniazd dla ptaków – ale pod jednym warunkiem! Pamiętaj, że nie może ona zawierać żadnych chemikaliów, zwłaszcza preparatów biobójczych, które są przeznaczone do zwalczania kleszczy czy pcheł. Dlaczego warto zostawić wyczesaną sierść ptakom? Kłębki psiego futra, które ptaki wykorzystują do wyściełania swoich gniazd, zapewniają im ciepło, są odporne na czynniki fizyczne i szybko wysychają.
Psia wełna przyda się ptakom!
Sierść jest dla ptaków niezwykle cenna. Zdarza się, że muszą one o nią walczyć. W związku z tym wyskubują ją ze zwierząt. Możesz im to jednak ułatwić. Jak? Zamiast zostawiać wyczesaną sierść na trawniku, utwórz z niej kłębki i włóż do papierowej torby (może być koszyk), którą zostaw na balkonie bądź zawieś po zewnętrznej stronie okna. Pamiętaj, by torebka była odpowiednio przymocowana. Można też umieścić sierść w karmnikach. Niektórzy opiekunowie tworzą kłębki futra i przyczepiają je na przykład klamerkami do suszarki na pranie.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined