26.09.2013

Zabić jest najprościej

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Niedawno rozmawiałam z pewnym dziennikarzem telewizyjnym. Jakiś czas temu był w Rumunii i widział wiele psów z żółtymi kolczykami w uszach. Powiedziano mu, że tak oznacza się wykastrowane zwierzęta.

Dorota Sumińska

To oficjalnie. Nieoficjalnie dowiedział się, że tak naprawdę żaden z nich nie jest wykastrowany. Owszem, rząd wykłada pieniądze na zabiegi, ale wykorzystywane są tylko na zakup kolczyków. Reszta trafia do kieszeni „operatorów”.

Bezdomnych psów jest rzeczywiście w Rumunii dużo. Za dużo. Nie spadły z nieba. Tak jak i u nas najczęściej pochodzą od „domnych” rodziców.

Z pewnością taki stan rzeczy trwałby dalej, gdyby nie śmiertelne pogryzienie dziecka. Kto jest odpowiedzialny za tę tragedię? Rumunia uznała, że psy. Wszak to one skrzywdziły małego człowieka. Co zrobić? Wybić wszystkie. Idąc tym tropem powinniśmy wystrzelać również ludzi. Matki mordujące noworodki, ojców bijących na śmierć, pijanych kierowców i gwałcicieli. Nie robimy tego, bo to ludzie. Pies w dalszym ciągu jest nikim. Śmieciem, który można wyrzucić, skopać i zabić.

Całym sercem współczuję dziecku i jego rodzicom, ale nie zmienia to tego, że współczuję również psom. Są tak samo niewinne jak pogryzione dziecko. To my, ludzie, sprowadziliśmy je pod swój dach. To my wykorzystywaliśmy ich zdolności przez tysiące lat i to my jesteśmy odpowiedzialni za ich bezdomność. Zabić jest najprościej. Do dziś są zwolennicy kary śmierci dla przestępców. Skoro nie wolno, to przynajmniej użyją sobie na psach.

Tyle że one nie popełniły przestępstwa. Nawet pogryzienie dziecka nie zasługuje na takie miano. Skąd bezdomny, odtrącony, tęskniący za bezpiecznym życiem pies ma wziąć choć promil życzliwości dla gatunku ludzkiego? Tak naprawdę to on jest ofiarą. Nie tylko on. Wszystkie inne rumuńskie psy mają być pociągnięte do „zbiorowej odpowiedzialności”.

Już kilkadziesiąt lat tłumaczę ludziom, że ubezwłasnowolnienie wilka i stworzenie psa, zobowiązuje nas, a nie psy do zbiorowej odpowiedzialności. Nie umiem pojąć, dlaczego mało kto to rozumie. Przypominam, że obojętność na cierpienie innych jest jednym z rodzajów okrucieństwa. Cały czas ludzie bawią się psami. Nie traktują ich poważnie. Kupują jak zabawkę, wyrzucają jak starą pacynkę, a schroniska są dla nich niczym sklepy z używaną odzieżą. Kto ma pieniądze, nigdy tam nie zajrzy. Obrońcy psich praw traktowani są jak niegroźni wariaci, a w związku z tym nikt się z nimi specjalnie nie liczy.

Myślę, że w Rumunii jest jeszcze gorzej niż w Polsce. W telewizyjnych wiadomościach zobaczyłam protesty rumuńskich obywateli przeciw psiej rzezi. Nie wiem, na ile mogą być skuteczne. Myślę, że bez pomocy innych narodów, nic nie wskórają. Nie można być obojętnym na krzywdę najsłabszych istot. Inaczej nie będziemy mogli nawet wspomnieć o humanitaryzmie. Zresztą już teraz ma wątpliwe brzmienie.

Autor: Dorota Sumińska
Pierwsza publikacja: 26.04.2022

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Zobacz powiązane artykuły

16.04.2024

Tych 7 rzeczy zrozumie tylko prawdziwy opiekun psa

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Psy są tak powszechne w przestrzeni publicznej, że część ich zachowań rozumie każdy, nawet ten, kto ich nie lubi. Są jednak takie rzeczy, które mogą zrozumieć jedynie opiekunowie. O czym mowa?

7 rzeczy które zrozumie tylko prawdziwy opiekun psa

undefined

10.04.2024

Czy Twój pies jest szczęśliwy? Tych 6 sygnałów o tym świadczy!

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Każdy opiekun marzy o tym, aby jego pies był szczęśliwy. Jak jednak rozpoznać, że faktycznie tak jest? Oto sześć oznak, które wskazują na szczęście u pupila!

pies jest szczęśliwy

undefined

06.04.2024

Czy Twój pies Ci ufa? 5 dowodów, że robi to bezgranicznie!

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Zdobycia zaufania psa z jednej strony jest łatwe, a z drugiej bywa niesamowicie trudne. Jeśli twój pies ci ufa, to do ciebie zwróci się w każdej sprawie, która będzie go martwić lub której będzie się bać. Brak zaufania może skutkować nie tylko niepożądanymi zachowaniami, ale i nasileniem lęków. Jak sprawić, żeby pies ci ufał i jak sprawdzić, czy to robi?

czy twój pies ci ufa

undefined

null

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata psów!

Zapisz się