16.02.2022
Twaróg dla psa. Czy pies może jeść biały ser?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wytwarzany z mleka twaróg to prawdziwy przysmak dla psów! Okazuje się jednak, że biały ser nie zawsze będzie taki zdrowy dla czworonogów…
fot. Shutterstock
Twaróg wytwarzany ze zsiadłego mleka to smaczny dodatek do przekąsek, kanapek i deserów. Chudy biały ser jest polecany także dla osób na diecie wegetariańskiej. Stanowi bowiem źródło witaminy B12 i cynku, w które jest uboga jest bezmięsna. Czy ten produkt może znaleźć się także diecie zwierząt? Czy twaróg będzie dla psa pożywnym pokarmem?
Co zawiera twaróg?
Biały ser to produkt wytwarzany z mleka, do którego dodaje się bakterie kwasu mlekowego i podpuszczkę. Ścięty skrzep mlekowy, czyli gotową masę twarogową, poddaje się następnie krojeniu do uzyskania odpowiedniej konsystencji. W zależności od zawartości tłuszczu, wyróżnia się twaróg suchy (do 0,5% tłuszczu), półtłusty około 4% tłuszczu) i tłusty (nawet do 9% tłuszczu). Im mniejsza zawartość tłuszczu, tym niższa kaloryczność i wyższa zawartość białka – kazeiny mleka, czyli lekkostrawnego białka zawierającego cenne aminokwasy egzogenne. W składzie twarogu znajduje się także magnez, potas, cynk, witaminy A, D, E oraz witaminy z grupy B. Wbrew powszechnej opinii produkt ten nie jest dobrym źródłem wapnia – zawiera go wprawdzie sporo, jednak w słabo przyswajalnej formie. Biały ser jest ponadto źródłem bakterii probiotycznych, a w przeciwieństwie do innych produktów mlecznych, ma bardzo niską zawartość laktozy. Czy biały ser można podawać psu?
Czy pies może jeść twaróg?
Biały ser dla psa może być źródłem wartościowego białka, a w przypadku niektórych czworonogów na specjalistycznej diecie może stanowić nawet zamiennik mięsa. Trzeba natomiast pamiętać, że twaróg dla psa nie jest dobrym źródłem wapnia. Nie należy więc dodawać go do domowych posiłków jako uzupełnienie tego składnika mineralnego. Dla psa nie ma także wartości probiotycznych – zawarte w nim bakterie nie przetrwają bowiem drogi przez przewód pokarmowy czworonoga, gdyż panuje w nim znacznie niższe pH niż w ludzkim.
Twaróg dla psa? Tak, ale jako urozmaicenie diety
Biały ser może stanowić ciekawe urozmaicenie diety psa pod warunkiem, że zwierzak nie jest uczulony na białka mleka. Twaróg zawiera ponadto niewielką ilość laktozy, która u wrażliwszych psów może powodować biegunki i wzdęcia. Dlatego chcąc włączyć biały ser do diety czworonoga, powinniśmy zacząć od bardzo niewielkich porcji i obserwować samopoczucie pupila. Nieduże ilości twarogu można dodawać do gotowanych posiłków, gumowych zabawek na przysmaki lub domowych ciasteczek dla psa.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
01.12.2024
Nie dla psa… bigos. 5 błędów, które popełniasz przy wigilijnym stole
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Coraz bliżej święta… Już wkrótce zasiądziemy wraz z całą rodziną przy wigilijnym stole. Chcemy, by pies również poczuł świąteczną atmosferę - bywa jednak, że nasze wysiłki okazują się dla niego niedźwiedzią przysługą, a dobre chęci nie wystarczą, by uroczysta kolacja przebiegła bez przeszkód. Sprawdź, jakich błędów warto unikać!
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined