Button urodziła 18 dalmatyńczyków. Rzadko zdarzają się tak duże mioty!


Tyle piesków przyszło na świat po cesarskim cięciu w klinice weterynaryjnej w Sileby w Wielkiej Brytanii.

Trzyletnia suczka Button (Guzik), która jest ich matką, w listopadzie 2007 r. urodziła 16 szczeniaków. Jest więc matką 34 dalmatyńczyków – czyli ponad jednej trzeciej przychówku, którego doczekali się Perdita i Pongo – bohaterowie słynnej kreskówki Disneya „101 dalmatyńczyków”. Nie tylko to łączy suczkę z filmem – jest ona bowiem córką psa, który grał w nim Dipstica.

„To był wielki szok”

Podobnie jak Roger i Anita – właściciele filmowych dalmatyńczyków – Adam i Nicola Morley oraz ich troje dzieci (mieszkający w Melton Mowbray w hrabstwie Leicestershire) pomagają swojej suczce w opiece nad tak licznym potomstwem.

Święta zamiast przy stole z przyjaciółmi spędziliśmy wśród popiskujących szczeniąt. Wiedzieliśmy, że będzie ich dużo, ale nie spodziewaliśmy się aż takiej liczby. Szczenięta raz dziennie piją mleko matki – w zmianach po sześć – a dwa razy dziennie dokarmiamy je z butelki, bo Button ma zbyt mało pokarmu. Robimy to na zmianę z żoną. Na mnie wypada karmienie o 4 rano – mówią Nicola i Adam Morley, opiekunowie rekordzistki.

Liczny miot, to dużo pracy

Państwo Morley zamierzają zatrzymać jednego szczeniaka, któremu prawdopodobnie dadzą na imię Rudolf. Pozostałe maluchy chcą sprzedać, by pokryć rachunek od weterynarza (700 funtów) i koszty wyżywienia gromadki ich wiecznie głodnej mamy.

Wszystkie szczeniaki mają się bardzo dobrze, ale zamierzamy zatrzymać tylko jednego malucha. Opieka nad całym miotem jest niezwykle ciężką pracą, która zajmuje naprawdę dużo czasu – powiedziała Nicola Morley. 

Prezes Brytyjskiego Klubu Dalmatyńczyków, Pat Wilson podkreśla, że miot, który liczy 18 szczeniąt zdarza się bardzo rzadko. 

Nasza sekretarka pamięta pewnego dalmatyńczyka, który przed laty urodził 19 szczeniąt. Przeciętny miot ma jednak około 8 lub 9 piesków – wspomina Pat Wilson.

Rekordowy miot według Księgi Rekordów Guinessa to 24 szczeniaki urodzone w 2004 r. przez sukę rasy mastif neapolitański o imieniu Tia.

źródło: www.theguardian.com

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments