Co to są irlandzkie znaczenia? - Psy.pl - mamy nosa!

Co to są irlandzkie znaczenia?

Na pełne znaczenia irlandzkie składają się: biała strzałka na głowie, biały kołnierz, biały brzuch, białe końce łap (przy czym przednie łapy często są białe w całości) i biały koniec ogona.

 Wbrew pozorom określenie to nie dotyczy znaczeń u żadnej z irlandzkich ras psów (seter irlandzki czerwono-biały ma więcej bieli i jest łaciaty), a zaczerpnięto je w języku angielskim od podobnie umaszczonych… szczurów, spotykanych w dzikich populacjach w Irlandii.
Znaczenia irlandzkie powszechnie występują u ras pasterskich, takich jak: owczarki collie, szetlandzki, australijski, welsh corgi, bearded collie, border collie, wszystkie cztery szwajcarskie psy pasterskie, oraz innych, jak np. karelski pies na niedźwiedzie, dog niemiecki płaszczowy czy bokser.
W wypadku niektórych ras, np. psów szwajcarskich, znaczenia te są obowiązkowe, u większości – dopuszczalne. Nie wszystkie czworonogi mają je kompletne, często brakuje strzałki albo kołnierz jest niepełny.
Również łaciaty pies może mieć na ciele wyraźne obszary „irlandzkie” – łatwo to zaobserwować m.in. u bernardynów, nowofundlandów, springer spanieli i wspomnianych już seterów irlandzkich czerwono-białych.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *