Co zrobić, by szczeniak nie załatwiał się w domu? - Psy.pl
Szczeniak czekoladowego labradora

Co zrobić, by szczeniak nie załatwiał się w domu?

Każdy szczeniak przecieka, więc każdy właściciel, przynajmniej na jakiś czas, zostaje domowym hydraulikiem.

Szczenię podobnie jak niemowlak nie kontroluje zwieraczy i dlatego siusia (i nie tylko) w miejscach, które uważamy za niedozwolone. Jeśli jednak poświęcimy trochę czasu na trening czystości, przekonamy się, że już ośmiotygodniowy zwierzak potrafi sygnalizować potrzebę załatwienia się i próbuje robić to w wyznaczonym do tego miejscu.

Dlaczego załatwia się na środku pokoju?

W zależności od wieku szczenięcia, co pewien czas trzeba umożliwić mu załatwienie potrzeb fizjologicznych. Poza tym szczenię siusia po przebudzeniu się, po zabawie (czasami w trakcie jej trwania) i ok. 20 minut po jedzeniu. Niektóre szczenięta przymierzają się w charakterystyczny sposób do oddania moczu, inne robią to bez ostrzeżenia, zwłaszcza podczas zabawy. Wystarczy, że na moment się zatrzymają, a już pojawia się kałuża.

Zatem przyjmując pod swój dach szczeniaka, trzeba się liczyć z tym, że siusia dużo i chętnie. Z wiekiem jest w stanie wytrzymać dłużej. Jeśli jednak nie przeprowadzimy treningu czystości, to nawet półrocznemu psu zdarzają się wpadki.

Im szczeniak starszy i im mniej nauczony czystości – tym chętniej używa toaletowych argumentów do zwracania na siebie uwagi opiekuna. Jeśli zauważymy, że załatwia się na środku pokoju, to zapewne nauczył się w ten sposób przykuwać twoją uwagę.

Wyobraź sobie, że siedzisz przy komputerze lub przed telewizorem i nie zwracasz uwagi na podopiecznego. Ten staje na środku pokoju i produkuje kałużę. Rzucasz więc wszystko, co do tej pory robiłeś, i zajmujesz się efektami produkcji.

Oznacza to, że szczeniak znajduje się nagle w centrum zainteresowania. Dodatkowo pojawia się mop albo coś innego, co może być dla niego świetną zabawką. Niektóre szczeniaki uwielbiają szarpać się z mopem. Jeśli taki scenariusz się powtórzy – zwierzak szybko się nauczy wykorzystywać swoje możliwości przykucia twojej uwagi i będzie to robił regularnie.

fot. Thinkstock

Dlaczego zanurzanie pyska w odchodach to nie metoda?

Dawno temu próbowano uczyć psa zachowania czystości w domu, zanurzając jego pyszczek w odchodach. Nie wiadomo, dlaczego ten sposób zrobił taką karierę, choć jest barbarzyński i nieskuteczny.

Jednym z najważniejszych warunków skutecznego karania jest wymierzenie kary w momencie trwania danej czynności. Jeśli szczeniak się załatwił, a opiekun wraca po paru godzinach do domu i widzi, co pies zrobił – nie ma mowy o spełnieniu tego warunku. Zwierzak potraktowany w taki sposób będzie się bał opiekuna i zacznie się załatwiać w mniej widocznym miejscu.

Niektórzy właściciele sądzą, że podopieczny dobrze wie, iż źle zrobił, ponieważ gdy usłyszy: „Co pies zrobił?”, od razu „przeprasza”. W rzeczywistości pies nie rozumie, co do niego mówisz. Widzi tylko, że z jakiegoś powodu się gniewasz, i stara się załagodzić konflikt, prezentując sygnały uspokajające.

Dlaczego uczyć komendy oznaczającej „załatw się”?

Nauczenie szczeniaka czystości nie jest trudne, jeśli wykażesz się cierpliwością i konsekwencją. Najważniejsza zasada to regularne dawanie psu możliwości załatwienia się w miejscu do tego przeznaczonym. Koniecznie pamiętaj o kwarantannie poszczepiennej, co oznacza, że wyprowadzanie młodego psa na trawnik przy bloku, gdzie mogą przebywać obce czworonogi, wiąże się z ryzykiem zarażenia nawet śmiertelną chorobą.

Wyjściem jest przeznaczenie dla szczenięcia miejsca do załatwiania się w domu i wyłożenie go specjalnymi podkładami chłonącymi wilgoć, dostępnymi w sklepach zoologicznych. Można też wykorzystać podkłady dla niemowląt. Na początek rozkładamy wiele podkładów w miejscu, które pupil wybrał na swoją toaletę. Gdy widzimy, że przymierza się do siusiania, zabieramy go w to właśnie miejsce i gdy się załatwia, podkładamy jakąś komendę, która będzie oznaczać: „załatw się!”. Na koniec chwalimy psa i nagradzamy.

Po pewnej liczbie powtórzeń szczeniak skojarzy słowo z czynnością fizjologiczną i nauczy się załatwiać na komendę, co może być przydatne, zwłaszcza gdy nie będziemy mieli czasu na dłuższy spacer.

Szczenię nie załatwi się drugi raz na ten sam podkład, więc wymieniamy go na nowy, jednak bez specjalnego czyszczenia zaznaczonego miejsca, ponieważ zapach zachęca psa do załatwiania się właśnie tam. Z czasem zauważymy, że podopieczny załatwia swoje potrzeby zawsze w określonym miejscu, i wtedy możemy usunąć dodatkowe podkłady, mając prawie pewność, że tylko tam będzie się załatwiać.

Jack russell terrier na dywanie
fot. Shutterstock

Dlaczego siusia po powrocie do domu?

W okresie szczenięcym psy uczą się, jakie podłoże nadaje się do spania, a na jakim najlepiej się załatwiać. W związku z tym może się pojawić problem, gdy po zakończeniu kwarantanny zaczniemy wyprowadzać zwierzaka na zewnątrz. Niekiedy ułatwieniem będzie zabranie z sobą podkładu i położenie go tam, gdzie chcemy, aby pies siusiał. Niektórym szczeniętom może zająć trochę czasu przestawienie się z załatwiania swoich potrzeb w domu na robienie tego w nowym miejscu – na zewnątrz.

Musimy pamiętać, że cały świat jest dla szczenięcia atrakcyjny, wart zbadania i poznania. Dlatego może po prostu zapomnieć o tym, że miał zrobić siusiu. Może też obawiać się nowego miejsca. Wtedy się nie załatwi i poczeka z tym na powrót do domu.

Wielu opiekunów wpada tutaj w pułapkę. Wyprowadzają psa na spacer i są na nim tak długo, aż ten się załatwi. Gdy to zrobi – zabierają go do domu. Inteligentne zwierzątko uczy się, że zwiedzanie otoczenia trwa tak długo, dopóki się nie załatwi. Stara się więc jak najdłużej wytrzymać z pełnym pęcherzem, by przedłużyć eksplorowanie otoczenia, ile się tylko da. W efekcie zirytowany właściciel wraca po takim nieudanym spacerze z psem do domu, a gdy tylko zamkną się drzwi, maluch siusia.

By tego uniknąć, trzeba trzymać się zasady, że dochodzimy z psem do miejsca, w którym ma się załatwić, i czekamy, aż to zrobi. Tu przyda się wcześniej wypracowana komenda „załatw się”. Dopiero po wypróżnieniu się w nagrodę zaczyna się wspaniały, pełen atrakcji spacer. Zwierzak będzie się starał jak najszybciej załatwić swoje potrzeby, aby przyspieszyć moment wyruszenia na poznawanie świata.

Trening czystości jest jeszcze bardziej skuteczny, gdy nauczymy szczeniaka przebywania w klatce. To dla niego bezpieczne miejsce, nora, w której odpoczywa i śpi, i instynktownie się tam nie załatwia (o ile pamiętamy, by nie trzymać go w klatce za długo). Po wyjściu z niej ma naturalną potrzebę wypróżnienia. Wystarczy go wtedy zaprowadzić na miejsce, gdzie może to zrobić.

Jak długo szczenię utrzyma mocz w pęcherzu?

Wzór 

(wiek psa w tygodniach : 2) – 2 = czas (w godzinach), co jaki szczenię musi się załatwić

Przykład

(9 tygodni : 2) – 2 = 4,5 – 2 = 2,5 godziny

Z jakich powodów pies raz nauczony czystości, zaczyna ponownie załatwiać się w domu?

Dotyczy to nie tylko szczeniaków, ale również dorosłych psów. W tej sytuacji należy zacząć od wizyty u lekarza weterynarii, który zbada, czy zwierzak nie cierpi na zapalenie dróg moczowych, niewydolność zwieraczy itp. Dopiero po wykluczeniu powodów zdrowotnych można brać pod uwagę inne przyczyny.

Często właściciele małych psów, szczególnie yorków, skarżą się na złośliwość swoich pupili, które zaczęły siusiać na łóżko. Oczywiście ze złośliwością nie ma to nic wspólnego, bo nie znają takiego uczucia. Najczęściej powodem niepożądanego zachowania okazuje się wydarzenie, które zwierzę odebrało jako bardzo stresujące, np. zmiana mebli, remont, narodziny dziecka lub utrata kogoś bliskiego. Pies nie czuje się wtedy bezpiecznie i zaznacza miejsce, które będzie jego azylem. W podobny sposób można wytłumaczyć oznaczanie moczem sprzętów domowych przez niekastrowane dorosłe samce.

Jeśli pojawi się taki problem, najpierw usuwamy ślady zapachowe ze wszystkich oznaczonych powierzchni za pomocą specjalnych preparatów lub wody z proszkiem enzymatycznym i dodatkowo alkoholu. Następnym krokiem jest wyprowadzanie psa co cztery godziny przez cały dzień.

Przez pierwsze dni pies powinien przebywać w klatce lub być na smyczy (na przykład przyczepionej do paska właściciela), żeby móc zauważyć, że chce on wyjść i zaraz mu to umożliwić. Zwierzęciu trzeba też zapewnić spokój i możliwość odpoczynku. Niekiedy przydają się feromony DAP, które działają uspokajająco i dają poczucie bezpieczeństwa, oraz kamizelka przeciwlękowa anxiety wrap, która pozwala psu opanować emocje. Jeśli te sposoby nie pomogą, warto poradzić się behawiorysty.

Buldog angielski stoi przy mopie
fot. Thinkstock

O czym trzeba pamiętać, ucząc szczenię czystości?

  • Zanurzanie pyszczka szczeniaka w odchodach jako sposób na naukę czystości w domu jest nieskuteczne i barbarzyńskie. Nie rób tego.
  • Szczenię zawsze czuje potrzebę załatwienia się po jedzeniu, po zabawie i po obudzeniu. Daj mu możliwość zrobienia tego.
  • Miejsce, w którym szczeniak może się załatwiać, wyłóż specjalnymi podkładami. Zanieczyszczony podkład wymień od razu na nowy.
  • Przed zakończeniem kwarantanny nie wyprowadzaj szczeniaka w miejsca zanieczyszczone przez obce psy.
  • Aby zachęcić szczeniaka do załatwiania się na dworze, weź z sobą podkład i połóż go tam, gdzie pies ma się załatwić.
  • Najpierw pozwól szczeniakowi się wysiusiać, a dopiero potem rozpocznij spacer.
  • Gdy szczeniak się załatwia, powiedz jakieś słowo, które będzie dla niego oznaczało: „załatw się”.
  • Najszybciej nauczysz szczenię czystości, przyzwyczajając je do odpoczywania w klatce.
  • Jeśli trening czystości się nie powiedzie –  wyczyść miejsca zabrudzone przez psa, aby usunąć zapach; wychodź z nim regularnie co cztery godziny; zlikwiduj źródła stresu psa.
Autor: Jacek Gałuszka
5 na 5 na podstawie 1 głosów
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *