Czkawka u psa. Czy psy mogą mieć czkawkę?


Czy czkawka u psa różni się od naszej? Jak pomóc czworonogowi, który miewa nawracające czkawki i czym spowodowana jest ta przypadłość?

Każdy, kto widział psa w tym stanie wie, że czkawka u psa jest niezwykle urocza. Podskakujące w czkawce szczeniaczki rozbawią niemal każdego. Jednak czkawka u psa, szczególnie dorosłego, może być objawem kilku poważnych problemów. Skąd biorą się psie czkawki i czy powinniśmy się nimi martwić?

Na czym polega czkawka u psa?

Podobnie jak u ludzi, czkawka u psa polega na gwałtownych, mimowolnych skurczach przepony – mięśnia oddzielającego jamę brzuszną od klatki piersiowej. Niemal każdy psiak choć raz w życiu doświadczył czkawki. Przytrafia się ona najczęściej szczeniętom, których młody organizm wciąż nie jest tak dobrze rozwinięty.

czkawka u psa
fot. Shutterstock

Skąd się bierze czkawka u psa?

Czkawkę u psów wywołać może kilka czynników. Na szczęście większość z nich w żaden sposób nie zagraża życiu ani zdrowiu domowego czworonoga. Czkawka może pojawić się, gdy psiak nadmiernie się podekscytuje, zbyt gwałtownie połknie jedzenie lub napije się dużej ilości wody na raz. Czasem jednak czkawka u psa może być objawem poważnej przypadłości. Kiedy powinniśmy się nią martwić?

Czkawka u szczeniaka

Młode psiaki łatwo się ekscytują. Szczególnie w porze posiłku! Szybkie pochłanianie zawartości miski sprawia, że wraz z pokarmem do psiego żołądka dostaje się dużo powietrza, które może powodować czkawkę. Również zabawa powodująca szybki oddech może wywołać mimowolne skurcze przepony. Dlatego energiczne szczeniaki, które nie potrafią usiedzieć w miejscu, a lubią skakać i biegać, częściej dostają czkawki niż spokojniejsze młodziaki i dorosłe czworonogi.

Nawracająca czkawka u dorosłego psa

Powtarzająca się czkawka u dorosłych psów, szczególnie ta trwająca ponad godzinę, może być objawem zaburzeń zdrowotnych. Jeśli twój psiak zbyt często męczy się czkawką i wykazuje do tego inne niepokojące objawy, powinieneś zabrać go do weterynarza! Jakie problemy zdrowotne mogą wywołać czkawkę u dorosłego pupila?

  • Choroby układu oddechowego. Czkawka połączona z wysiękiem z nosa, kichaniem czy kaszlem może być wywołana problemami z oddychaniem. W ten sposób objawiać się mogą między innymi zapalenie płuc, oskrzeli czy astma.
  • Problemy z układem trawiennym. Jeśli oprócz czkawki zaobserwujesz u psa powtarzające się wymioty, biegunki, utratę apetytu czy krew w kupie, powinieneś natychmiast zabrać go do weterynarza. Przyczyną tych objawów mogą być nie tylko przeróżne zaburzenia trawienne, ale także silne zarobaczenie.
  • Przegrzanie. Czkawka może towarzyszyć nadmiernemu pobudzeniu u psa, a także przegrzaniu jego organizmu. Szczególnie u psów z płaskim pyskiem, takich jak mops czy buldog francuski, łatwo dochodzi do udaru cieplnego. Dlatego czkawka u takich ras podczas ciepłego dnia powinna natychmiast nas zaniepokoić.
  • Nietolerancja wysiłku. Czkawka pojawiająca się po dłuższym spacerze czy chwili zabawy, połączona z ciężkim dyszeniem, może być objawem nietolerancji wysiłku. Takie problemy mogą wynikać z przeróżnych, poważniejszych przypadłości, między innymi z problemów z sercem czy chorób metabolicznych.

Jak pomóc psu z czkawką?

Najlepszym sposobem, by pomóc psu cierpiącemu na częste czkawki, jest zabranie go do weterynarza i ustalenie ich przyczyny. Odpowiednie leczenie choroby serca, zaburzeń żołądkowych, problemów oddechowych czy zarobaczenia powinno przynieść ulgę zwierzakowi. Istnieje też kilka sposobów, dzięki którym podczas samego napadu czkawki można pomóc męczącemu się psu. Należy do nich podanie czworonogowi niewielkiej ilości miodu, który złagodzi podrażnienia, delikatne masowanie gardła i zabranie psa na powolny, relaksujący spacer. Psiakom, które miewają sporadyczne czkawki po jedzeniu, warto podawać dzienną porcję w dwóch lub trzech posiłkach. Można do tego używać kongów lub specjalnych misek spowalniających, dzięki którym zwierzak nie będzie mógł połknąć całego jedzenia na raz.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments