Czy twój pies chciałby cię uratować, gdyby coś ci się stało? Właśnie to sprawdzono!


Wyobraź sobie, ze jesteś gdzieś uwięziony i wołasz o pomoc. Czy twój pies wiedziałby, że jesteś w niebezpieczeństwie i chciałby cię uratować?

Historii o psach ratujących swoich opiekunów jest niezwykle wiele. Psia wierność, oddanie i poświęcenie wywołują w nas ogrom emocji i chwytają za serce. Jednak czy każdy domowy czworonóg potrafiłby zrozumieć, że z jego człowiekiem dzieje się coś złego? I jeśli tak, to czy na pewno twój pies chciałby cię uratować, gdyby coś ci się stało?

Czy pies chciałby cię uratować?

Psiaki wyszkolone do pomagania ludziom podczas ataku padaczkowego czy utraty przytomności doskonale wiedzą, jak się zachować w sytuacji zagrażającej życiu ich opiekuna. Jednak zachowanie zwykłych domowych czworonogów w chwili, gdy z ich człowiekiem dzieje się coś dziwnego, bywa skrajnie różne. W internecie roi się od filmików, na których opiekun psa udaje omdlenie lub drgawki… A psiak w ogóle nie reaguje, przynosi mu zabawki lub zaczyna biegać wokół leżącego człowieka. Czy pomógłby mu, gdyby tylko wiedział jak? Naukowcy postanowili to sprawdzić!

Człowiek zamknięty w pudle

Dwójka naukowców z Uniwersytetu w Arizonie sprawdziła, czy psy naprawdę chcą pomóc swoim opiekunom w trudnej sytuacji. Wybrali do tego 60 psów, które nie były nigdy wcześniej szkolone w udzielaniu pomocy. Następnie opiekuna danego psa zamykali w dużym pudle za drzwiami, które psy mogły bez problemu przesunąć. W pierwszym teście opiekun miał za zadanie wiarygodnie wołać o pomoc, nie używając do tego imienia psa. W drugim siedział spokojnie w pudle i czytał na głos książkę. Miało to za zadanie sprawdzić, czy psy będą zmotywowane do uratowania opiekuna, czy po prostu będą chciały być blisko niego. Każda z tych sytuacji była trzykrotnie prezentowana psu. Naukowcy obserwowali także pozostałe zachowania psów podczas każdego z testów.

Twój pies chciałby cię uratować…

Okazało się, że aż dwie trzecie czworonogów uratowało swojego opiekuna wołającego o pomoc. Natomiast czytającego człowieka wypuściło z pudła tylko 16 psów. Zachowanie zwierzaków podczas próby z człowiekiem wołającym o pomoc wskazywało także na to, że brzmiąca w głosie opiekuna panika udzieliła się też czworonogom. Psiaki, słysząc te wołania, częściej szczekały, piszczały i były znacznie bardziej zmotywowane do pomocy. Okazało się także, że w teście z czytającym człowiekiem z każdą kolejną próbą zwierzaki stawały się spokojniejsze i przyzwyczajały się do tej sytuacji. Jednak w próbach z wołaniem o pomoc czworonogi były za każdym razem tak samo podenerwowane.

…ale nie zawsze umie!

Każdemu z psów na koniec testów ukryto w pustym pudle jedzenie i sprawdzono, czy psiak w ogóle jest w stanie je otworzyć. Porównując wyniki tego sprawdzianu naukowcy zauważyli, że psiaki, które nie uratowały swoich opiekunów, po prostu nie wiedziały, jak otworzyć drzwiczki. Badanie to pokazuje, że psy naprawdę troszczą się o swoich opiekunów! Nawet bez odpowiedniego treningu będą próbowały udzielić im pomocy, jeśli zauważą, że dzieje się coś złego. A jeśli tylko będą wiedziały, jak skutecznie to zrobić, na pewno nas nie zawiodą!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments