Czy mój pies zwariował? Wyjaśniamy 8 nietypowych zachowań psów!


Nakryłeś swojego psa na dziwnym - oczywiście dla ciebie - zachowaniu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co takiego się za nim kryje?

Psy są niewątpliwie wspaniałymi zwierzętami. I to niezależnie od tego, czy właśnie ukradły nam ze stołu ostatni kawałek chleba, czy zniszczyły najdroższe buty, jakie tylko posiadamy w naszej kolekcji. Czworonogi mają także pewne nawyki, które sprawiają, że w końcu każdy opiekun zadaje sobie pytanie: dlaczego pies to robi? Koniecznie sprawdź, co takiego kryje się za pewnymi psimi postępkami!

kot wącha krocze
fot. Shutterstock

1. Zawstydza cię… obwąchiwaniem

Psy używają swojego węchu, aby zebrać jak najwięcej informacji o otaczającym je świecie. Ponadto, kiedy np. na spacerze spotkają się dwa czworonogi, to wzajemnie się obwąchują – również w tylnych częściach ciała. Dlatego kiedy twój pies po raz pierwszy spotka nową osobę, może przywitać ją… wąchając krocze. I chociaż ludzi takie zachowanie wprawia w niemałe zakłopotanie, to dla psów jest całkowicie normalne. Ludzkie krocze – w przeciwieństwie do pozostałych części ciała – ma najwyższy poziom feromonów, co sprawia, że jest to dla psów najlepsze miejsce do węszenia i zbierania potrzebnych informacji o danej osobie.

Oczywiście możesz nad tym popracować i nauczyć psa takiego powitania, które nie sprawi, że inni poczują się nieswojo. Chodź wiedz, że nie ma w tym nic dziwnego.

2. Śmierdząca sprawa

To dopiero śmierdząca sprawa… Czy psy naprawdę zajadają się odchodami? Aż ciężko nam „przełknąć” takie zachowanie, a ma ono już nawet swoją nazwę – to koprofagia. Może występować u suk, które karmią i jest to wówczas naturalne. W ten sposób psia mama nie tylko zachowuje czystość swoich szczeniąt, ale też eliminuje wszelkie zapachy, które mogłyby przyciągnąć innych drapieżników. Maluchy – widząc, co robi ich mama – mogą zechcieć ją naśladować.

Weterynarze uważają, że opiekunowie powinni zacząć się martwić, kiedy pies rozkoszuje się w swoich własnych odchodach. Jeśli jednak gustuje w kupie innych zwierząt (np. kotów czy saren), to jest to całkiem normalne zachowanie – w ten sposób psy zaspokajają swoją ciekawość bądź uzupełniają niedobór różnych składników.

pies tarza się w trawie
fot. Shutterstock

3. Tarzanie się w kupie jest super!

Niektórym psom nie wystarcza konsumpcja odchodów. Te osobniki z wielką przyjemnością się w nich… wytarzają! Dlaczego pies to robi? Teorii jest wiele. Jedni uważają, że w ten sposób czworonóg próbuje zwrócić na siebie uwagę opiekuna. Cóż, nie da się ukryć, że jest to skuteczne.

Jeszcze inni, że psy po prostu… lubią tarzać się w kupie – robią to wyłącznie dla przyjemności. Więcej o tym, dlaczego pies to robi, pisaliśmy TUTAJ.

4. Mycie podłóg… językiem

Gdy twój pupil liże płytki, zapewne cieszysz się i doceniasz pomoc w sprzątaniu, ale dlaczego pies to robi? Być może czworonóg ma tylko ochotę zebrać okruchy, które spadły na podłogę. Ale to też dla ciebie znak, że dzieje się coś poważniejszego.

Kompulsywne lizanie może być oznaką nudy, niepokoju albo świadczyć o niedoborach w diecie. Dlatego upewnij się, że pies otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne. Koniecznie skonsultuj się także z lekarzem weterynarii, by wykluczyć chorobę.

pies śpi
fot. Shutterstock

5. Śni i płacze

Pies płaczący we śnie to naprawdę przejmujący widok. Na szczęście ten płacz czy skomlenie wcale nie musi oznaczać, że twój pies jest przygnębiony. On tylko marzy! U psów, podobnie jak u nas, podczas snu występuje faza REM. To właśnie wtedy pojawiają się marzenia senne.

Jeśli usłyszysz, że twój pies płacze przez sen lub wykonuje jeszcze inne rzeczy, takie jak: warczenie, poruszanie łapami czy merdanie ogonem, to nie budź go – pozwól mu spać i marzyć.

6. Baczny obserwator

Masz wrażenie, że ktoś cały czas cię obserwuje, zwłaszcza kiedy się ubierasz? To wcale nie jest wścibski sąsiad, a twój… pies. Według naukowca Julie Hecht:

Psy często nas obserwują. Dzięki temu zyskują one informacje, co może się niebawem wydarzyć lub po prostu czegoś od ciebie chcą.

Czworonogi mogą patrzeć, jak się ubieramy, aby wiedzieć, co będzie później. Ponadto twoje ubranie może psu zdradzić, czy wychodzisz do pracy, czy może zabierasz go na spacer.

fot. Shutterstock

7. Czy łapę da się zjeść?

Psy często próbują zjeść różne rzeczy, które do jedzenia się nie nadają. Jeśli jednak twój pies gryzie swoje łapy, to znak dla ciebie, aby się im przyjrzeć.

Ciągłe gryzienie czy lizanie łap może wskazywać chociażby na infekcję, problemy ze skórą lub przestrzeniami międzypalcowymi, a nawet zapalenie stawów. Dlatego nie zwlekaj i udaj się na konsultację do lekarza weterynarii.

8. Popuszczanie z podekscytowania

Pies prawdopodobnie ująłby to w ten sposób: „Ej, stary! To może przytrafić się nawet najlepszym!”. Psy podczas zabawy czasami mogą być zbyt podekscytowane – zwłaszcza szczenięta. Posikiwanie z radości może również mieć miejsce, kiedy pies wita swojego opiekuna. Pamiętaj, aby nigdy nie karcić zwierzaka za takie zachowanie.

Za każdym razem, kiedy pies nie popuszcza moczu, nagradzaj go. Jeśli robi to podczas witania się – staraj się, aby przebiegały one spokojnie, np. ignoruj psa od przekroczenia progu mieszkania przez ok. 5 minut.

pies patrzy w obiektyw
fot. Shutterstock

Dlaczego pies to robi?

Chociaż niektóre psie zachowania mogą wydawać się nam dziwne, to – jak widać – na ogół mają one swoje uzasadnienie. A co „dziwnego” robią wasze psiaki?

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments