21.11.2020
Zachowania obsesyjno-kompulsywne u psów. Czym jest psie OCD?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czym są zachowania obsesyjno-kompulsywne u psów i jak odróżnić je od zwykłej zabawy? Sprawdź, jak pomóc czworonogowi z OCD!
fot. Shutterstock
Stereotypie, zwane także zachowaniami kompulsywnymi lub Obsessive Compulsive Disorder (OCD), polegają na prezentowaniu przez psa zwykłych zachowań w sposób przesadzony i tak obsesyjny, że ciężko je powstrzymać. Większość takich zachowań jest bezcelowych, ale psy cierpiące na zachowania obsesyjno-kompulsywne mogą poświęcać im aż 80% swojej aktywności. Ciągle powtarzające się zachowanie może uniemożliwiać czworonogowi normalne funkcjonowanie, a nawet stwarzać zagrożenie dla jego zdrowia. Do najczęstszych stereotypii u psów należą:
- gonienie ogona
- wylizywanie łap
- wygryzanie sierści
- kręcenie się wokół własnej osi
- picie dużej ilości wody
- gonienie samochodów
- gonienie cieni
- jedzenie niejadalnych przedmiotów (pica)
- drapanie podłogi
- lizanie podłogi
- szczekanie i wycie
Oczywiście takie zachowania zdarzają się niemal każdemu, także w pełni zdrowemu psu. Jednak częste ich powtarzanie, które prowadzi do uszkodzeń ciała (rany na ogonie, rany na łapach, zdarcie pazurów) lub utrudnia normalne funkcjonowanie może świadczyć o stereotypii. Niektóre psy tak są pochłonięte danym zachowaniem, że zapominają o jedzeniu, spaniu, a nawet mdleją z wycieńczenia. Powstrzymywany od danego zachowania czworonóg może stać się agresywny lub uciekać do innego pokoju.
Zachowania obsesyjno-kompulsywne u psów – przyczyny
U znacznej części psów zachowania obsesyjno-kompulsywne mają swoje źródło w odczuwanym przez zwierzę stresie. Powtarzanie danego zachowania pozwala czworonogowi uniknąć konfrontacji ze stresującym bodźcem i niesie ulgę. Pobudza także mózg do wydzielania serotoniny i endorfin – hormonów szczęścia, które mogą uzależniać czworonoga. Dlatego stereotypie możemy zauważyć między innymi u psów cierpiących na lęk separacyjny, nieprawidłowo zsocjalizowanych i czujących lęk w kontaktach z innymi psami lub ludźmi. Zachowania te mogą ulec utrwaleniu i z czasem stać się coraz trudniejsze do wyleczenia. Niektóre w oczach opiekunów bywają zabawne – śmiech i radość człowieka skłania zwierzę do jeszcze częstszego prezentowania zachowań kompulsywnych!
Powtarzalne zachowania mogą być także wynikiem nudy i braku innego, zdrowego ujścia dla energii zwierzaka. Czasami OCD bywa objawem poważnych zaburzeń neurologicznych i demencji.
Jak leczyć zachowania obsesyjno-kompulsywne u psów?
Zdiagnozowanie stereotypii u psów bywa niezwykle trudne. Istnieje wiele innych zaburzeń, które mogą dawać podobne do OCD objawy. Na początku należy wiec wykluczyć takie przypadłości, jak zaburzenia trawienia, alergie, choroby skóry czy padaczkę.
Leczenie OCD u psów zależne jest od jego objawów i intensywności. W lekkich przypadkach wystarczy modyfikacja środowiska psa, polegająca na zmniejszeniu odczuwanego przez zwierzę stresu, zwiększeniu ilości relaksujących spacerów i ustaleniu bezpiecznej i jasnej dla psa rutyny. Trudniejsze przypadki mogą wymagać także podawania leków psychotropowych i wdrożenia terapii behawioralnej.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined