Dlaczego psie łapy pachną popcornem?


Psie łapy mogą do złudzenia przypominać zapach popcornu czy kukurydzianych chrupek. Dlaczego tak się dzieje? Co go wywołuje?

Siedzisz wygodnie na kanapie, oglądasz telewizję, a obok leży twój pies i czujesz ten zapach. Właśnie! Czujesz, ale nie możesz sobie przypomnieć, co to za woń? Coś ci przypomina, ale nie do końca wiesz, co? W końcu dzwony zabiły i już wiesz, że to zapach… popcornu! I wtedy zastanawiasz się, dlaczego wyczuwasz taki aromat, skoro wcześniej nie urządzałeś sobie filmowego wieczoru z popcornem. Podpowiadamy – to psie łapy tak pachną!

Jednak warto wspomnieć, że różnie możemy odczuwać te same zapachy. Zasada ta tyczy się również psich łap – to co dla jednego pachnie popcornem, dla drugiego może po prostu pachnieć niezbyt przyjemnie.

Skąd ten kukurydziany zapach?

Zapach ten Amerykanie określają jako „fritos feet” („fritos”, czyli popularne chipsy, a „feet” w tłumaczeniu na język polski oznacza stopy). Krąży teoria, że psie łapy zapachem przypominają popcorn, ponieważ w ich diecie jest sporo kukurydzy (jest ona składnikiem suchych karm dla psów). Byłoby to nawet logiczne i chyba najprostsze wytłumaczenie tej zagadki, jednak nie to jest przyczyną tej charakterystycznej woni.

Cała tajemnica tkwi w… naturalnych bakteriach, a nie ma co ukrywać, że psie łapy są doskonałym siedliskiem bakterii. Za winowajców uznaje się pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas) i Proteus. Są one odpowiedzialne za zapach, który uwalniając się z psich łap, do złudzenia przypomina kukurydziane chrupki.

Czy zatem jest się czym martwić? Nie ma, ponieważ nawet jeżeli pies jest najczystszym czworonogiem na ziemi, to i tak gromadzą się na nim bakterie. Warto dodać, że w przeciwieństwie do nas czworonożni towarzysze posiadają gruczoły potowe na opuszkach palców i na nosie. A włosy, które znajdują się w przestrzeniach międzypalcowych, są idealnym środowiskiem do rozwoju i rozmnażania się bakterii, co w konsekwencji prowadzi do powstania tego zapachu.

Pani trzyma łapkę psa
fot. Shutterstock

Psie łapy – kiedy do weterynarza?

Pomimo że ta woń powstaje w wyniku naturalnych bakterii zbierających się pomiędzy palcami, należy uważać na różne infekcje. Jeżeli zauważymy chociażby jakiekolwiek ropne wycieki czy nadmierne wylizywanie przestrzeni międzypalcowych, zwróćmy się koniecznie do lekarza weterynarii.

Charakterystyczny zapach popcornu nie jest regułą. Dlatego, jeżeli wąchając łapki swojego czworonoga, wyczuwasz zupełnie inną woń, nie musisz się tym przejmować. Oczywiście o ile ten aromat, który czujesz, nie pachnie – mówiąc wprost – wyjątkowo brzydko.

Swoją drogą, lepszy zapach popcornu niż zwykłego potu…

Jestem pewna, że od razu po przeczytaniu tego artykułu sprawdzisz, jak pachną łapki twojego czworonoga. Zresztą, niech pierwszy rzuci kamieniem właściciel psa, który jeszcze tego nie robił!

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna Sych
3 lat temu

Łapki mojego Wafelka od szczeniaka pachną siankiem 🙂

Marek
Marek
3 lat temu

Popcornen? Serio, nie wiem jaki wy popcorn jecie, ale psie łapy pachną skarpetówą, i to taką po dobrym treningu. Nie wierze ze nazwaliscie to popcornem;p

Jusnik
Jusnik
3 lat temu

Popcorn? Mam trzy i wszystkie pachna skarpeta. Chociaz najmniej pachna lapki shihtzu, wrecz bym powiedziala ze to czysta skarpeta?a yorki to skarpety po calym dniu chodzenia w butach roboczych?