Dlaczego psy szczekają na listonosza?


Jedne psy szczekają na listonosza, drugie na niego warczą, a jeszcze inne gryzą go w nogawkę od uniformu. Dlaczego? Bo dla naszego czworonoga jest to podejrzana osoba.

Zapewne nieraz widziałeś ten obrazek w bajkach, kiedy pies goni listonosza. Cóż… i w realnym życiu takie historie mają miejsce. Warto dodać, że czworonogi reagują tak również na pana z gazowni czy kuriera. Zatem dlaczego nasze psy szczekają na listonosza? Dość łatwo znaleźć na to wytłumaczenie.

Psy szczekają na listonosza, bo…

Po pierwsze, nie zdarza się na co dzień, żeby listonosz – w trakcie pracy – wpadł na herbatę i posiedział na tyle długo, aby pies przestał na niego szczekać, a być może nawet przyniósł mu zabawkę.

Zwykle dzieje się tak, że puka czy naciska dzwonek, pies oczywiście szczeka, na co listonosz – często przez zaledwie uchylone drzwi – podaje przesyłkę i… ucieka. Dał się przegonić, nawet nie przekroczył granic bronionego obszaru! Terytorialne zachowanie zwierzęcia przyniosło oczekiwane efekty i w ten sposób zostało nagrodzone.

Co więcej, całe zajście było prawdopodobnie dla psa przyjemne, ponieważ stwierdzono, że emocje związane z agresywnym pobudzeniem mają charakter wzmocnienia pozytywnego. Wreszcie, listonosze zwykle boją się psów – i to nie bez powodu. Przecież one zawsze na nich szczekają, często próbują ugryźć, a niektórym się to udaje.

Udało się!

Okazując strach (psu wystarczą bardzo subtelne jego objawy), utwierdzają zwierzę w przekonaniu, że osiągnęło cel: nie wpuściło intruza na terytorium lub – w wypadku psa, który boi się ludzi – po prostu nie wpuściło go do bezpiecznego schronienia. I w ten sposób koło się zamyka.

Jeśli w dodatku właściciel, otwierając drzwi, trzyma rozeźlonego zwierzaka za obrożę – dając mu wsparcie i poczucie działania w zespole – pies szybko zaczyna wykazywać imponujące pobudzenie. Nie ma wątpliwości, że następnym razem zrobi na listonoszu jeszcze większe wrażenie!

Autor: Joanna Iracka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments