Dlaczego psy wyją?


Jak powszechnie wiadomo, ma to coś wspólnego z wilkami. Nasze domowe pupile wyją jednak w różnych sytuacjach i niekoniecznie zawsze dlatego, że tak im podpowiada instynkt – przyczyn jest znacznie więcej.

Zdaniem naukowców wycie zakodowane jest w genach – psy mają w dużej mierze DNA zgodne z DNA wilków. Wycie jest ważnym sposobem komunikacji, pozwala porozumiewać się członkom stada. Ale czy to możliwe, by zwyczaje wilków przejawiał w swym zachowaniu na przykład kilkukilogramowy york mieszający w Warszawie?

1. Zorganizowana wspólnota

Wilki i dzikie psy wyją po to, by wszyscy członkowie stada wrócili do bazy po polowaniu. Ci, którzy są bliżej, nawołują resztę, która została z tyłu. Pies domowy, który został sam w mieszkaniu, może wyć z tych samych powodów – nawołuje członków stada, czyli „swoich” ludzi, by powrócili do bazy.

2. Mechanizm obronny

Wycie psa może być sygnałem, że obszar, który do niego należy lub w którym się znajduje, został zajęty. Ma to odstraszyć ewentualnych intruzów, ale też zawezwać do pomocy pobratymców. W tym wypadku wycie jest mechanizmem obronnym – odstrasza inne drapieżniki i zapewnia bezpieczeństwo sforze. Pies domowy szczeka i wyje z podobnych powodów – gdy w okolicach domu kręci się ktoś obcy lub gdy słychać niepokojące dźwięki.

3. Sposób na zwrócenie uwagi

Pies może wyć, ponieważ chce zwrócić na siebie twoją uwagę. Mógł zaobserwować, że gdy wyje, ty biegniesz do niego, sprawdzić, co się stało, choćby z drugiego końca domu. Jeśli w ten sposób udaje się przyciągnąć opiekuna i zyskać chwilę jego troski, czemu nie robić tego częściej? Pupil może też wyć, gdy wie, że zaraz wyjdziesz z domu – w ten sposób próbuje cię zatrzymać przy sobie na dłużej… W tej sytuacji trzeba zadbać o rozrywkę dla zwierzaka na czas twej nieobecności, czyli zabawki, pochowane smakołyki itp. Jeśli nie umiesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym podopiecznego, poproś o pomoc behawiorystę.

4. Reakcja na bodźce

Psie wycie może być odpowiedzią na czynniki środowiskowe, takie jak karetka pogotowia jadąca na sygnale czy policja, a także syreny straży pożarnej. Niektóre psy – szczególnie te przebywające stale na zewnątrz – mają tendencję do wycia wraz z innymi okolicznymi czworonogami. Prawdopodobnie w psach budzi się pamięć genetyczna, która każe im przyłączać się do wycia całego stada, co jednoczy wszystkich jej członków. Ta potrzeba poczucia wspólnoty włącza się psom również wtedy, gdy słyszą syreny alarmowe – po prostu mogą się wtedy stać częścią akcji.

5. Alarm informujący o zagrożeniu

Gdy wydarzy się coś złego, ludzie wyrażają swój niepokój czy też swoją bezsilność płaczem. Podobnie reagują też na ból. Psy w tych sytuacjach szczekają lub wyją. Jeśli więc wydaje ci się, że twój pies wyje zupełnie bez powodu, sprawdź, czy przypadkiem nic mu nie dolega, a dźwięki, które wydaje, nie są reakcją na ból.

Warto wiedzieć

Warto zaznaczyć, że są psy, niezależnie od rasy, które po prostu lubią czasami powyć, gdyż taką mają formę ekspresji. Czy jest coś w tym złego? Absolutnie nie! Przyczyna wycia może być za każdym razem inna, a czasem zupełnie nieuzasadniona… I jeśli zwierzakowi nie dzieje się krzywda, to nie ma w tym nic złego. W końcu każdy, nawet jak jest czworonożnym stworzeniem, ma prawo wyrazić czasem swoje uczucia, prawda?

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sandra
sandra
4 lat temu

Mam pytanie, co mogło być przyczyną wycia u mojej 2,5 letniej suczki. Do tej pory zawyła 3 razy w swoim życiu. Pierwszy kiedy babcia zabrała córkę w wózku na spacer a pies został w domu (ok. 2 miesiące temu). Kolejne dwa miały miejsce w przeciągu tygodnia w nocy. Nie działo się nic złego. Czy to przez sen?
Pytam, bo to stawia wszystkich domowników na równe nogi.

Sabina
Sabina
4 lat temu

Potrzebuje ponicy rady.
Suka lat 12 od malucha. Nie wyla nie niszczyla nic. od okolo 5 lat zaczela wyc jak jest sama po jakies 15 min od wyjscia domownikow.. Od kilku dni wyjw non stop jak jest sama.. Co rovic..