Skąd się biorą fobie i lęki u psów? Naukowcy to sprawdzili!


Fobie i lęki u psów to coraz częstszy problem, z którym spotykają się opiekunowie domowych czworonogów. Czego najbardziej boją się psy?

Każdy psiarz wie, że przyczyną wielu problemowych zachowań u domowych czworonogów jest lęk. Przestraszone psy mogą uciekać na spacerach, załatwiać się i niszczyć w domu, a nawet gryźć w obronie własnej – takie zachowania mają ogromny wpływ na ich relacje z opiekunem i często prowadzą do porzucenia. Okazuje się, że fobie i lęki u psów stają się u tych zwierząt coraz bardziej powszechne. Dlaczego tak się dzieje i czy możemy jakoś temu zapobiec?

Najczęstsze fobie i lęki u psów

W 2020 roku grupa naukowców z Finlandii wykazała, że lęki i problemy behawioralne dotyczą znacznej części domowych czworonogów, a najczęstszym psim problemem jest strach przed głośnymi dźwiękami. Okazało się, że lęk przed burzą, fajerwerkami lub głośnym hukiem odczuwa aż 32% zwierzaków. Dodatkowo 29% domowych pupili boi się także innych rzeczy – obcych ludzi, psów lub odczuwa strach w niecodziennych sytuacjach.

Rodzaj i częstotliwość występowania lęków zależał przede wszystkim od rasy. Na głośne dźwięki najbardziej wrażliwe były kundelki, lagotto romagnolo i irish soft coated wheaten terriery. Przeróżne lęki najczęstsze były wśród kundelków i takich ras, jak owczarki szetlandzkie czy hiszpańskie psy dowodne. Okazało się także, że psy mające różne fobie i lęki częściej bywają agresywne.

Czy fobie i lęki u psów są genetyczne?

Analizując zebrane dane, naukowcy zauważyli ogromne różnice w zachowaniu pomiędzy rasami. Niektóre rasy, takie jak border collie, wykazują wiele problematycznych zachowań (gonienie cieni, kompulsywne wpatrywanie się), które niemal wcale nie występują u innych psów. U części ras zachowania związane z lękiem są tak powszechne, że utrudniają normalne funkcjonowanie i psu, i opiekunom. Natomiast w niektórych rasach problemy takie całkowicie nie istnieją!

Wyniki naszych badań wykazują, że wiele problemów behawioralnych u psów jest dziedzicznych. Oznacza to, że ostrożnie dobierając psy do rozrodu i zwracając przy tym uwagę na ich zachowanie, możemy zmniejszyć występowanie niektórych cech. Poprawiłoby to jakość życia nie tylko psów, ale także ich opiekunów – stwierdził profesor Hannes Lohi, kierownik badań.

Niestety coraz mniej hodowców zwraca uwagę na zachowanie psów dobieranych do rozrodu i stawia wyłącznie na piękny wygląd czworonogów. Problem ten niezwykle powszechny jest także wśród pseudohodowców, dla których liczy się wyłącznie atrakcyjny wygląd mający zwabić kupujących. Za problem ten odpowiadają również nabywcy pseudorasowych szczeniąt, którzy nie zamierzają szukać sprawdzonego, odpowiedzialnego hodowcy i wydawać na szczeniaka kilka tysięcy złotych, czym napędzają produkcję lękliwych, niezrównoważonych psów…

Jak zapobiegać lękom u psów?

Wybór odpowiedzialnego hodowcy, zwracającego uwagę na psychikę rozmnażanych przez siebie psów, to podstawa! Lęki u psów nie zależą jednak tylko od genów – ogromny wpływ na zachowanie czworonoga ma także jego wychowanie. Ostrożna socjalizacja w wieku szczenięcym, przyzwyczajanie do obecności innych psów, nieznanych ludzi, ruchu ulicznego i przeróżnych bodźców z otoczenia mogą sprawić, że szczeniak wyrośnie na odważnego, stabilnego psa i będzie umiał odpowiednio zachować się w różnych sytuacjach. W przypadku psów dorosłych, reagujących agresją w sytuacjach lękowych, warto skontaktować się z behawiorystą. Pokaże on, jak pracować z psiakiem, by ten nie musiał się bać i nie sprawiał tak dużych problemów.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments