20.05.2020
Jak być dobrym psim sąsiadem? Mamy na to 5 sposobów!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli ty i twój pies chcecie dobrze żyć z sąsiadami, powinniście przestrzegać kilku zasad. Poznaj nasze sposoby, dzięki którym twój pupil będzie dobrym psim sąsiadem!
fot. Shutterstock
Bycie psim opiekunem to duża odpowiedzialność, która nie kończy się jedynie na twoim pupilu, a rozciąga się również na ludzi, którzy mieszkają wokół ciebie. Właściciel, który nie jest w stanie zapanować nad swoim psem, ryzykuje gniew sąsiadów, a w niektórych przypadkach może też narazić się na konsekwencje prawne. Oto kilka sposobów, które pomogą twojemu pupilowi być dobrym psim sąsiadem.
1. Spróbuj opanować szczekanie
To, że pies szczeka, wie każde dziecko. Bywa jednak, że może być ono uciążliwe zarówno dla ciebie, jak i twoich sąsiadów – zwłaszcza gdy pupil ma zapędy do nocnego stróżowania. Z racji tego, że pies może szczekać z wielu powodów, najpierw powinieneś zidentyfikować źródło tego hałasowania. Pamiętaj, aby nigdy nie krzyczeć na psa za to, że szczeka. Zwierzę może pomyśleć, że… szczekasz razem z nim. Ponadto utrwalasz w nim przekonanie, że warto szczekać, ponieważ za to otrzymuje się uwagę opiekuna – i nieważne, że jest ona negatywna.
Jeśli pies szczeka w domu, najlepiej wówczas całkowicie ignorować pupila. Będzie to wymagało od opiekuna wytrwałości, nieustępliwości i cierpliwości. Gdy z kolei pies szczeka na przechodzącego sąsiada, należy przekierować jego uwagę na przysmak lub zabawkę, zanim zacznie się awanturować. W przeciwnym wypadku nagrodzimy właśnie szczekanie. Warto też nauczyć psa komendy „cicho” i nagradzać każde pożądane przez nas zachowanie.
2. Posprzątaj po swoim psie
Naprawdę nie ma nic ładnego w zielonym trawniku czy chodniku, który przypomina pole minowe. Nie ma też nic pozytywnego w tym, że twój pies załatwi się pod ogrodzeniem sąsiada. Co więcej, to najprostszy sposób, byście oboje trafili na „czarną listę” mieszkańców osiedla. Każdy opiekun psa powinien brać odpowiedzialność za kupę swego pupila i ją posprzątać. Poza tym odchody przenoszą zarazki i mają szkodliwy wpływ na środowisko, dlatego tym bardziej nie ma powodów, aby tego nie robić. Jeśli wciąż nie wiesz, jak sprzątać po psie, to zachęcamy do zapoznania się z naszymi sposobami zbierania psich kup.
3. Trenuj z psem
Dobrze wychowany pies ułatwi ci utrzymywanie lepszych relacji z sąsiadami. Na pewno nie chcesz, aby pupil warczał, szczekał czy skakał na przechodzącego sąsiada. Nauczenie czworonoga podstawowych komend pozwoli zapanować ci nad jego zachowaniem w różnych sytuacjach. Warto wcielić w życie takie polecenia jak „siad”, „zostaw”, „chodź”, „do mnie”, „stój” czy „cicho”. Pamiętaj, że w procesie nauki ważna jest intonacja każdej wydawanej komendy. Nie wypowiadaj zbyt dużo słów, bądź konsekwentny i przede wszystkim unikaj błędów, o których pisaliśmy TU. W razie wątpliwości udaj się do pozytywnej szkoły dla psów na szkolenie.
4. Zadbaj o swoją przestrzeń
Jak być dobrym psim sąsiadem? Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, pomyśl o odpowiednim ogrodzeniu podwórka. Nie pozwól psu wędrować samopas po okolicy – niezależnie od tego, jak łagodny na co dzień jest twój pies. Nie zyskasz sympatii sąsiadów, jeśli twój pupil będzie zakradał się do ich ogrodów np. po to, by rozkopać trawnik czy się tam załatwić. Upewnij się, że twoje ogrodzenie jest solidne i bezpieczne – że nie wystają z niego żadne ostre krawędzie, a także ma odpowiednią wysokość. Chodzi o to, by pies nie mógł go przeskoczyć.
5. Nie zapominaj o smyczy
Każdy pies powinien mieć wpojone maniery chodzenia na smyczy. Pamiętaj, że smycz jest obowiązkowym elementem waszego spaceru – zwłaszcza gdy wybieracie się na przechadzkę po osiedlu, lesie czy w miejsca publiczne. Dlatego warto nauczyć psa chodzić na smyczy. Co więcej, dzięki temu możemy łatwiej zapanować nad pupilem, kiedy w pobliżu pojawi się np. sąsiad ze swoim psem.
Wypuszczanie psa luzem po osiedlu raczej nie wzbudzi u sąsiadów zachwytu, a już na pewno nie, gdy w pobliżu znajduje się przepełniony dziećmi plac zabaw. Być może też wśród mieszkańców osiedla ktoś ma złe wspomnienia i boi się psów, trzeba to mieć na uwadze.
Jak być dobrym psim sąsiadem…
Upewnij się również, że twój pies ma wystarczająco dużo aktywności – codziennie wspólnie się bawicie i długo spacerujecie. Szczęśliwy pies to taki, który jest zmęczony i psychicznie, i fizycznie. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że pies nie będzie przeznaczał nagromadzonej energii na zakłócanie sąsiadom spokoju.
Zobacz powiązane artykuły
30.04.2025
Trawa wypalona przez psi mocz? Wiemy, jak sobie z tym poradzić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli masz ogród, a twojemu psu zdarza się w nim załatwić, na pewno znasz ten problem, jakim jest „wypalona” trawa przez psi mocz. Czy można coś na to zaradzić?
undefined
27.04.2025
8 sposobów na ochłodę psa. Jak pomóc psu podczas upału?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap. Poza tym mogą się ochłodzić tylko dysząc, dlatego nigdy nie zakładajmy im ciasnego kagańca! Jak możemy pomóc pupilowi podczas gorącego lata? Sprawdź, jak schłodzić psa podczas upałów!
undefined
25.04.2025
Twój pies sika z emocji? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiak, który często sika z emocji, może być prawdziwym utrapieniem! Z czego wynika ten uciążliwy problem? Sprawdź, jak można go rozwiązać!
undefined