Jak oduczyć psa polowania? Sprawdź, jak zapanować nad polującym psem!


Psiak z łowieckimi zapędami może być ogromnym utrapieniem dla opiekunów i stanowić niebezpieczeństwo dla innych zwierząt. Czy da się oduczyć psa polowania?

Uciekanie na spacerach w lesie, gonienie saren czy ptaków i podążanie na zapachem zwierzyny to częste zachowania psów z silnym instynktem łowieckim. Opiekunowie takich czworonogów mają często niemałe problemy z opanowaniem takich zapędów u swojego pupila. Polujący pies to także ogromne zagrożenie dla żyjących w lesie zwierząt! Czy da się oduczyć psa polowania i nauczyć go ignorowania zwierzyny?

Czy da się oduczyć psa polowania?

Psy odziedziczyły po swoich przodkach wiele zachowań instynktownych. Wśród nich znajduje się nie tylko znaczenie moczem krzaczków czy obwąchiwanie innych psów, ale także tropienie i gonienie przeróżnych zwierząt. Zachowania instynktowne są głęboko zakorzenione w psiej psychice, a ich realizowanie przynosi psu ogromną przyjemność i satysfakcję. Przez to oduczenie psa polowania nie jest łatwym zadaniem – musiałoby wymagać konsekwentnego stosowania kar, które skutecznie zniechęciłyby czworonoga do takiego zachowania. Krzyczenie na psa, używanie obroży elektrycznej i przemocy fizycznej mogłoby odnieść oczekiwany skutek, jednak traktowany w ten sposób pies stanie się zastraszony i straci całkowicie zaufanie do swojego opiekuna. Istnieje jednak kilka innych sposobów, które pozwolą nam zapanować nad łowieckimi zapędami naszego pupila. Znacznie lepszych!

Jak żyć z psem o silnym instynkcie łowieckim?

Uciekający na spacerach pies to zagrożenie nie tylko dla dzikich zwierząt. Samotnie biegający psiak może zgubić się, złapać we wnyki, wpaść pod samochód, a nawet zostać odstrzelony przez myśliwego. Dlatego mając psa z silnym instynktem łowieckim, musimy przede wszystkim uniemożliwić mu takie zachowanie. W miejscach, w których pies może zwietrzyć zapach zwierząt, spotkać sarny lub zające powinniśmy bezwzględnie trzymać go na smyczy lub na długiej lince. Jeśli nasz pupil przebywa w ogrodzie, musimy starannie zabezpieczyć ogrodzenie, by uniemożliwić psiakowi samodzielne wycieczki poza posesję.

Psa z silnym instynktem łowieckim bezwzględnie musimy nauczyć skutecznego przywołania. Pozwoli ono zapanować nad zwierzakiem, który wyczuje obecną w pobliżu zwierzynę, ale jeszcze nie ruszy w pościg. Przywołanie psa przyda się także w sytuacji, gdy jako pierwsi zauważymy dzikie zwierzę na horyzoncie. Możemy wtedy zawołać czworonoga i zapiąć go na smycz, zanim potencjalna ofiara wpadnie mu w oko. Musimy jednak pamiętać, że nawet najdoskonalsze przywołanie może nie być wystarczające w chwili silnego, łowieckiego pobudzenia!

Jak zaspokoić instynkt łowiecki psa?

Psiak, któremu uniemożliwimy realizację jego instynktownych potrzeb, może stać się sfrustrowany, reaktywny i zacząć przejawiać wiele problemów behawioralnych. Na szczęście gonienie zwierząt możemy zastąpić innymi, bezpieczniejszymi i równie przyjemnymi dla psa zachowaniami wchodzącymi w skład łańcucha łowieckiego. Rozrywanie zdobyczy w postaci papierowej torby z ukrytym w środku przysmakiem, wyszukiwanie w wysokiej trawie aromatycznych smaczków oraz żucie twardych gryzaków to również zachowania nawiązujące do psich instynktów. Psiak mogący zaspokoić w ten sposób część swoich instynktów będzie zmęczony umysłowo i mniej skłonny do tropienia czy gonienia dzikich zwierząt.

Łowieckie zapędy psów możemy wykorzystać także przy szkoleniu i w różnych sportach kynologicznych. Czworonogi uwielbiające tropić i węszyć możemy zabrać na szkolenie z mantrailingu i noseworku. Psiaki lubiące gonić i rozszarpywać mogą sprawdzić się w szkoleniu obronnym. Wytrzymałe zwierzaki mające ogromną przyjemność z biegania chętnie wezmą udział w zawodach canicross. Niektóre kluby ras organizują także próby polowań dla psów myśliwskich. Odbywają się one w kontrolowanych i bezpiecznych dla psa i otoczenia warunkach.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments