IPO szkolenie psa obronnego


IPO, czyli utrzymanie śladu, posłuszeństwo – chodzenie bez smyczy i obrona. Uważany jest za jeden z najtrudniejszych sportów, który rozwija psa wszechstronnie.

IPO szkolenie sportowe psów. Jego celem jest ocena użytkowa psów. Wymagania w tym sporcie są spore, jednak ta dyscyplina oferuje coś więcej – niesamowite zawody i nowe przyjaźnie.

Pierwotnym celem IPO (Internationale Prüfung Ordnung) było ustalenie, które psy mogą być wykorzystywane w hodowli i miały prawdziwą zdolność do pracy. Te psy były potrzebne m.in. do policji czy patrolu granicznego. Teraz, wiele lat później po wprowadzeniu pierwszych oficjalnych zasad IPO, co roku w tej dyscyplinie sportowej bierze udział dziesiątki tysięcy psów.

W tym sporcie bardzo ważna jest psychika czworonoga, jego odwaga i wytrwałość. Dobry pies do sportowego szkolenia obronnego musi być nauczony posłuszeństwa, posiadać silny popęd łowiecki, szybko reagować i szybko się pobudzać. Ponadto wyróżnia się cztery poziomy trudności (od najłatwiejszego do najtrudniejszego):

  • IPO-V
  • IPO1
  • IPO2
  • IPO3
IPO szkolenie
fot. Shutterstock

IPO szkolenie z: tropienia, posłuszeństwa i obrony

IPO sprawdza trzy określone obszary treningu i zachowania psa. Pierwsze – tropienie, wymaga od psa śledzenia konkretnych zapachów na danym terenie i wykazania absolutnej dokładności oraz zaangażowania w odnajdywaniu tropu. Często odbywa się to w trudnych warunkach, w tym pogodowych. Wiele osób uważa tropienie za najbardziej satysfakcjonujące doświadczenie w szkoleniu. Kiedy to przewodnik i pies razem pracują. Jest to z pewnością najspokojniejsza część IPO.

Druga konkurencja to posłuszeństwo. Przewodnik i pies wykonują m.in. takie ćwiczenia jak chodzenie w różnym tempie i kierunku przy nodze, aportowanie czy przywoływanie. Pies realizuje także komendy na zawołanie: „stój”, „siad” i „waruj”. W zależności od poziomu trudności ćwiczenia te różnią się miedzy sobą.

Ostatnia konkurencja jest chyba najbardziej spektakularna – a jest nią ochrona. Najważniejszym punktem, który należy zrozumieć podczas tych zmagań, jest związek między psem a przewodnikiem. Pies nie może nigdy ugryźć pomocnika, chyba że zaatakowany jest pies lub przewodnik. Następnie musi zaatakować w pełni i bez wahania.

Ale tutaj widoczna jest prawdziwa różnica. Pies musi przestać gryźć na komendę przewodnika i pilnować go bez dalszej agresji. Często zdarza się, że ludzie mylą szkolenie ochrony IPO z psem policyjnym lub ochroną osobistą. Pies z IPO jest zdolny do podjęcia czynności, które nigdy nie będą agresywne, z wyjątkiem sytuacji, w których został przeszkolony. Nawet wtedy musi zawsze znajdować się pod absolutną kontrolą przewodnika.