Mały chłopiec siedzi na trawie z psem

Jak zaprzyjaźnić psa z noworodkiem w 15 krokach – cz. 1

Jeśli wkrótce w waszym domu pojawi się nowy członek rodziny, a jesteście już opiekunami psa, te wskazówki bardzo wam się przydadzą.

Przyjaźń między psem i małym dzieckiem nie zawsze układa się kolorowo. Szczególnie jeśli chodzi o psa rezydenta, który od lat mieszka z nami w domu, i noworodka – istotę, która dziwnie pachnie, wydaje dziwne dźwięki, i właściwie nie wiadomo do końca, czym jest.

Pies dotyka pyszczkiem twarzy dziecka
fot. Shutterstock

Pies jest o tyle w trudnej sytuacji, że do tej pory był zwykle w centrum uwagi, a teraz skupienie młodych rodziców ma się przenieść na małego człowieka. Wiara, że „jakoś to będzie”, może nie wystarczyć. Co warto wiedzieć o wprowadzaniu noworodka do domu, w którym mieszka już pies?

7 rzeczy, które warto zrobić, jeszcze zanim urodzi się dziecko

Pies u weterynarza
fot. Shutterstock

1. Udaj się z psem na wizytę do weterynarza

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje ci się, że twemu psu nic nie dolega, na około miesiąc przed planowanym terminem porodu zabierz go do lekarza weterynarii. Chodzi o bezpieczeństwo dziecka, które przez pierwsze tygodnie nie ma jeszcze zbyt dobrze rozwiniętego systemu odpornościowego, ale też o kwestie praktyczne.

Łatwiej udać się do weterynarza, gdy jeszcze nie towarzyszy nam kilkutygodniowy maluch. Lekarz zbada pupila, sprawdzi, kiedy powinno się go zaszczepić, a w razie potrzeby odrobaczy naszego czworonoga. Warto o to wszystko zadbać zawczasu, gdy noworodka nie ma jeszcze na świecie.

Szczeniak siedzi na łóżku obok małego dziecka
fot. Shutterstock

2. Zapoznawaj psa z nowymi dźwiękami, widokami i zapachami

Jeśli masz już w domu zgromadzone rzeczy dla dziecka, zacznij ich używać. Co jakiś czas włącz grającą zabawkę, pobaw się pozytywką, poćwicz montowanie nosidełka w samochodzie, zacznij nosić na rękach lalkę i mów do niej, posmaruj się oliwką dla dzieci (której zamierzasz używać), wyjdź na spacer z (pustym) wózkiem (i z psem u boku!).

Wydaje ci się to dziwne i… głupie? Może dla nas, ludzi, faktycznie takie jest, ale nie dla psa – jemu pozwoli to w subtelny sposób przyzwyczajać się do nowych sytuacji, poznawać wygląd, dźwięk i zapach nowych w domu przedmiotów, a w efekcie obniży poziom stresu u zwierzaka, gdy naprawdę pojawi się dzidziuś, a my z tych wszystkich rzeczy zaczniemy korzystać.

Buldog francuski siedzi w pokoju dziecka
fot. Shutterstock

3. Zabawki psie i dziecięce trzymaj osobno

To bardzo ważne, by już od samego początku zadbać o rzeczy, które mogą być potencjalnym zarzewiem konfliktów. Może się bowiem zdarzyć, ze twój pies będzie bronił swoich zabawek przed dzieckiem, a sam będzie próbował ukraść zabawki maleństwu.

Dlatego najlepiej jak najszybciej nauczyć pupila komendy „zostaw” i ćwiczyć ją, jeszcze zanim naszemu treningowi zacznie towarzyszyć płacz noworodka…

Małe dziecko pozuje razem z psem na jasnym tle
fot. Shutterstock

4. Zapoznaj psa z dziećmi

Jeśli do tej pory twój pies nie miał do czynienia z dziećmi, najwyższa pora to zmienić. Zacznij od wychodzenia na spacer w pobliże placów zabaw i parków – czyli miejsc, w których dzieci jest dużo, i gdzie mają one w zwyczaju biegać i hałasować.

To ważne, by psiak przyzwyczaił się do zachowań typowych dla dzieci, i to dzieci w różnym wieku. Kolejny krok to zaproszenie do pomocy znajomych i rodziny z dziećmi – tymi starszymi i tymi naprawdę małymi. Kilkugodzinna wizyta w twoim domu nie powinna być dla psa zbyt stresująca, ale za to pozwoli mu zetknąć się z tym, co go czeka na co dzień w najbliższej przyszłości.

Buldog francuski w legowisku
fot. Shutterstock

5. Stwórz strefę wyłącznie dla psa

O ile to tylko możliwe, postaraj się stworzyć miejsce, w którym pies będzie mógł przebywać z dala od dziecka, w ciszy i spokoju, gdzie płacz malucha nie będzie tak donośny. Może to być legowisko ustawione w rogu pokoju najbardziej oddalonego od miejsca, w którym znajduje się dziecięce łóżeczko lub nieco wygłuszone miejsce pod schodami.

Dla małego psa sprawdzi się pluszowa budka, dla większego – klatka (tzw. kennel), którą można dodatkowo okryć ciemnym materiałem dla zapewnienia psu intymności.

Pies bawi się gryząc kość
fot. Shutterstock

6. Naucz psa zajmować się sobą

To nieuniknione, że gdy w domu pojawi się noworodek, psu bardzo trudno będzie poświęcać tyle czasu, co przedtem. Zwierzak musi się więc nauczyć, że są chwile, gdy powinien zajmować się swoimi zabawkami i gryzakami, a radość czerpać z możliwości towarzyszenia nam w innych zajęciach.

Chwal więc pupila za każdym razem, gdy spokojnie leży w swoim legowisku, zaopatrz się też w kong (gumowy stożek, który wypełnia się smakołykami), którym pies sam będzie mógł się bawić.

Człowiek zamyka drzwi od pokoju, w którym znajduje się szczeniak
fot. Shutterstock

7. Ćwicz zamykanie drzwi przed psem

W najbliższej przyszłości może się zdarzyć, że będziesz musiał czasem zamknąć psu drzwi… przed nosem. Mogą to być sytuacje sporadyczne – gdy chcesz wejść po coś do pokoju dziecka, w którym ono śpi, a stukanie psich pazurów o podłogę nie działa dobroczynnie na sen – albo stałe, gdy na przykład uznasz, że lepiej, aby pupil w ogóle nie wchodził do pokoju dziecięcego.

Naukę zacznij już teraz – wchodząc do któregokolwiek pokoju, zamknij za sobą drzwi, by psiak zobaczył, że nic złego się nie dzieje w związku z tym, że na chwilę został od ciebie odseparowany.

To niezwykle istotne, by pokazać psu to już teraz – nie można bowiem dopuścić do tego, by jakiekolwiek ograniczenia zwierzak skojarzył z pojawieniem się w domu noworodka, bo to nie wpłynie dobrze na relację między maluchem a czworonogiem.

CZYTAJ DALEJ

Autor: Aleksandra Więcławska
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników