Amerykanie karzą za pozbawianie psa głosu

fot. Shutterstock

2,5 tysiąca dolarów lub do 5 lat pozbawienia wolności - tyle grozi za pozbawianie psa głosu. W Massachusetts psy mogą szczekać do woli.

Pozbawianie psa głosu jest niehumanitarne. Organizacje zajmujące się ochroną praw zwierząt od dawna walczą o zaprzestanie tych kontrowersyjnych praktyk. Massachusetts jest pierwszym amerykańskim stanem, w którym wprowadzano przepis, zgodnie z którym każdy, kto wycina lub podcina psu struny głosowe z innych powodów niż zdrowotne, podlega karze grzywny lub do pięciu lat pozbawienia wolności.

Pozbawianie psa głosu zabronione

O wprowadzenie przepisów, które ukróciłyby niehumanitarne praktyki, od dawna zabiegali obrońcy praw zwierząt.

Pozbawić zwierzę głosu to tak, jakby pozbawić go człowieka, albo uniemożliwić człowiekowi komunikowanie się – mówi rzecznik stanowego stowarzyszenia SCPA.

Przeciwstawił się on też opiniom, że przepis spowoduje, iż więcej zwierząt będzie trafiało do schronisk. Poinformował, że w 2009 r. stowarzyszenie nie odnotowało ani jednego przypadku oddania psa do schroniska z powodu zbyt głośnego szczekania.

Bezszelestny szczek, czyli uciszanie psa

Uniemożliwianie psu szczekanie, to nie tylko okrucieństwo, ale przede wszystkim okaleczenie zwierzęcia. Pies szczekać musi. W ten sposób zwierzę komunikuje się z otoczeniem czy wyraża swoje emocje. Pies, który został poddany zabiegowi podcięcia strun głosowych jest w stanie wydać z siebie jedynie przytłumiony dźwięk – o takich czworonogach mówi się, że wydają z siebie tzw. bezszelestny szczek.

Uważam, że jest to zabieg brutalny, nieuzasadniony i niehumanitarny. To prawda, szczekliwe psy mogą być uciążliwe dla otoczenia, zmęczonego częstym ujadaniem. Dlatego prawo większości krajów określa obowiązek zadbania przez właściciela, aby jego pies nie uprzykrzał życia sąsiadom; często grożą za to mandaty. Jednak rozwiązanie problemu nadmiernej wokalizacji zwierzaka przez okaleczający zabieg jest okrucieństwem. Ten problem powinien rozwiązać opiekun wraz z behawiorystą, a nie chirurg – wypowiedział się dla  portalu dziennikpolski24.pl doktor Paweł Stefanowicz.

W Polsce wykonywanie tego zabiegu jest zabronione.

źródło: dziennikpolski24.pl

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments