Jakie psy częściej nawiązują kontakt wzrokowy? Badacze to sprawdzili!


Kontakt wzrokowy ma ogromne znaczenie w komunikacji pomiędzy psem a człowiekiem. Badanie na węgierskim uniwersytecie wykazało, że niektóre psy chętniej i częściej patrzą ludziom w oczy.

Według behawiorystki Alexandry Horowitz, „zdolność psa do patrzenia w oczy danej osobie w sposób nieagresywny była jednym z pierwszych kroków do udomowienia psa”. Kontakt wzrokowy odgrywa  fundamentalną rolę w komunikacji i relacjach międzyludzkich. Psy nauczyły się, że ludzie lubią patrzeć w oczy. Co więcej, znane opiekunom smutne czy też maślane psie oczy są zachowaniem wyuczonym, które ma na celu nami manipulować. Według najnowszego badania przeprowadzonego na węgierskim Uniwersytecie Eötvös Loránd niektóre czworonogi zdecydowanie częściej inicjują kontakt wzrokowy z człowiekiem. Od czego to zależy?

Zdolność psa do nawiązywania kontaktu wzrokowego

Tworzenie więzi z psem wymaga między innymi wymiany wielu spojrzeń. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego… W końcu patrzenie sobie w oczy podnosi poziom oksytocyny – czyli hormonu miłości i przywiązania – zarówno u ludzi, jak i u czworonogów. Jednak nie wszystkie rasy psów są skłonne do inicjowania kontaktu wzrokowego. Na Uniwersytecie Eötvös Loránd w Budapeszcie przeprowadzono badanie z udziałem 125 psów. Naukowcy, zastanawiając się, jakie czynniki wpływają na nawiązywanie kontaktu wzrokowego, wszystkim badanym czworonogom zmierzyli długość pyska i szerokość głowy (tzw. wskaźnik cefaliczny). Dodatkowo skupili się na rasie, temperamencie i wieku zwierzaka. Badanie rozpoczęło się od spotkania czworonogów z eksperymentatorem. Na koniec naukowcy liczyli, ile razy w ciągu pięciu minut psy nawiązywały kontakt wzrokowy z badaczem.

Krótkie głowy częściej patrzą w oczy

Badanie przeprowadzone przez węgierskich naukowców wykazało, że psy o krótkich głowach, takie jak mops, bokser czy buldog, zdecydowanie częściej nawiązywały kontakt wzrokowy. Jest to związane z budową siatkówki (wyraźne pole środkowe). Oznacza to, że mogą łatwiej skupić się na tym, co jest przed nimi, na przykład na opiekunach. To z kolei przekłada się na nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu wzrokowego.

Prawdopodobnie widzą ludzką twarz ostrzej ze względu na specjalną budowę siatkówki, jednak jest też możliwe, że ich opiekunowie częściej spoglądają im w oczy, ponieważ ich rysy pyska przypominają małe dziecko. Jest to niewątpliwie silnym podświadomym bodźcem dla ludzi – wyjaśniła Zsófia Bognár, autorka badania i etolożka z węgierskiego uniwersytetu.

Natomiast psy z dłuższymi pyskami mają szersze pole widzenia (widzenie peryferyjne), co może utrudniać im skupienie się na określonej rzeczy, ponieważ reagują na więcej wizualnych bodźców.

Nie tylko długość głowy ma znaczenie

Naukowcy odkryli, że nie tylko psy z krótkimi i krępymi głowami częściej patrzą ludziom w oczy. Młodsze i skore do zabawy czworonogi również chętniej nawiązują kontakt wzrokowy. Jak się okazało, znaczenie ma także rasa psa. Psy pracujące czy pasterskie to rasy psów, które szybciej inicjują kontakt wzrokowy. Przeciwieństwem są natomiast psy zaprzęgowe i te wyhodowane do samodzielnej pracy, na przykład jamniki.

źródła: www.nbcnews.com, www.national-geographic.pl

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments