12.01.2019
Nowe prawo dotyczące sprzedaży zwierząt! Dobry pomysł na walkę z pseudohodowlami?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Problem pseudohodowli wciąż jest ogromny, i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Podobnie wiele państw boryka się z problemem przeludnionych schronisk. Aby temu zapobiec, w Kalifornii uchwalono nowe prawo.
fot. Shutterstock
W Kalifornii 2 stycznia w życie weszło nowe prawo dotyczące zwierząt. Sklepy zoologiczne mogą teraz sprzedawać jedynie te psy, koty i króliki, które pochodzą ze schronisk czy organizacji prozwierzęcych. Dzięki temu przepisowi uratowane zwierzęta będą miały większą szansę na znalezienie nowego, kochającego domu. Ludzie, którzy chcą kupić szczenię czy kociaka bezpośrednio od hodowcy, wciąż mogą to zrobić. Nie będą jednak mogli nabyć takiego zwierzaka za pośrednictwem detalicznego sklepu zoologicznego, co do tej pory było tam normalną praktyką. Kalifornia to pierwszy stan w USA, w którym wprowadzono takie zmiany.
Ustawę podpisano już w październiku 2017 roku, jednak zaczęła ona obowiązywać od stycznia 2019 roku. Miało to właścicielom sklepów zoologicznych dać czas na przygotowanie ich działalności do przestrzegania nowego prawa, znanego również jako AB 485. Tym, którzy się nie dostosują do wprowadzonych zmian, grozi kara grzywny w wysokości 500 dolarów, czyli blisko 1900 zł. Ponadto właściciele sklepów zoologicznych muszą przedstawić świadectwo, które potwierdza pochodzenie zwierzęcia. Takie prawo działa też w Wielkiej Brytanii. Tam ustawy zostały nazwane „Prawem Lucy” – inspiracją była historia szczeniaka rasy cavalier king charles spaniel. Lucy, suczka w opłakanym stanie, została uratowana z pseudohodowli. Jej przypadek wzbudził w brytyjskich mediach ogromne zainteresowanie.
Aby zwalczyć pseudohodowle i promować adopcje
Jednym z celów ustawy jest promowanie adopcji zwierząt ze schronisk i zmniejszanie liczby zwierząt zabitych. Osierocone psy, koty czy króliki giną, ponieważ brakuje wystarczających środków na opiekę nad nimi. ASPCA (Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt) szacuje, że w zeszłym roku w całym kraju zostało uśpionych ok. 1,5 miliona zwierząt.
W samej Kalifornii podatnicy wydają rocznie ponad 250 milionów dolarów na opiekę i eutanazję zwierząt przebywających w schroniskach – powiedział wiceminister Patrick O’Donell.
Ponadto ma to ograniczyć sprzedaż zwierząt pochodzących z pseudohodowli, w których psy czy koty są masowo rozmnażane i trzymane w niehumanitarnych warunkach – bez odpowiedniej żywności, wody czy opieki weterynaryjnej.
Nowe prawo w Kalifornii nie każdemu się podoba…
Nowe prawo, które zostało wprowadzone w Kalifornii, ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Grupa zajmująca się dobrostanem zwierząt Social Compassion in Legislation nie kryła swojego zadowolenia z uchwalenia przełomowej ustawy i szerokiego poparcia ze strony całej społeczności miłośników zwierząt.
Zakazując sprzedaży zwierząt z tzw. fabryk psów i kotów, Kalifornia podjęła śmiały krok naprzód. Nie są przecież tajemnicą warunki, w jakich cierpią zwierzęta w pseudohodowlach – powiedział założyciel i dyrektor generalny grupy, Judie Mancuso.
W oświadczeniu wysłanym do HuffPost, prezes i dyrektor Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, Matt Bershadker, pochwalił prawo za złamanie łańcucha dostaw szczeniąt, który umieszczał je w sklepach zoologicznych w Kalifornii i umożliwiał pozbawionym skrupułów hodowcom czerpać z tego tytułu zyski.
Nowe prawo jednak nie wszystkim się podoba. Wiceprezes American Kennel Club ds. Stosunków rządowych skrytykowała ustawę jako blokującą wszystkim kalifornijskim miłośnikom zwierząt domowych dostęp do profesjonalnych, licencjonowanych i etycznych, komercyjnych hodowców.
Również sklepy zoologiczne przemawiały przeciwko prawu, mówiąc, że będzie to utrudniało kupującym znalezienie określonej rasy.
Źródło: NBC News
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Każdy inny, a łączy ich tęsknota za ludzką dobrocią. Poznajcie historie wirtualnych adopciaków
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wirtualne adopcje - brzmi obco i jest czymś odległym dla ciebie? Wystarczy posłuchać opowieści o bezdomniakach, które czekają zarówno na wirtualny, jak i realny dom. Każdy z nich jest inny, ale łączy ich ogromna tęsknota za ludzką dobrocią.
undefined
03.05.2025
Jak zostać wirtualnym opiekunem psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastanawiasz się nad adopcją zwierzaka, ale nie masz pewności, czy podołasz roli opiekuna? Stwórz wirtualny dom tymczasowy dla psiaka, który przebywa w schronisku. To idealny sposób, żeby wesprzeć potrzebującego bezdomniaka, a jednocześnie przekonać się - choćby w pewnym stopniu - z czym wiąże się adopcja.
undefined
16.04.2025
Tragedia w gminie Bolków. Zaniedbany husky nie przeżył – sprawą zajmuje się policja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To kolejny przypadek, który przypomina, jak ważna jest szybka reakcja i zgłaszanie odpowiednim organom znęcania się nad zwierzętami. W sobotni poranek, 12 kwietnia, jaworska policja otrzymała zgłoszenie dotyczące skrajnie zaniedbanego psa. Zwierzę przebywało na jednej z prywatnych posesji w gminie Bolków.
undefined