Nowe restrykcje w związku z koronawirusem! Czy można wychodzić z psem na spacer?

fot. Shutterstock

Rząd wprowadza nowe restrykcje dotyczące codziennego funkcjonowania obywateli kraju. Przepisy te obowiązują od dzisiaj. Czy zakażą opiekunom psów wychodzenia na spacery?

Polski rząd zaostrza zasady związane z kontaktami międzyludzkimi. Od środy 25.03 wprowadzony zostaje zakaz wychodzenia z domu. Nie dotyczy on jednak sytuacji niezbędnych. Czy nowe restrykcje uwzględniają możliwość wyjścia z psem na spacer?

Nowe restrykcje uderzą w psiarzy?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek o nowych restrykcjach w przemieszczaniu się. Nie dotyczą one jednak trzech wyjątków: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego (wyjście do sklepu spożywczego czy apteki). Dodatkowo razem będą się mogły przemieszczać maksymalnie dwie osoby.

nowe restrykcje
fot. Shutterstock

Co to w praktyce oznacza dla opiekunów psów? Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że spacer z domowym pupilem to sytuacja niezbędna. Jego zdaniem wychodzenie na świeże powietrze jest kluczowe dla zdrowia, także psychicznego!

Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu, poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami. Gdy idziemy do pracy, kiedy idziemy do sklepu, do apteki… Sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, czy po prostu przejście się oczywiście są dla naszego zdrowia psychicznego również potrzebne. To nie oznacza, że mamy się gromadzić na placach, to nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi. To nie oznacza, że mamy pójść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi – wyjaśnia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Same spacery z psami są jednak objęte pewnymi ograniczeniami. Nie mogą one przebiegać w dużej grupie – nowe restrykcje zabraniają zgromadzeń powyżej dwóch osób. Nie dotyczy to oczywiście żyjących pod jednym dachem rodzin. Na spacer z czworonogiem nie powinniśmy też jechać autobusem. Miejsca w komunikacji publicznej powinny być zarezerwowane przede wszystkich dla osób, które muszą dojeżdżać w ten sposób do pracy.

Nowe restrykcje – jak z nimi żyć?

Opiekunowie psów powinni przede wszystkim powstrzymać się od wspólnych spacerów z osobami spoza rodziny. Również stanie na psiej polance w kilka osób będzie od środy niedopuszczalne i może zwrócić uwagę policji. Czworonoga najlepiej jest wyprowadzać samemu i unikać kontaktu z mijanymi osobami. Obowiązkiem tym warto podzielić się z resztą rodziny, by również pozostałe osoby w domu mogły skorzystać z okazji i wyjść na świeże powietrze. Na długi spacer poza miasto możemy udać się jedynie samochodem. Jeśli jednak nie dysponujemy własnym transportem, zostawmy miejsce w autobusie bardziej potrzebującej osobie, a psu zapewnijmy po prostu więcej atrakcji i zajęć w domowym zaciszu.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments