Szczeniaczek Oko został przewodnikiem niewidomego Tao. Wzruszające!


Oko to 8-tygodniowy szczeniak, który został oczami swojego starszego brata. 11-letni Tao stracił wzrok z powodu jaskry.

Historia przyjaźni tych dwóch goldenów zapewne wzruszy niejednego z was. Szczeniak o imieniu Oko jest oczami niewidomego 11-letniego Tao. Ta para psich przyjaciół od pierwszych wspólnych chwil jest nierozłączna. Koniecznie poznaj ich historię!

View this post on Instagram

The boys looking very regal #catherdral # #golden #goldenhour #goldenretrieversofinstagram #goldensofinstagram #goldenretriever_ #goldenretriever_pictures #goldeninstagram #goldenretrievergram #goldengram #goldenretrieverlovers #goldenretrieverdog #goldenlove #goldenretrieveroftheday #goldenretrievermom #dogsofinstagram #retriever_shoutout #retrieverlove #retrievergram #retrieversofig #retrieverofinstagram #blinddog #blinddogsrock #blinddogs #blinddogsrule #taotheblinddog #doglovers #dogmom #theseniorpup

A post shared by Tao (@tao_mr_winky) on

Szczeniak Oko oczami Tao

W zeszłym roku u Tao zdiagnozowano jaskrę. Choroba postępowała na tyle szybko, że jedynym sposobem było usunięcie oka. Niestety w niespełna rok później jaskra zaatakowała drugie oko Tao – i tym razem również konieczne było jego usunięcie. Melanie Jackson, opiekunka 11-letniego goldena, ani przez chwilę nie pomyślała, aby z tego powodu uśpić pupila. 

Kocham go z całego serca i nie wyobrażam sobie, że miałabym się go pozbyć tylko dlatego, że nie widzi – podkreśla Melanie Jackson.

Mimo że Tao stracił wzrok, szybko doszedł do siebie. Jak wspomina opiekunka psa, zaledwie trzy dni później zwierzak sam wchodził po schodach i poruszał się na spacerach bez smyczy. Melanie pomyślała jednak, że w obecnej sytuacji psiakowi przyda się dodatkowe towarzystwo psiego kumpla, który będzie mu pomagał. Właśnie wtedy w domu pojawił się 8-tygodniowy szczeniak Oko (również golden retriever), który stał się psim przewodnikiem… psa.

Tao i Oko od razu nawiązali ze sobą więź i stali się nierozłączni. Gdzie Tao, tam Oko i odwrotnie. 11-letni golden wszędzie podąża za młodszym psim bratem. Tao i Oko również razem śpią. Niewidomy pies jest obecnie w trakcie szkolenia, które ma mu pomóc unikać wszelkich niebezpieczeństw. Natomiast Oko uczy się słuchać i odpowiednio reagować na polecenia Melanie.

By uchronić przed ślepotą

Oko ma teraz prawie 20 tygodni i wygląda na zadowolonego ze swojej nowej roli. Przygody tych dwóch goldenów można śledzić na Instagramie. Ich profil obserwuje już blisko 32 tysiące osób. Melanie Jackson zwiększa również świadomość u innych psich opiekunów na temat jaskry u psów – wczesne wykrycie pozwala zapobiec utracie wzroku. Kobieta podjęła współpracę z The Kennel Club, który wykorzystał DNA Tao, aby sprawdzić skłonność innych psów do tej choroby.

Zobacz Tao i Oko. Przejdź na następne strony, by wyświetlić więcej zdjęć!

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments