Pies i choinka

Rok temu mieliśmy zepsute święta przez... psa walczącego z choinką! Co zrobić, żeby historia się nie powtórzyła?

Pies bezpieczny dla choinki
Czy możemy przewidzieć, jak zachowa się nasz podopieczny na widok nowego kolorowego mebla w salonie? Jeżeli dotychczas nie niszczył mieszkania, jest spora szansa, że nie uszkodzi także choinki. Jeśli ma zwyczaj wskakiwać na ludzi lub opierać przednie łapy na krawędzi stołu, czym prędzej należy go tego oduczyć.
Najwięcej zamieszania jest podczas ubierania drzewka, dlatego na ten czas lepiej psa izolować. Dzięki temu nie będzie nam przeszkadzać i nie nauczy się od nas, że choinkę można przesuwać, chwytać, że niektóre ozdoby przyjemnie szeleszczą…
Gdy jest już przystrojona, wpuszczamy psa do pomieszczenia, w którym stoi, i nie zwracamy na nią uwagi – dzięki temu będzie większa szansa, że on też zacznie ją ignorować. W razie szczególnie dużego zainteresowania zwierzaka nowym „meblem” (szczekanie, skakanie, warczenie) należy wziąć go na smycz i spokojnie pospacerować w pobliżu drzewka, a jak tylko nieco się uspokoi, pozwolić mu je powąchać.

Choinka bezpieczna dla psa
Jak przygotować choinkę, aby nie zagrażała naszemu ulubieńcowi? Przede wszystkim kupmy nieco mniejsze drzewko, by móc je umieścić na stoliku lub komodzie. Jeśli musi stać na podłodze, szklane bombki wieszajmy wyżej niż plastikowe – bezpieczniejsze, jeśli pies weźmie je do pyska. Zrezygnujmy z jadalnych ozdób – cukierków czy pierników.
Obudujmy dolną część choinki, np. atrapami prezentów. Kable od lampek muszą być niedostępne dla pupila. Nie zaszkodzi spryskać choinki specjalnym środkiem odstraszającym psy – należy to powtarzać codziennie. I mimo tych wszystkich zabezpieczeń nie zostawiaj czworonoga z choinką sam na sam!

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników