18.10.2023
5 dowodów na to, że twój pies bezgranicznie ci ufa. Poznaj je!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zdobycia zaufania psa z jednej strony jest łatwe, a z drugiej bywa niesamowicie trudne. Jeśli twój pies ci ufa, to do ciebie zwróci się w każdej sprawie, która będzie go martwić lub której będzie się bać. Brak zaufania może skutkować nie tylko niepożądanymi zachowaniami, ale i nasileniem lęków. Jak sprawić, żeby pies ci ufał i jak sprawdzić, czy to robi?
fot. Shutterstock
Psy to niezwykle lojalne i kochające zwierzęta domowe. Kiedy już wejdą w relację z człowiekiem, pozostają mu wierne przez całe swoje życie. To powinno dać ci jeszcze więcej powodów do tego, by każdego dnia pielęgnować tę więź i miłość, a przede wszystkim zaufanie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, zdobycie pełnego zaufania psa wcale nie jest tak proste. Nie wystarczy bowiem rozdawać kilku smakołyków dziennie. Jeśli chcesz, aby twój pies ci ufał, musisz na to zasłużyć. Ponadto, w przypadku czworonogów ze schronisk, zdobycie pełnego zaufania zwierzęcia może trwać tygodniami, miesiącami, a nawet latami. A czy twój pies ci ufa? Koniecznie to sprawdź!
1. Przychodzi do ciebie w sytuacjach, które go niepokoją
Gdy pies ufa swojemu opiekunowie, to wie, że zajmie się on najlepiej sprawą budzącą jego niepokój. Psy lękowe, ale i pewne siebie, które mają wrażenie, że ich ludzie nie najlepiej radzą sobie z rozmaitymi codziennymi sytuacjami, mogą chcieć przejmować wtedy kontrolę. W momencie, gdy pies oddaje decyzję tobie, możesz wiedzieć, że ci ufa!
Bardzo trudno jest zapracować na takie zaufanie, jeśli nie wie się, jak odczytywać zachowanie psa. Wiele psich gestów, np. dyszenie, oblizywanie się czy merdanie ogonem, ma zupełnie inne znaczenie w konkretnych sytuacjach, niż nam się wydaje. Z tego powodu zadbaj o to, aby nauczyć się odczytywać psią mowę ciała. Wtedy oszczędzisz psu stresu, a on będzie mógł ci zaufać. Dla niego to również będzie dobry krok!
2. Jest zrelaksowany i pewny siebie, gdy ty jesteś obok
Wiele na temat tego, czy pies czuje się w obecności opiekuna pewny siebie i zrelaksowany, powie nam jego postawa ciała. Jeśli zwierzę nie ma do człowieka zaufania, będzie m.in. niespokojnie kroczyć tam i z powrotem, chować się, trzymać ogon między łapami czy ziewać. Wszystkie te sygnały sugerują, że twojemu psu coś nie odpowiada i z jakiegoś powodu nie jest tak pewny siebie ani zrelaksowany, jak być powinien.
Behawiorystka Victoria Stilwell uważa, że u psów, które ufają swoim ludziom, często możemy dostrzec oznaki zrelaksowanej postawy ciała. Takie psy mają lekko otwarty pysk, mrugają oczami, ich uszy ustawione są do przodu, a ich ogony pozostają luźne i merdające. Zdaniem behawiorystki są to sygnały potwierdzające, że pies ufa swojemu opiekunowi.
3. Uwielbia spędzać z tobą czas
Psy, podobnie jak ludzie, cenią sobie prywatność. Dlatego wolą mieć stały, cichy i spokojny kąt w domu. Właśnie tam się udają, gdy nie są w nastroju do zabawy, są zmęczone czy coś je boli. Jeśli jednak pies w pełni ci ufa, to będzie wolał spać w sypialni lub w łóżku tuż obok ciebie.
Czworonogi są najbardziej bezbronne, gdy śpią. Wilki i dzikie psy celowo śpią w małych, zamkniętych obszarach z członkami stada, którym ufają. W ten sposób chronią się przed drapieżnikami. Zatem dobrowolne przytulanie się czy zasypianie tuż u boku ludzi jest jednym ze sposobów, w jakie psy pokazują swoje uczucia – wierzą, że podczas snu ich nie skrzywdzisz. Ponadto psy, które ufają, nie czują potrzeby ukrywania się przed opiekunem. Będą chciały spędzić z nim tyle czasu, ile to możliwe.
4. Inicjuje kontakt wzrokowy
Psy, a także inne zwierzęta, które intensywnie patrzą sobie w oczy, prawdopodobnie szykują się do zaatakowania przeciwnika. Jednakże jeśli twój pies całkowicie ci ufa, będzie utrzymywać z tobą kontakt wzrokowy.
Zdolność psa do patrzenia w oczy danej osobie w sposób nieagresywny była jednym z pierwszych kroków do udomowienia psa – twierdzi behawiorystka Alexandra Horowitz.
Psy nauczyły się, że ludzie lubią kontakt wzrokowy, a patrząc im w oczy, nawiązują z nimi bliższą relację. Ponadto inicjowanie kontaktu wzrokowego nie tylko u ludzi, ale również u psów podnosi poziom oksytocyny. To ten sam hormon, który sprawia, że matka zakochuje się w swoim nowo narodzonym dziecku. Zatem jeśli ty i twój pupil z miłością patrzycie sobie w oczy, to jest to znak, że zwierzę w pełni ci ufa.
5. Współpracuje przy treningach
Większość opiekunów myśli, że szkolenie psa dotyczy wyłącznie zwierzaka. Tak naprawdę chodzi tutaj też o więź, która tworzy się po obu końcach smyczy. Jeśli pies nie ufa swojemu przewodnikowi, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie zareaguje dobrze na trening. Większość behawiorystów zgadza się, że posłuszeństwo psa, wynikające z karania i lekcji opartych na strachu, to nie to samo, co pies reagujący na sygnały oparte na zaufaniu i szacunku.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2023
Kłaczek w herbacie? To już nie musi być problem!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie linienie to naturalny proces, który trwa cały rok, ale nasila się wiosną i jesienią. Dotyczy zwłaszcza ras z grubym, obfitym podszerstkiem. I choć nie ma w nim nic dziwnego, nadmiar fruwającej sierści może być męczący dla nas, opiekunów.
undefined
04.12.2023
Opieka nad psem – kiedy miłość to zbyt mało…
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Temat prawidłowej opieki nad psem podnoszony jest ostatnio dość często. Wynika to z rosnącej świadomości odpowiedzialności, jaką ponosimy za zwierzęta. Przyczyniają się do tego również medialne doniesienia ze znanych szkół dla psów.
undefined
03.12.2023
Jak bardzo nie lubisz swojego psa, że zostawiasz go samego pod sklepem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
W śnieżnej zamieci widać tylko światła marketu i... słychać żałosne zawodzenie. Im bliżej wejścia do ciepłego wnętrza sklepu, tym dźwięki są wyraźniejsze. W końcu go widzę: siedzi na betonie pokrytym zamarzającymi resztkami śniegu, przywiązany do barierki, i wyje. Każdy mija go obojętnie.
undefined