Pies z koronawirusem w Hongkongu. Czy naprawdę jest chory?


Badanie na obecność SARS-CoV-2 u domowego psa dało wynik "słabo pozytywny". Czy pies mający kontakt z koronawirusem może roznosić tę ludzką chorobę?

W ubiegły piątek kwarantannie został poddany pies z koronawirusem. Pobrane od zwierzaka próbki z nosa i pyska wykazały obecność chińskiego wirusa, a sam czworonóg przechodzi obecnie dokładne badania. Czy oznacza to, że psiarze z całego świata mają prawdziwy powód do paniki?

Pies z koronawirusem w Hongkongu

U należącego do chorej na COVID-19 kobiety szpica wykryto zakażenie koronawirusem. Początkowo sugerowano, że mieszkający z chorą osobą psiak mógł jedynie zanieczyścić swoje drogi oddechowe tym wirusem. Jednak dokładne badania potwierdziły infekcję u czworonoga. Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek na świecie, gdy zwierzę domowe zaraziło się od opiekuna tą chorobą.

Pies z koronawirusem
fot. Shutterstock

Poddane dwutygodniowej kwarantannie zwierzę nie wykazuje jednak żadnych objawów chorobowych. Do opiekuna wróci, gdy testy na obecność wirusa wykażą wynik negatywny. Obecnie znajduje się pod opieką Departamentu ds. Rolnictwa, Rybołówstwa i Środowiska Hongkongu i na czas badań trzymany jest w izolacji.

Pytani o opinię eksperci jednomyślnie zgodzili się, że te wyniki sugerują, iż pies ma niskiego poziomu infekcję i prawdopodobnie jest to przypadek przeniesienia wirusa z człowieka na zwierzę – piszą hongkońskie władze w oficjalnym komunikacie.

Czy pies może przenosić koronawirusa?

Dostępne dziś dowody wskazują na to, że psy nie są podatne na większe ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa niż przedmioty, takie jak klamki od drzwi – napisała dla CNN Sheila McClelland, założycielka organizacji pomagającej zwierzętom w Hongkongu Lifelong Animal Protection Charity.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i AFCD podkreślają, że nie ma żadnych dowodów na to, że psy i koty mogą być źródłem infekcji SARS-CoV-2 u ludzi. Właściciele czworonogów powinni przestrzegać zasad higieny, nie muszą jednak podejmować żadnych innych kroków. Chińskie władze proszą opiekunów zwierząt o nieporzucanie swoich podopiecznych. Zalecają jedynie 14-dniową kwarantannę psów, kotów i innych ssaków domowych należących do osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments