05.03.2019
Czy psia psychika zmienia się wraz z wiekiem? Naukowcy to sprawdzili!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli chciałbyś przygarnąć psa, ponieważ myślisz, że dzięki niemu zejdziesz w końcu z tej kanapy i zaczniesz się więcej ruszać, to… możesz być w błędzie. Za kilka lat zarówno ty, jak i twój pies będziecie razem wylegiwać się na tej sofie – i to niekoniecznie ze starości.
fot. Shutterstock
Kiedy opiekunowie psów poświęcają swojemu pupilowi czas, uwagę, zabierają go na długie spacery, a nawet gdy czują frustrację z powodu jego zachowania, stopniowo kształtują osobowość zwierzęcia. Psy, podobnie jak ludzie, mają bowiem emocje i cechy osobowości, które kształtują się poprzez określone sytuacje. Z najnowszych badań wynika, że psia psychika zmienia się wraz z wiekiem zwierzęcia. W rzeczywistości chodzi o to, że psy przejmują niektóre cechy osobowości od swoich opiekunów.
Kiedy ludzie przechodzą w życiu wielkie zmiany, ich cechy osobowości mogą się zmieniać. Odkryliśmy, że to samo dzieje się z psami – i to w zaskakująco dużym stopniu – mówi profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w Michigan i główny autor badań William Chopik.
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan oczekiwali, że psie osobowości – w przeciwieństwie do ludzkich – będą dość stabilne. Skąd takie przeświadczenie?
Psy nie przechodzą w życiu tak drastycznych zmian jak ludzie. Okazało się jednak, że zwierzęta te się zmieniają, i to bardzo. Odkryliśmy podobieństwa do właścicieli, optymalny czas na trening, a nawet okres w życiu, który sprzyja agresji w stosunku do innych zwierząt – zaznacza William Chopik.
Psia psychika pod lupą
Chopik przebadał opiekunów ponad 1600 psów, z czego były to psy 50 różnych ras. Badane czworonogi były w wieku od kilku tygodni do 15 lat. Kwestionariusz zawierał pytania dotyczące osobowości psów. Właściciele zwierząt odpowiadali też na pytania dotyczące tego, jak z wiekiem zmieniało się zachowanie pupila. Wypełniali oni także ankietę, która miała ocenić ich własne cechy osobowości.
Odkryliśmy korelacje w trzech głównych obszarach: wieku i osobowości, w podobieństwach osobowości człowieka z psem oraz we wpływie osobowości psa na jakość jego relacji z właścicielem – mówi Chopik.
Chopik zgodził się ze stwierdzeniem, że im szybciej zaczniesz pracować z psem i go szkolić, tym lepiej. Zaznaczył jednak, że „niesamowicie trudne jest szkolenie bardzo młodych szczeniąt”. Dodał także, że badania wskazują na to, że trenowanie staje się coraz łatwiejsze wraz z dorastaniem szczeniaka, ale im dłużej będziesz zwlekał, tym będzie ci trudniej.
Psy przypominają swoich opiekunów
Czy psy przypominają swoich opiekunów? Badania Chopika pokazały, że psy i właściciele mają określone cechy osobowości, w dodatku często zbliżone do siebie. Ekstrawertyczni opiekunowie ocenili swoje pupile jako zwierzęta pobudliwe i aktywne. Ludzie, którzy są nieszczęśliwi, mieli psy bardziej bojaźliwe i trudniejsze do szkolenia. Z kolei psy sympatycznych i otwartych opiekunów były mniej agresywne zarówno do ludzi, jak i zwierząt.
Gdy naukowcy zrozumieli, że psia psychika może się zmieniać w czasie, zaplanowali dalsze badania, które pomogą im dowiedzieć się więcej o tym, jak i dlaczego do tego dochodzi.
Źródło: msutoday.msu.edu
Zobacz powiązane artykuły
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined
20.06.2025
Lista 7 najgłupszych tekstów, które możesz usłyszeć na spacerze z psem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wychodzisz z pupilem do parku i nagle ktoś zwraca ci uwagę? No właśnie, jakie głupie teksty możesz usłyszeć na spacerze z psem?
undefined
14.06.2025
Czy długa sierść chroni psa przed upałem? Sprawdź, jak to działa!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowe czworonogi są niezwykle wrażliwe na przegrzanie podczas lata. Czy długa sierść naprawdę chroni psa przed udarem cieplnym, jak się dotąd uważało?
undefined