W jaki sposób psy wyczuwają raka?

fot. Shutterstock

To już udowodnione - psy wyczuwają choroby, w tym raka. Zamiast więc bagatelizować psie zachowanie, warto zaufać zwierzęcemu instynktowi.

Nietypowe zachowanie psa może świadczyć o chorobie, jednak niekoniecznie jego, a twojej. O najwrażliwszym i najczulszym psim zmyśle – węchu – mogliśmy już usłyszeć wiele dobrego. Wszak stał się on już legendarny. Jak zauważa Alexandra Horowitz, badaczka skupiająca się głównie na zdolnościach poznawczych psów i autorka wielu książek, „pies widzi i poznaje świat za pomocą swojego węchu”. Choć psy wyczuwają wiele chorób, to najbardziej znane są z wykrywania raka. W jaki sposób to robią?

Legendarny psi węch

Przypomnijmy, że nos psa – w zależności od rasy – ma około 125 do 300 milionów gruczołów zapachowych. Naukowcy oszacowali, że psi węchprzeciwieństwie do ludzkiego jest jakieś 10 tysięcy razy dokładniejszy – wyczuwa zapachy, które dla człowieka są niewyczuwalne. Robi wrażenie, prawda? Ale to nie wszystko. Według badań, które zostały przeprowadzone w 2019 roku, psy wykrywają raka z 96,7% dokładnością.  

Dr Heather Junqueira wraz ze swoim zespołem badawczym zaprosiła do swojego testu cztery beagle’e. Psy były szkolone za pomocą klikera, a ich zadaniem było odróżnianie próbek krwi, które zostały pobrane od pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem płuc, od tych próbek, które pobrano od osób zdrowych. Trzy psy prawidłowo zidentyfikowały fiolki (w 96,7% przypadków). Tylko jeden pies o imieniu Snuggles, który również brał udział w teście, nie był zainteresowany obwąchiwaniem żadnej próbki krwi. Badacze mają nadzieję, że psi zmysł węchu w przeciwieństwie do tradycyjnych testów medycznych już niebawem okaże się lepszym i dokładniejszym sposobem, który umożliwi wcześniejsze wykrycie choroby nowotworowej. Z kolei w badaniu z 2006 roku pięć psów zostało przeszkolonych w wykrywaniu raka na podstawie próbek oddechu. Zwierzęta były w stanie wykryć raka piersi z 88% dokładnością, a raka płuc z 99% dokładnością.

Psy wyczuwają raka

Pierwsze doniesienia o tym, że pies jest w stanie za pomocą węchu wyczuć chorobę, pojawiły się już ponad 30 lat temu, a dokładniej w 1989 roku. Pewien psi opiekun miał zmianę na skórze. Zwierzę codziennie ją obwąchiwało. Co więcej, dwójka dermatologów, która obserwowała psa zauważyła, że czworonóg próbował ją ogryźć. Po wykonaniu badań okazało się, że nie jest to zwykła zmiana, a czerniak. 

Dr Ashley Stenzel zauważa, że psy, których opiekunowie posiadali złośliwą zmianę skórną, najczęściej uporczywie ją wąchały, lizały i skubały, nawet przez ubranie. Zachowanie pupila skłaniało opiekunów do konsultacji zmiany z lekarzem. Claire Guest od wielu lat szkoli psy do wykrywania chorób nowotworowych poprzez zapach. Labrador, który pracuje na etacie w laboratorium, pewnego dnia uporczywie zaczął wpatrywać się w jej klatkę piersiową. Dyrektor generalna fundacji Medical Detection Dogs zaniepokojona zachowaniem psa, postanowiła się zbadać – w piersi znaleziono niewielkich rozmiarów, aczkolwiek złośliwy guzek. 

Dotychczas psy, które brały udział w różnych testach, wykryły:  

  • Raka piersi i płuc poprzez zbieranie informacji zapachowych z oddechu pacjentów. Psy wyczuwały biochemiczne różnice w oddechu osób, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową.
  • Raka szyjki macicy przez wąchanie pobranej od pacjenta próbki biopsji.
  • Guzy jajnika poprzez wąchanie próbek guzów pacjentów i próbek krwi.
  • Raka pęcherza moczowego i prostaty poprzez wąchanie moczu pacjentów.
  • Raka jelita grubego poprzez wąchanie wydychanego oddechu pacjentów i z próbek kału.

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Psy.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „50 ras w sam raz do kochania”

źródła: www.sciencedaily.com, www.roswellpark.or, kobieta.onet.pl

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments