DUŻY MÜNSTERLÄNDER
Duży münsterländer to uroczy pies myśliwski pochodzący z Niemiec. Przy odpowiedniej opiece może stać się fantastycznym psem nawet dla rodzin z dziećmi. Poznaj dużego münsterländera!
Duży münsterländer – opis rasy
Duży münsterländer to elegancki pies średniej wielkości o silnej muskulaturze. Porusza się żwawo i sprężyście. W sylwetce bardzo ważne są proporcje. Długość ciała i wysokość w kłębie najlepiej, gdy są równe. Dopuszcza się różnicę 2 cm na korzyść długości ciała.
Głowa psa tej rasy wygląda szlachetnie. Jest wydłużona tak samo, jak kufa. Szerokie uszy są zaokrąglone na końcach i pokryte dłuższym włosem. Przylegają płasko do boków głowy. Duże münsterländery mają w kłębie od 60 do 65 cm. Ważą około 30 kg. Suczki są nieco niższe, od 58 do 63 cm.
Duży münsterländer – szata i umaszczenie
Umaszczenie dużych münsterländerów jest białe w czarne łaty lub niebieskie przesiane. Co istotne na ciemnych łatach muszą być zawsze znaczenia. Głowa jest czarna, wyjątkowo dopuszczalna biała strzałka. Inne umaszczenie niż opisywane nie jest dopuszczane i stanowi wadę dyskwalifikującą.
Włos tego dużego niemieckiego wyżła jest długi i gęsty. Co istotne jest również gładki, dzięki czemu nie utrudnia myśliwskich zadań. Na przednich i tylnych nogach występują długi frędzle. Na ogonie również występuje bardzo długi włos. Najkrótsza sierść jest na głowie.
Duży münsterländer – charakter
Duży münsterländer jest psem o żywym temperamencie. Jest odważny i pewny w pracy, co widać szczególnie po strzale. Wzorcowy przedstawiciel rasy nie może wykazywać się agresją ani lękliwością. Jest to do tego stopnia ważne, że wrażliwość na wystrzał, lęk przed obcymi i gryzienie ze strachu zostały wpisane jako wady dyskwalifikujące we wzorcu FCI.
Duży münsterländer z założenia ma być przyjazny i pewny siebie. Zazwyczaj potrzebuje dużo czułości i kontaktu z człowiekiem. Odpowiednio wychowany lubi towarzystwo dzieci i innych psów. Silny instynkt myśliwski utrudni mieszkanie z kotami i innymi zwierzętami domowymi.
Duży münsterländer – szkolenie i wychowanie
Münsterländery to psy kochające współpracę z człowiekiem. Uwielbiają aportować i bawić się z opiekunami. Już po szczeniaku widać, że to wybitnie inteligentna rasa. Nauka nowych rzeczy nie sprawia mu żadnych problemów.
Zwrócić uwagę trzeba na fakt, że duży münsterländer jest posłusznym i przyjaznym czworonogiem, gdy ma zaspokojone swoje psie potrzeby. U psów wyselekcjonowanych do polowań, występuje olbrzymia potrzeba ruchu oraz wykonywania zadań umysłowych. Jeśli duży münsterländer będzie się nudził, zacznie stwarzać problemy, jak na przykład nadmierna wokalizacja.
Jeśli ma wystarczająco dużo zadań i może realizować swoje naturalne potrzeby łowieckie, jest zrównoważonym i łatwo przystosowującym się towarzyszem. Jeśli jednak się nudzi, jest podatny na problemy behawioralne, takie jak nadmierne szczekanie. Przy szkoleniu münsterländera trzeba wykazać się dużą cierpliwością.
Duży münsterländer – przeznaczenie
Duży münsterländer jest psem o wybitnej użytkowości. Jego wszechstronność w polowaniu na ptactwo docenia wielu myśliwych w Niemczech. Mówi się, że duży münsterländer łączy w sobie najlepsze cechy setera i spaniela.
Przyjazny stosunek do dzieci i podatność na szkolenie sprawiły, że duży münsterländer, tak samo jak mały münsterländer, są chętnie trzymane jako psy rodzinne.
Dla kogo jest duży münsterländer?
Patrząc na wygląd dużego münsterländera, nic dziwnego, że rozpowszechnił się jako pies towarzyszący. Trzeba przyznać, że przy zapewnieniu odpowiedniej ilości ruchu oraz ćwiczeń umysłowych, spełnia się w tej roli doskonale.
Jest wyjątkowo łatwy w szkoleniu, więc może być nie tylko pomocnikiem myśliwego. Odnajdzie się u osób chcących uprawiać różne psie dyscypliny sportowe. Może być również czworonogiem początkującego opiekuna. Ważne jest jednak, by był on gotowy na przystąpienie z pupilem do odpowiedniego szkolenia u specjalisty.
Duży münsterländer może być też dobrym psem stróżującym. Ostrzeże przed obcym, ale raczej nie obroni w razie potrzeby. Woli też być blisko rodziny. Rola samotnego stróża na rozległym terenie nie jest dla niego.
Wady i zalety dużego münsterländera
Jaki jest duży münsterländer? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- szczekliwy
- potrzebuje bardzo dużo ruchu
- może mieć trudności w mieszkaniu z kotami
Zalety
- zdrowa rasa
- lubi dzieci
- sprawdza się w psich sportach
Duży münsterländer – cena
Rasa jest mało znana w Polsce. Szczenię trzeba by sprowadzić z zagranicy. To koszt kilku tysięcy złotych.
Duży münsterländer – zdrowie
Duży münsterländer to rasa ogólnie zdrowa. Jednak jak w każdej dużej rasie mogą występować u jej przedstawicieli problemy ze stawami biodrowymi. Istotne jest więc kupowanie od miłośników rasy, którzy hodując, zwracają na to baczną uwagę.
Ze względu na zwisające uszy, ważne jest, by regularnie kontrolować ich stan. Szybka reakcja na podrażnienia po spacerach może uchronić zwierzaka przed bolesnymi infekcjami.
Duży münsterländer – długość życia
Duży münsterländer żyje dość długo, bo średnio 12-14 lat.
Pielęgnacja münsterländera
Münsterländer to pies bardzo łatwy w pielęgnacji. W zupełności wystarczy regularne czesanie, które wykonujemy raz w tygodniu. Dzięki czesaniu usuniemy martwy włos i zapewnimy dobrą kondycję skóry. Co pewien czas możemy też wycinać sierść pomiędzy pazurami i kontrolować ich stan. Jeśli pazury nie ścierają się samoistnie, konieczne będzie ich przycinanie.
Żywienie dużego münsterländera
Karmienie dużego münsterländera nie różni się od dbania o inne duże i ruchliwe rasy. Ważne by porcje były dostosowane do codziennej dawki ruchu.
Duży münsterländer – historia rasy
Historia dużego münsterländera, małego münsterländera i niemieckiego wyżła długowłosego jest w dużej części wspólna. Te trzy rasy mają wspólnych przodków. Co więcej, duży münsterländer wywodzi się wprost z długowłosego wyżła.
Zaczęło się od tego, że w 1909 roku Klub Niemieckiego Wyżła Długowłosego wykluczył maść czarną z tej rasy. Nagle wyżły tej maści nie mogły być wystawiane i hodowane. Zwolennicy czarnego koloru nie zgadzali się z tym krokiem. Podjęli się uratowania tej odmiany barwnej.
Użytkowe wyżły ratują rasę
Duże münsterländery miały szansę przetrwać dzięki temu, że myśliwi kompletnie nie dbali o to, czy psy, z którymi polują, są oficjalnie uznane. Miłośnicy czarnego umaszczenia mieli więc osobniki do stworzenia bazy hodowlanej. Znajdowały się tam wyżły głównie z Dolnej Saksonii i zachodniego Munsterlandu.
W 1919 roku powstał Klub Czystej Hodowli Czarnobiałych Wyżłów z Munster. Nowo urodzone szczeniaki były wpisywane przez hodowców do ksiąg rodowych pod nazwą duży wyżeł z Munster. W 1922 roku czarno-białe wyżły długowłose zostały uznane za odrębną rasę.
Ciekawostki o dużych münsterländerach
Jak wszystkie wyżły, duże münsterländery potrafią robić tzw. „stójkę”. Polega ona na zamieraniu w bezruchu i często dodatkowo uniesieniu jednej łapy do góry. Zwierzak wykazuje się takim zachowaniem, gdy zwietrzy zwierzynę. Całe jego ciało jest wtedy skierowane w kierunku ewentualnej zdobyczy, co pomaga myśliwemu ustawić się właściwie do strzału.
Mimo iż mały münsterländer i duży münsterländer z wyglądu powinny różnić się jedynie wielkością i kolorem sierści, nie są tą samą rasą. Pochodzą od innych przodków.
Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim kupisz psa rasy duży münsterländer
Duży münsterländer to tak naprawdę wyżeł niemiecki długowłosy w szacie koloru, który został z jakiegoś powodu wykluczony. Umaszczenie czarno-białe odrzucone przez niemiecki klub rasy na początku XX wieku, stało się cechą charakterystyczną nowej rasy psów.
Dużę münsterländery to psy wszechstronne o długiej sierści, szczególnie na łapach i ogonie. Są przyjazne w stosunku do ludzi. Są energiczne, ale nie nerwowe. Dobrze czują się w domach z dziećmi. Może je mieć nawet początkujący opiekun, ale musi zadbać o psie potrzeby. Nie są one zwyczajne u tak dużego i świetnie polującego czworonoga. Dużo ruchu, systematyczne szkolenie i przemyślana socjalizacja są psu niezbędne.