7 często powtarzanych psich mitów


Oto stereotypy o psach - powtarzane od lat, choć nieprawdziwe. Czy je znasz?

Ludzie od lat nie tylko wymyślają różne stereotypy na temat psów, ale też je powtarzają. Są one nie tylko nieprawdziwe, ale też krzywdzące dla czworonogów. Sprawdź, czy je znasz.

1. Psy nie lubią osób w mundurach

Żadnemu psu nie przeszkadza krój i kolor munduru policjanta czy wojskowego. Osoby te mogą wzbudzać agresję zwierzęcia lub lęk, gdy nietypowo się zachowują, ale nie swoim ubiorem. Pies reaguje na nasze negatywne emocje, jeśli więc obawiamy się policjantów czy strażników miejskich albo ich nie lubimy, nasz pies będzie czuł to samo.

2. Pies nie lubi zapachu alkoholu

Nie o alkohol tu chodzi. Istnieją psy, które nie mają nic przeciwko smakowi piwa czy wina, a nawet go lubią (co nie znaczy, że należy im picie tych trunków umożliwiać!). Czworonoga denerwuje zachowanie osoby będącej pod wpływem alkoholu. Psy lepiej niż ludzie dostrzegają, że człowiek, który wypił choć 50 ml wódki, zachowuje się inaczej, niż normalnie. Dziwnie chodzi, mówi dużo głośniej, inaczej gestykuluje. To budzi lęk, a stąd już bardzo blisko do agresji.

3. Kundelki są zdrowsze i mądrzejsze od psów rasowych

To przykre, ale czasem prawdziwe – kundelkami przejmujemy się mniej niż zwierzętami rasowymi. Dlatego też nikt nie robi zakrojonych na szeroką skalę badań ani nie prowadzi statystyk na temat zdrowia mieszańców. Prawda jest taka, że psy wielorasowe, zwłaszcza duże, nie są jakoś bardziej odporne na choroby niż psia arystokracja.

Często widzimy też, jak np. starsza osoba idzie ze swoim kundelkiem ulicą, a on, mimo iż nigdy nie chodził do psiej szkoły, trzyma się nogi pani. Czy to oznacza, że kundelek jest wyjątkowo mądry? Prawdopodobnie każdy pies, również rasowy, o podobnym usposobieniu do tego kundelka, mógłby prezentować podobne zachowanie. Z drugiej strony za najmądrzejsze na świecie psy uważa się border collie, które np. świetnie pasą owce. Czy kundelek mógłby również być w tym świetny? Prawdopodobnie tak, ale nie znamy nikogo, kto sprawdzałby w tej dyscyplinie swego mieszańca, a mamy wśród znajomych kilka właścicieli borderów i owczarków australijskich, którzy trenują z nimi frisbee lub pasienie.

4. Pies nie widzi kolorów

Pies rozróżnia kolory, wskazują na to współczesne badania nad budową jego oka. Barwy mają jednak dla czworonoga o wiele mniejsze znaczenie niż dla ludzi. Będąc potomkiem wilków polujących najczęściej w nocy, pies interesuje się głównie kształtem postaci, szybkością i kierunkiem, w jakim ktoś zmierza.

5. Pies o czarnym podniebieniu jest ostrzejszy

Nie ma żadnego związku pomiędzy stopniem pigmentacji psiego podniebienia a zachowaniem psa. A jeśli istnieje taki związek, to jest on przypadkowy. Równie absurdalne byłoby twierdzenie, że psy z czarnym nosem są agresywniejsze od tych z nosem różowym.

6. Dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego suka choć raz powinna mieć szczeniaki

Jeśli chodzi o stereotypy o psach, to ten jest chyba najczęściej powtarzany. W naturze, np. wśród wilków jest tak, że rozmnażają się wyłącznie osobniki najsilniejsze. Słabsze czekają cierpliwe w kolejce lub nie robią tego nigdy. Ewentualne kłopoty zdrowotne u suki trzymanej w domu (ropomacicze, rak sutka, ciąża urojona) mają zupełnie inne przyczyny, wynikające z cech rasy, trybu oraz higieny życia.

7. Psu nigdy nie wolno całkowicie ufać

I to mówi człowiek? Należałoby pójść dalej i stwierdzić, że nie należy ufać mężczyźnie, kobiecie czy dziecku! Wszystko zależy od rodzaju wzajemnych relacji, wychowania oraz zrozumienia.

Znasz inne stereotypy o psach? Napisz nam o nich w komentarzu.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dwbem
4 lat temu

Zgadzam się z artykułem, te przesądy są często irytujące. A już z tym zaufaniem to przechył – ja ufam psom, nawet obcym, często nie ufam ludziom,nieraz znajomym. Żaden pies nie zrobił mi nigdy żadnej krzywdy, a żyję już sporo lat. Natomiast z ludźmi bywało różnie – oczywiście mam duże grono wspaniałych ludzi wokół siebie ale niestety trafiałam też na tych złych, na szczęście jestem twarda i nie dałam się skrzywdzić.

T.g
T.g
4 lat temu

Psy rozróżniają kolory.Mój pies wie która piłeczka jest czerwona, a która niebieska.Zawsze przynosi właściwą.