Czy szelki easy walk są odpowiednie dla mojego psa?

fot. Shutterstock

Choć zasady nauki chodzenia na luźnej smyczy są proste, producenci prześcigają się w wymyślaniu akcesoriów mających to ułatwić - jednym z nich są szelki easy walk.

Szelki easy walk sprawdzają się o wiele lepiej niż obroża uzdowa. Nie zajmują wiele miejsca, po zwinięciu mieszczą się w dłoni, ale mimo to są bardzo wytrzymałe.

Szelki easy walk

Psy ruchliwe i nerwowe lepiej przyzwyczajać do noszenia szelek najpierw w domu. Przypinamy do nich normalną – nie automatyczną! – smycz. Możemy dzięki nim korygować zachowanie czworonoga za pomocą delikatnych szarpnięć. Nie oznacza to wprawdzie, że podczas uczenia dużego i żywiołowego psa nie musimy wcale używać siły, na pewno jednak szelki easy walk pozwalają na skuteczniejszą korektę niż zwykła obroża. Stosując te szelki, z powodzeniem nauczymy naszego podopiecznego chodzenia przy nodze i komendy „siad”, jednak do nauki kładzenia wygodniejsza jest obroża tradycyjna.

Niewielkie problemy mogą się pojawić podczas przerwy w szkoleniu, gdy pies biega luzem. Zdarza się, że mimo przytrzymującego okucia szelki się poluzują i zwierzak się w nie zaplącze. Aby temu zapobiec, wystarczy ich wolny koniec zawiązać w supełek tuż nad okuciem. Nie należy ich też ściągać zbyt mocno, gdyż będą wtedy krępować ruchy naszego ucznia.

Szelki easy walk są ciekawą alternatywą dla tradycyjnej obroży również dlatego, że wykonana za ich pomocą korekta jest dla psa znacznie mniej deprymująca. Działa oczywiście hamująco (i o to chodzi), lecz nie powoduje narastania napięcia psychicznego, jak to bywa czasami w wypadku użycia zwykłej obroży. Jest bardziej pokojowym środkiem przymusu i z tego też powodu podczas układania ruchliwego lub agresywnego psa może się okazać niewystarczająca. Nie ma jednak sprzętu sprawdzającego się we wszystkich przypadkach. Mądre podejście polega na doborze odpowiedniej metody szkolenia do konkretnego czworonoga. I właśnie dlatego warto wypróbować easy walk.

Szelki są dostępne w czterech rozmiarach, kosztują od 20 do 40 zł.

Plusy i minusy szelek easy walk

+ nie wymagają tyle siły do utrzymania niesfornego zwierzaka, co tradycyjna obroża
+ ryzyko urazu podczas szarpnięcia jest znacznie mniejsze niż w wypadku zwykłej obroży
+ nadają się dla psów wrażliwych
– kosztują więcej niż obroża
– są trudniej tolerowane przez psy, wymagają przyzwyczajenia
– mogą nie być wystarczająco skuteczne podczas szkolenia silnych i agresywnych czworonogów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments