Test: Sprawdź swoją wiedzę o psach!


Uważasz, że jesteś prawdziwym specjalistą od psich spraw i masz ogromną wiedzę o domowych czworonogach? Przekonaj się, czy wiesz wszystko o psach!

Jak dużą masz wiedzę o psach? Sprawdź swój wynik!

W każdym pytaniu poprawną odpowiedzią była odpowiedź… B. Jeśli udało ci się za każdym razem udzielić prawidłowiej odpowiedzi – gratulujemy! Twoja wiedza o psach jest naprawdę olbrzymia, a czworonogi nie mają przed tobą żadnych tajemnic!

Jeśli jednak popełniłeś jakiś błąd, nic straconego! Na naszym portalu znajdziesz artykuły dotyczące ras psów, ciekawostek i wyjątkowych cech tych oddanych, domowych pupili. Wciąż masz czas, by poszerzyć swoją wiedzę o najlepszym przyjacielu człowieka!

Poprawne odpowiedzi:

1. Rekord Guinnessa w kategorii najstarszej rasy psów należy do saluki. Te smukłe psiaki towarzyszyły człowiekowi już w czasach starożytnego Egiptu!

2. Jamniki to psy, których pierwotnym zadaniem było polowanie na borsuki. Krótkie łapki tych psów umożliwiały im wejście do nory zwierzęcia, a wyjątkowo silny charakter pozwalał im sprostać niebezpiecznemu przeciwnikowi.

3. Mokry nos pomaga psom w węszeniu. Na jego wilgotnej powierzchni osiadają cząstki zapachowe. Poprzez oblizanie nosa psiak ma możliwość dokładniejszego zbadania zapachu i lepszego zrozumienia, z czym ma do czynienia.

4. Psy mogą pocić się wyłącznie na opuszkach łap, za to najwięcej ciepła są w stanie oddać do otoczenia podczas dyszenia. Są przez to bardziej niż my narażone na przegrzanie, które może skończyć się nawet śmiercią!

5. Szczenięta rodzą się bezzębne, a w pierwszych tygodniach życia wyrasta im 28 zębów mlecznych. Podczas wymiany zębów na stałe przeciętny czworonóg zyskuje kilka kolejnych, co w sumie daje 42 zęby!

6. Chow-chow i shar pei to dwie rasy psów, u których w dorosłym życiu język przybiera czarny lub siny kolor. U innych psów zdarzają się ciemne plamy na języku, ale jednolicie pigmentowany język to domena wyłącznie tych dwóch chińskich ras.

7. Wbrew panującej wciąż opinii, psy widzą niektóre kolory. Nie mają jednak zdolności widzenia czerwonego koloru – postrzegają go jako różne odcienie szarego.

8. Najmądrzejszy pies na świecie, który znał aż tysiąc słów, to Chaser – suczka rasy border collie. Jej opiekun nauczył ją nazw 800 pluszaków, 116 piłek, 26 frisbee i różnych plastikowych przedmiotów – w sumie aż 1022 słów!

Autor: Aleksandra Prochocka