150 lat Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce


Najstarsza i najbardziej znana organizacja na rzecz zwierząt świętuje okrągłą rocznicę. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ma już 150 lat!

Blisko 6 tysięcy przypadków znęcania się nad zwierzętami zgłaszanych jest co roku do najstarszej w Polsce i jednej z najstarszych na świecie organizacji broniących praw zwierząt. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ma już 150 lat. Zostało założone 1 listopada 1864 roku po upadku powstania styczniowego.

Okrągła rocznica

Zorganizowana w styczniu tego roku w holu głównym Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej wystawa, przedstawiająca 150-letnią historię Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pokazała, jak daleko sięgają tradycje opieki nad zwierzętami w naszym kraju i jak wielu wybitnych Polaków wspierało jego działalność. Byli wśród nich pisarze: Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski, a Adolf Dygasiński był nawet jednym z założycieli towarzystwa.

Wystawa w Sejmie to tylko jedno z przedsięwzięć jakie TOZ przygotowało, aby uczcić rocznicę. We współpracy z Pocztą Polską powstała okolicznościowa kartka pocztowa, na której umieszczono archiwalną fotografię datowaną na 31 października 1931 roku, przedstawiająca członków towarzystwa dozorujących zakładanie karmników dla ptaków w jednym z parków w Warszawie.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce jest zarówno najstarszą, jak i najbardziej znaną organizacją. Zostało założone 1 listopada 1864 roku. Każdego dnia Towarzystwo niesie pomoc wszystkim zwierzętom w potrzebie. Dzięki ich działaniom w 1997 roku powstała Ustawa o ochronie zwierząt. W całej Polsce funkcjonuje ponad 500 inspektorów. Rocznie przeprowadzają ponad 5 tysięcy interwencji w sprawie znęcania się nad czworonogami.

źródło: www.toz.pl

Zwierzęta na pierwszym miejscu

Nowy prezes Zarządu Głównego TOZ Łukasz Balcer, wybrany na to stanowisko w grudniu 2014 roku, zapewnił, że z okrągłej rocznicy skorzystają przede wszystkim zwierzęta. Jako orędownik zapobiegania bezdomności poprzez sterylizację wraz z pozostałymi członkami zarządu zaplanował, że w marcu i kwietniu ze środków TOZ-u zostanie przeprowadzona akcja sterylizacji jak największej liczby psów i kotów przebywających w 17 schroniskach będących pod opieką towarzystwa.

Autor: Paulina Król
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments