Zawał serca u psa – objawy i zasady postępowania

fot. Thinkstock

Właściciel, którego pupil odszedł nagle, bywa przekonany, że zwierzak umarł na zawał. Kojarzymy to bowiem z nagłą śmiercią człowieka, której przyczyną często bywa właśnie zawał lub udar.

Serce psa jest lepiej ukrwione, ma więcej naczyń wieńcowych i są one lepiej rozgałęzione niż u człowieka. Psy nie mają problemów z cholesterolem. Tylko w wypadku niedoczynności tarczycy dochodzi do zaburzenia metabolizmu lipidów. To jedyny, stosunkowo rzadki przypadek, kiedy pies może mieć klasyczny zawał, taki jak u człowieka. Zdarzają się natomiast tzw. mikrozawały, związane z przewlekłymi chorobami serca, a ich zaistnienie stwierdza się dopiero podczas sekcji.

Nagła śmierć sercowa, która przytrafia się często owczarkom niemieckim i dobermanom wynika ze złośliwej arytmii serca. Niektóre arytmie u psów trwają kilkanaście sekund, co uniemożliwia dopływ krwi do mózgu i innych narządów wewnętrznych. Wtedy pies mdleje i się już nie budzi, bo serce nie wraca do właściwego rytmu. Arytmie można wykryć podczas badania holterowskiego  (jak u człowieka trwa dobę i kosztuje ok. 200 zł) i warto mu poddawać co roku psy, które są zagrożone. MC

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments