27.12.2018
Ile żyją psy? Sprawdź, od czego zależy długość życia czworonogów!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Często mówi się o tym, że jedne psy dożywają nawet 20 lat, a inne żyją zaledwie 8… Od czego to właściwie zależy? Czy można powiedzieć, ile żyją psy, bez dzielenia na rasy?
fot. Shutterstock
Psy są wspaniałymi towarzyszami. Uczą nas bezwarunkowej miłości, odpowiedzialności, empatii, a na co dzień dają dużo radości. Mają niestety jedną wadę – żyją krócej niż my. Myśl o nieuchronnej stracie ukochanego przyjaciela niejednego opiekuna doprowadza do łez. Jest wiele czynników, które mają wpływ na to, ile żyją psy. Ponadto my sami możemy zadbać o to, aby czworonóg towarzyszył nam jak najdłużej.
Ile żyją psy?
Wyszukując w internecie odpowiedzi na pytanie „ile żyją psy”?, możemy natknąć się na informacje, z których wynika, że średnia długość życia tych zwierząt wynosi od 10 do 13 lat. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje jednak wiele czynników, które na to wpływają. Do najważniejszych zaliczymy rasę, wielkość, wagę, obciążenia genetyczne czy jakość życia. Przedstawiciele mniejszych ras psów żyją nawet 16, a czasem i 18 lat, podczas gdy większe psy dożywają tylko do około 13. roku życia. Są jednak i takie rasy, które dożywają zaledwie 7 lat, np. berneński pies pasterski. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się zwierzaki, które żyją nawet o kilka lat dłużej niż wynosi średnia. Często wyjątkowo długowieczne okazują się też kundelki, dla których nie jest niczym nadzwyczajnym osiągnięcie nawet 20 lat.
Ile żyją psy najpopularniejszych ras?
Beagle – 12-16 lat
Samojed – 9-11 lat
Maltańczyk – 15-20 lat
Buldog francuski – 10-15 lat
Border collie – 13-15 lat
Jack russell terrier – 14-16 lat
Golden retriever – 12-14 lat
Labrador retriever – 11-13 lat
American staffordshire terrier – 10-15 lat
Owczarek niemiecki – 11-13 lat
Badacze od dawna zastanawiają się, dlaczego małe rasy psów żyją dłużej o kilka lat niż ich większe odpowiedniki. I chociaż nie ma naukowej odpowiedzi na to pytanie, to istnieją pewne spekulacje. Uważa się, że u większych czworonogów wcześniej rozwijają się choroby związane z wiekiem niż u mniejszych czworonogów. A dzieje się tak dlatego, że większe i olbrzymie rasy psów rosną w „przyspieszonym” tempie, co z kolei może zwiększyć prawdopodobieństwo nieprawidłowego wzrostu komórek i rozwoju nowotworu.
Bez względu na te zmienne, proces starzenia u psów zachodzi szybciej niż u ludzi. Czas pomiędzy dojrzewaniem a dojrzałością płciową przeciętnego czworonoga wynosi od sześciu miesięcy do dwóch lat. Z kolei psia ciąża trwa około dwóch miesięcy.
Jak przeliczać psie lata na ludzkie?
Patrząc na pupila, lubimy się zastanawiać nad tym, ile miałby ludzkich lat. Trzeba jednak pamiętać, że nie da się dokładnie porównać wieku psa z wiekiem człowieka. Do dwóch lat czworonogi różnej wielkości rozwijają się tak samo. Później u małych ras przyjęło się, że kolejny psi rok to 5 ludzkich lat, u średnich psów – 6 ludzkich lat, a u dużych psów – 7 ludzkich lat. Więcej o tym, jak przeliczać wiek psa na ludzki, pisaliśmy tu – KLIK!
Jak przedłużyć psu życie?
I chociaż tak naprawdę nie wiemy, jak długo nasz pupil będzie żył ani na co zachoruje, istnieją pewne rzeczy, które możemy zrobić, aby przedłużyć tę wspólną podróż. Co możesz zrobić? Zapewnij psu zdrową dietę. W końcu nie bez powodu mówi się, że „jesteś tym, co jesz”. To samo tyczy się twojego pupila. Również stres ma zły wpływ na dobrostan czworonogów. Dlatego zawsze staraj się jak najszybciej eliminować stresogenne czynniki. Jeśli chcesz wydłużyć psu życie, koniecznie pamiętaj też o regularnych szczepieniach i kontrolnych wizytach u weterynarza. Więcej porad i wskazówek, które pomogą ci przedłużyć psu życie, znajdziesz TUTAJ.
A ile lat ma twój psi towarzysz?