Co zrobić, gdy pies złamie ogon?


Co zrobić, gdy pies często kaleczy sobie ogon?

Problem stałego urażania ogona podczas merdania – o meble czy inne przedmioty – dotyczy dużych czworonogów o wesołym usposobieniu, które mają na dodatek ogon skąpo owłosiony – np. dogów niemieckich, bokserów czy labradorów. Złamany ogon u psa i każdy inny uraz wymaga wizyty u lekarza weterynarii.

ogon psa
fot. Shutterstock

Po co psu ogon?

Ogon jest psu potrzebny do komunikacji ze światem zewnętrznym. Jeśli jesteś uważnym obserwatorem, to dzięki tej części psiego ciała, dowiesz się, co właśnie w danej chwili odczuwa twój pupil. Ułożenie ogona zdradza jego emocje – radość, lęk, smutek czy agresję. Więcej o tym, po co psu ogon pisaliśmy TUTAJ.

Zraniony ogon

Jeśli pies skaleczył sobie ogon, należy wystrzyc sierść wokół rany, przemyć i zdezynfekować to miejsce wodą utlenioną lub roztworem rywanolu. Następnie kładziemy na skaleczenie jałowy gazik i bandażujemy. Trzeba też za pomocą drugiego bandaża przywiązać dość luźno ogon do boku, by ponownie nie został uszkodzony.

W skrajnych przypadkach, gdy urazy są poważne lub zdarzają się często, konieczna będzie amputacja. Nie należy mylić jej z kopiowaniem, którego zakazuje Ustawa o ochronie zwierząt. W tym wypadku jest to zabieg konieczny dla ratowania zdrowia.

Mając zwierzaka ze skłonnością do uszkodzeń ogona, starajmy się im zapobiegać, usuwając lub zabezpieczając przedmioty, z którymi psi „radościomierz” najczęściej wchodzi w kolizję. Szkolmy też naszego podopiecznego, aby w sytuacjach grożących urazem – np. ciasnych pomieszczeniach – móc nakazać mu przyjęcie bezpiecznej pozycji.

psi ogon
fot. Shutterstock

Jak rozpoznać złamany ogon u psa?

Najczęściej po tym, że pies macha jedynie połową ogona. Przy niektórych złamaniach dochodzi także do uszkodzenia skóry i powstawania obrzęku. Jeśli zauważymy, że pies ma krwawiącą ranę, należy założyć na to miejsce opatrunek, a ogon delikatnie ucisnąć w miejscu krwotoku. Po udzieleniu pierwszej pomocy trzeba udać się natychmiast do lekarza weterynarii, który już fachowo zajmie się złamanym ogonem u psa.

Leczenie złamanego ogona zależy od miejsca urazu – jeśli znajduje się ono przy końcu ogona, zrasta się samo. Trzeba, jednak wziąć pod uwagę, że ogon może zrosnąć się nieprawidłowo.

Z racji tego, że ogon to przedłużenie psiego kręgosłupa, należy o niego dbać. Kiedy zauważymy na nim jakiekolwiek skaleczenie, udajmy się do weterynarza, by opatrzył ranę.

Autor: Artur Dobrzyński
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments