Adoptowany Rupee na Mount Everest


Znaleziony na wysypisku śmieci kundelek Rupee jest pierwszym psem na świecie, który wspiął się na najwyższy szczyt świata, Mount Everest.

Znana podróżniczka, Joanne Lefson, mieszkająca na stałe w Kapsztadzie (Afryka Południowa) uratowała przed niechybną śmiercią ośmiomiesięcznego szczeniaka, którego w lutym tego roku znalazła na wysypisku śmieci u podnóża Himalajów w północnych Indiach. Piesek był odwodniony i wygłodzony, z powodu osłabienia przewracał się co kilka kroków i gdyby nie nadeszła pomoc, nie przeżyłby dłużej niż kilka godzin.

Joanne miesiąc wcześniej straciła swojego poprzedniego, też adoptowanego czworonoga – Oskara, który zmarł w wyniku obrażeń po potrąceniu przez ciężarówkę. Podróżniczka i zarazem wielka miłośniczka psów przygarnęła więc szczeniaka, który od pierwszego wejrzenia skradł jej serce. Przez kilka miesięcy Joanne robiła wszystko, żeby postawić psa na nogi. Karmiła wysokobiałkowymi produktami, jajkami i ryżem, podawała suplementy wzmacniające, by ostatecznie zabrać zdrowego już jak ryba Rupee’go  na alpinistyczną wyprawę na Mount Everest.

Wcześniej Joanne znana była z globtroterskich wypraw z Oskarem, z którym w ciągu czterech lat odwiedziła setki najważniejszych miejsc na świecie, promując w ten sposób adopcje bezdomnych psów. To z nim miała pierwotnie zamiar wspiąć się na szczyt świata. Chociaż, jak twierdzi, żaden pies nie zastąpi jej Oskara, to jednak przygarnięty Rupee będzie kontynuował jego dzieło, i to na jego cześć, jako pierwszy pies na świecie, zdobył Mount Everest. Wraz ze swoją opiekunką 26 października dotarli do bazy położonej na wysokości ok. 5200 m nad poziomem morza, gdzie Rupee zostawił dwa wyhaftowane proporczyki z modlitwą i prośbą do Pana Boga, aby wszystkie bezdomne psy na świecie znalazły dla siebie domy. PK