Architektura dla psów po japońsku


Równia pochyła dla jamnika, hamak dla jack russel terriera, futrzany domek dla bichon frise, ale każdy z tych pomysłów można wykorzystać także dla kundelka. Kilkunastu wybitnych projektantów, którym przewodzi Japończyk Kenya Hara, nie tylko podzieliło się swoimi pomysłami na legowisko dla psa, ale oferuje też projekty, według których można je zrobić samemu.

Jak wygląda posłanie czy buda dla psa, wie każdy właściciel. Kenya Hara, dyrektor artystyczny japońskiej firmy Muji oferującej przedmioty codziennego użytku, zaprosił do współpracy 12 projektantów. Każdy z nich stworzył nowatorski projekt przedmiotu inspirowanego specyfiką danej rasy. Ich prace cechuje minimalizm. Zwracają też uwagę na stosowanie recyclingu. Najważniejsze jest jednak dla nich dostosowanie tego, co tworzą do potrzeb danego zwierzęcia.


Dlatego projektując system równi pochyłych dla jamnika, brali pod uwagę to, że ma on krótkie nogi i jest długi. Nie ma więc schodów, po których pies tej rasy musiałby się wspinać ze szkodą dla kręgosłupa. A tak, pokonując kilka podestów, znajdzie się bliżej oczu ukochanego opiekuna. Na równi może się też wylegiwać, a w razie potrzeby zwinąć się w kłębek w mininorce.


Inne pomysły projektantów są równie ciekawe. Obserwując jack russel terriera, doszli do wniosku, że ten kiedyś myśliwski pies dziś lubi się kłaść na rzeczach właściciela. Stąd pomysł na hamak. Na drewnianą konstrukcję naciąga się zużyty podkoszulek opiekuna. Dla bichon frise wymyślili zaś legowisko budę, które stanowi rodzaj przedłużenia futerka tego miniaturowego białego kudłatego pieska. 


Wszystkie projekty są dostępne na http://architecturefordogs.com/, dzięki czemu każdy właściciel majsterkowicz może wykonać je samodzielnie. KO, MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments