19.03.2023
Buldog francuski uwielbiany przez Amerykanów! Zaskakująca zmiana po 31 latach
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ameryka co roku wybiera najpopularniejszą rasę psów. Przez aż 31 lat pierwsze miejsce na podium należało do labradora. Teraz czas na zmiany. Nową najpopularniejszą rasą jest buldog francuski. Amerykanie go pokochali, a eksperci ostrzegają!
fot. Shutterstock
Każdego roku American Kennel Club rozstrzyga, która rasa jest najpopularniejsza w Stanach Zjednoczonych. Popularność labradora utrzymywała się aż przez 31 lat. Dobra passa się skończyła i pierwsze miejsce na podium otrzymał buldog francuski. Co ciekawe jego pozycja w 2012 roku uplasowała się na 14. miejscu najpopularniejszych ras w USA. W 2021 roku wskoczył już na 2. miejsce, a rok później zdetronizował labradora i otrzymał „złoty medal”. Na trzecim miejscu uplasował się golden retriever, a tuż za podium owczarek niemiecki.
Ameryka pokochała buldogi francuskie
Buldog francuski ulubioną rasą Amerykanów. Najnowszy ranking American Kennel Club z pewnością wielu zaskoczył – zwłaszcza opiekunów labradorów. Bo to te psy przez bardzo długi czas nikomu nie ustępowały z pierwszego miejsca. Teraz do akcji wkroczył zdecydowanie mniejszy piesek o charakterystycznym wyglądzie. Trudno mu się oprzeć, zwłaszcza jeśli dodamy do tego niezwykle sympatyczny charakter. Jest bardzo towarzyski, przywiązuje się do opiekuna i świetnie sprawdza się w domu z dziećmi. Łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi i jest przy tym bardzo tolerancyjny.
Buldogi francuskie są chętne do zabawy, potrafią się dostosować, są lojalne i towarzyskie. Są też wspaniałymi towarzyszami dla różnych ludzi. - mówiła sekretarz American Kennel Club Gina DiNardo.
Buldogi francuskie zyskują na popularności, a eksperci ostrzegają!
Wiele osób zachwyca się ich wyglądem i charakterem, zapominając przy tym o ich problemach zdrowotnych. A tych jest całkiem sporo.
Chcąc stać się opiekunem buldoga francuskiego, oczywiście trzeba wybrać odpowiednią hodowlę, jednak nawet to nie zagwarantuje, że buldog będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Rasa brachycefaliczna jest z natury bardzo podatna na schorzenia.
Z racji nietypowej budowy kufy, wiele z nich zmaga się ze zbyt długim podniebieniem miękkim i przełykiem, co prowadzi do problemów z oddychaniem i przyczynia się do występowania refluksu żołądkowo-przełykowego. Może to objawiać się w dość charakterystyczny sposób jak chrapanie czy głośne oddychanie (w tym charczenie czy sapanie). Również długie spacery pokonywane z buldogiem mogą być dla niego męczące, podobnie jak wysokie temperatury. Sporo z nich mierzy się też ze zbyt wąskimi skrzydełkami nosa i rozszczepem podniebienia.
To nie koniec ich zdrowotnych dolegliwości. Charakterystyczne, wypukłe oczy również podatne są na choroby, zwłaszcza na owrzodzenie rogówki czy wypadanie gruczołu trzeciej powieki tzw. wiśniowe oko. Nie są im też obce choroby kręgosłupa, problemy z sercem, choroby nowotworowe czy alergie pokarmowe.
Ameryka pokochała buldogi francuskie do tego stopnia, że w zeszłym miesiącu w Karolinie Południowej doszło do włamania na teren znanej hodowli buldożków. Hodowcę śmiertelnie postrzelono, a psy skradziono.
Więcej szczęścia w 2021 roku miał Ryan Fischer, opiekun buldogów Lady Gagi. Choć on również został postrzelony, a psy uprowadzono, to udało mu się wrócić do zdrowia, a skradzione pupile gwiazdy odzyskano.
Z jednej strony są fani tej rasy, a z drugiej eksperci z wielu krajów, którzy ostrzegają i przypominają o ich zdrowotnych kłopotach. Jedną z takich organizacji jest Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynarii, które wprost odradza kupowania ras psów o krótkiej kufie.
Źródło: https://eu.usatoday.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
10.07.2025
Zapisz się na RAW PALEO WARSAW DOG RUN i pomóż bezdomnym zwierzętom
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
RAW PALEO WARSAW DOG RUN to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich, którzy kochają psy, ruch na świeżym powietrzu i chcą zrobić coś dobrego. Tegoroczna edycja łączy bieganie z psem w formie canicrossu i dogtrekkingu z akcją charytatywną #BiegamDobrze dla Zwierzaków, wspierającą bezdomne psy i koty w całej Polsce.
undefined
09.07.2025
RAW PALEO WARSAW DOG RUN: pies i opiekun na wspólnej trasie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Już tej jesieni w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja RAW PALEO WARSAW DOG RUN – wyjątkowego wydarzenia, które łączy miłość do czworonogów z pasją do biegania. Będzie sportowo, emocjonalnie, a przede wszystkim wspólnie – bo w canicrossie i dogtrekkingu nie chodzi tylko o wynik, ale o więź, zaufanie i wspólne pokonywanie kilometrów. To coś więcej niż sport – to styl życia, który zyskuje coraz więcej fanów.
undefined
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined