01.01.2021
Pies Bunny potrafi rozmawiać ze swoją opiekunką. Sprawdź, jak to robi!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Sheepadoodle o imieniu Bunny zyskał ogromną popularność na TikToku. Pies za pomocą maty dźwiękowej komunikuje się ze swoją opiekunką!
fot. www.instagram.com/what_about_bunny
Każdy psi opiekun zastanawia się, co powiedziałby jego pupil, gdyby tylko potrafił mówić. Chciałby poznać myśli i uczucia psa. Alexis Devine z Waszyngtonu już nie musi się nad tym zastanawiać. Z dotychczasowych badań wiemy, że inteligencję przeciętnego psa możemy porównać do zdolności umysłowych dziecka w wieku 2-2,5 roku. Są jednak psy, które wyróżniają się spośród innych czworonogów. Bunny za pomocą specjalnej maty dźwiękowej wypowiada więcej słów niż niejedno dwuletnie dziecko. Kiedy pies chce coś zakomunikować swojej opiekunce, wybiera z urządzenia odpowiedni przycisk, który wypowiada dane słowo.
Moc maty dźwiękowej
Bunny to sheepadoodle (mieszanka bobtaila z pudlem). 15-miesięczny pies pod wieloma względami niczym nie różni się od innych psów – uwielbia biegać po plaży, wykonywać sztuczki w zamian za smakołyki czy bawić się w przeciąganie liny ze swoją opiekunką. Jest jednak coś, co wyróżnia Bunny’ego od pozostałych psów – umiejętność „mówienia”.
Alexis Devine od samego początku kładła nacisk na naukę posłuszeństwa. Kobiecie zależało też, by stworzyć z Bunny’m silną więź. Dlatego postanowiła zdobyć wiedzę z zakresu zachowań i sposobu komunikacji psów. W tym celu zaczęła obserwować na Instagramie psich trenerów, dołączyła do różnych grup na Facebooku, oglądała filmy na YouTube, a także czytała książki o behawioryzmie psów. To właśnie wtedy Alexis natrafiła na Christinę Hunger, specjalistkę od zaburzeń mowy u dzieci, która jako pierwsza wykorzystała matę dźwiękową z przyciskami – każdy przycisk odpowiada konkretnemu wyrażeniu. Technikę tę przetestowała na psie. W ten sposób kobieta chciała sprawdzić, czy psy również, tak jak dzieci, potrafią wyrażać się za pomocą tego urządzenia. Więcej o Christinie Hunger i jej zdolnej Stelli przeczytasz TUTAJ.
Nie tylko słowa…
Przez ostatni rok Alexis Devine uczyła Bunny’ego korzystania z maty dźwiękowej. Za pomocą drobnych wzmocnień pies poznawał znaczenie każdego przycisku. Alexis zaczęła od nauczenia pupila korzystania z przycisku „spacer”. Kobieta umieściła go przy drzwiach i naciskała za każdym razem, gdy wypowiadała to słowo i wychodziła razem z psem z domu. Obecnie Bunny ma na swojej macie ponad 70 przycisków. Pies jest w stanie zakomunikować opiekunce, kiedy coś go boli, a nawet zadać pytania egzystencjalne. Bunny za pomocą przycisków jest w stanie odwołać się do wydarzeń z przeszłości.
Alexis dokumentowała postępy Bunny’ego w mediach społecznościowych. Pies jest prawdziwą gwiazdą na TikToku – konto obserwuje blisko 6 milionów osób!
Pies używa także różnych kombinacji słów. Na przykład takich, które oddają cechy wyglądu jakiegoś zwierzęcia. Kiedyś Bunny podczas spaceru spotkał jelenia. Gdy tylko Alexis wróciła z psem do domu, zwierzę od razu nacisnęło przyciski odpowiadające wyrażeniom „kot” i „hipopotam”.
Bunny gwiazdą TikToka i badania TheyCanTalk
Tym czworonożnym gwiazdorem zainteresowali się jednak nie tylko internauci. Bunny’ego obserwują bowiem naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Celem badania TheyCanTalk jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób psy interpretują ludzki język.
Tak naprawdę to otwarte badanie. Zatem każdy, kto próbuje nauczyć swoje zwierzę komunikowania się, może dołączyć i przekazywać badaczom swoje obserwacje – mówi Alexis Devine, opiekunka Bunny’ego.
Alexis Devine ma jednak swoją własną teorię. Uważa, że Bunny zapamiętuje rozmieszczenie przycisków, tak jak ludzie uczą się pisać na klawiaturze. Dr Federico Rossano z Uniwersytetu Kalifornijskiego jest zaskoczony tym, co obserwuje jego zespół i do jakich wniosków dochodzi.
Zaobserwowaliśmy, że kiedy psy zrozumieją choć kilka przycisków, są w stanie tworzyć całe kombinacje. Byliśmy świadkami kombinacji sześciu przycisków. To jest, mówiąc szczerze, więcej niż się spodziewałem. Wiemy również, że kilka psów używa ponad 20 przycisków – powiedział Rossano.
Bunny jest jednym z 1300 psów biorących udział w badaniu. Alexis przyznaje, że udział w projekcie jeszcze bardziej wzmocnił więź między nią a pupilem. Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze do powiedzenia ma Bunny, koniecznie zajrzyjcie na Instagrama lub TikToka.
źródło: www.insider.com | zdjęcie główne: www.instagram.com/what_about_bunny
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined
25.10.2024
Dzień Kundelka – to już dziś! Zobacz, jak go świętować
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dzień Kundelka obchodzimy właśnie dzisiaj! Jak uczcić to święto ze swoim nierasowym podopiecznym? Mamy na to kilka pomysłów!
undefined
04.10.2024
Październik miesiącem dobroci wobec zwierząt – dlaczego? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
4 października, w dniu św. Franciszka z Asyżu – Patrona Ekologów i Opiekuna Zwierząt – obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Z tego powodu cały październik nazywany jest ich miesiącem! Ale to niejedyny powód...
undefined