23.03.2020
Hiszpanie nie mogą wychodzić z domów. Chyba że mają psa lub go… wypożyczą
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Epidemia koronawirusa dotknęła mnóstwo krajów na całym świecie. Niektóre z nich, takie jak Hiszpania, odnotowały wyjątkowo dużo zachorowań na tę groźną chorobę. Dlatego władze wprowadziły restrykcyjne ograniczenia dla mieszkańców. Ale ludzie i w takiej sytuacji wymyślili biznes - w dodatku z psami w roli głównej.
fot. Shutterstock
W Hiszpanii epidemia koronawirusa wymusiła na władzach wprowadzenie surowych ograniczeń dla obywateli. Poza uzasadnionymi przypadkami Hiszpanie nie mogą wychodzić z domów, by jak najbardziej ograniczyć kontakty między ludźmi. Trudno jednak, by władze zakazały opiekunom psów wychodzenia z nimi na spacery… Dlatego jedną z nielicznych sytuacji, kiedy można opuścić na chwilę miejsce zamieszkania, jest konieczność wyprowadzenia pupila. Hiszpanie szybko dostrzegli w tym pomysł na biznes i zaczęli swoje psy… wypożyczać.
Kiedy Hiszpanie mogą wychodzić z domów?
Lista powodów, które uprawniają do wyjścia z domu, nie jest zbyt długa. Swoje lokum można opuścić wtedy, gdy chce się wyjść do sklepu, apteki, pracy, banku lub z psem na spacer. O tym, że wyjście z psem jest legalne, poinformował nawet premier Hiszpanii Pedro Sanchez w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym.
Nie dziwi fakt, że władze Hiszpanii w tej trudnej sytuacji pomyślały o psach. Z pewnością ma to związek z tym, że premier jest opiekunem suczki o imieniu Turca. Wielokrotnie był widziany w Madrycie, gdy uprawiał jogging z suczką u boku, więc na pewno lubi razem z psem spędzać aktywnie czas. Turca trafiła do rodziny Sancheza pod koniec 2017 roku jako szczeniak i jest hiszpańskim psem dowodnym.
Kary za łamanie zakazu i opłaty za… legalne spacery
Za nielegalne opuszczanie domu grożą kary finansowe. Jeśli ktoś wyjdzie bez wyraźnej potrzeby, która nie znajduje się na liście, otrzyma mandat w wysokości od 100 do nawet 600 euro. Najłatwiej oczywiście wychodzić opiekunom psów, bo ci spacerują kilka razy dziennie i – mając psa przy sobie – nie muszą niczego udowadniać i nikomu się tłumaczyć. Ci, którzy psów nie mają, pozazdrościli psiarzom takiej swobody poruszania się w czasach ogólnej izolacji. Z kolei przedsiębiorczy psiarze wpadli na pomysł, jak na tym zarobić. Postanowili wypożyczać swoje psy na spacery za pieniądze tym, którzy nie mogą już wytrzymać w zamknięciu.
Ceny za wypożyczenie psa są różne i zależą od regionu. Niektórzy proponują wypożyczenie na cały okres kwarantanny, inni liczą sobie za pojedynczy spacer. Jednorazowo czworonoga można wypożyczyć już za 5 euro, wzięcie zwierzaka na dłużej to koszt 25 euro. W ogłoszeniach można znaleźć informacje o dowozie psa albo o tym, że właściciel dorzuca… woreczki na odchody gratis. Ale psy, które mają umożliwiać naprawdę sporo, jak na okres izolacji, kosztują sporo – mowa o psach myśliwskich, które wypożyczane są za 20 euro (za jeden spacer) i pozwalają bezkarnie biegać na świeżym powietrzu. Wszak każdy wie, że taki wyżeł musi się wybiegać – czyż nie?
Policja wie, że można wypożyczyć psa
Wokół tematu wypożyczania psów zrobiło się na tyle głośno, że o wszystkim dowiedziała się policja. W efekcie hiszpańscy funkcjonariusze rozpoczęli kontrole spacerujących psiarzy. Wprowadzono przepis nakazujący każdej osobie, która wychodzi z psem, mieć przy sobie książeczkę zdrowia pupila. Chodzi o to, by można było zweryfikować, czy z czworonogiem wychodzi właściciel. Dodatkowo policjanci, jeśli mają jakieś wątpliwości, mogą sprawdzić psa czytnikiem, by poznać dane z czipa. Przeprowadzanie takiego testu w Hiszpanii o tyle ma sens, że czipowanie psów jest tam obowiązkowe.
Co sądzicie o tym, że psa można wypożyczyć? Udostępnilibyście swojego pupila chętnym, którzy chcą zażyć świeżego powietrza?
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
19.09.2023
Seria zatruć w Warszawie. Groźna choroba atakuje psy?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Seria zatruć, z którą mierzą się psy i ich opiekunowie, opanowała Warszawę. Niestety nie wszystkie czworonogi udało się uratować. Prawdopodobnie przyczyną może być woda. Weterynarze ostrzegają i apelują o ostrożność.
undefined
17.09.2023
„Opiekunie! Ucz się, ucz”! Wywiad z Mikołajem Kołuckim, autorem książki „Poradnik dla właściciela psa”
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Poradników nigdy za wiele! Dlaczego poszerzanie i uaktualnianie swojej wiedzy na temat zwierząt jest ważne? Bo wszystkim nam zależy na szczęściu i zdrowiu swoich pupili. Rozmawiamy z lek. wet. Mikołajem Kołuckim, autorem książki „Poradnik dla właściciela psa”.
undefined
16.09.2023
Decyzja zapadła. Ta rasa psów będzie zakazana w Wielkiej Brytanii
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rząd w Wielkiej Brytanii podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu posiadania konkretnej rasy psów w kraju. Ma to związek z ostatnimi atakami na ludzi, jakie miały niedawno miejsce na terenie Wielkiej Brytanii.
undefined