19.02.2020
Przez 30 lat pitbule były na liście ras zakazanych. Czy teraz staną się legalne?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przez 30 lat posiadanie pitbula w mieście Denver było nielegalne. Czy nadal będzie? A może to koniec zakazu pitbuli?
fot. Shutterstock
30 lat – tyle czasu musiało minąć, aby coś się zmieniło w przepisach dotyczących posiadania ras psów uznanych za niebezpieczne. Ale nie w Polsce – tym razem mowa o Stanach Zjednoczonych. Czy to koniec zakazu pitbuli?
7 do 4 głosów
W Denver w Stanach Zjednoczonych zakaz zarówno kupowania, jak i adoptowania pitbuli obowiązuje od 30 lat. A wszystko dlatego, że rasa ta trafiła na listę ras psów agresywnych. Rada miasta Denver w poniedziałek głosowała za zmianą kodeksu, który całkowicie zakazuje posiadania pitbuli. Poprawka przeszła większością 7 do 4 głosów. Z kolei we wtorek – 11 lutego – Rada miasta Denver w mediach społecznościowych opublikowała swoją decyzję o zmianie regulacji prawnej.
Trwają godzinne debaty w celu wprowadzenia zmian w kodeksie miejskim, który dotyczy konieczności posiadania licencji dla opiekunów pitbuli – czytamy w oświadczeniu Rady miasta Denver.
Aby pitbul był legalny, wymaga rejestracji
Według nowych przepisów opiekunowie pitbuli musieliby zarejestrować psa w lokalnym towarzystwie ochrony zwierząt. Podać imię, nazwisko, adres, numer czipa psa, wypełniony kalendarz szczepień i informacje o sterylizacji, a także dwa numery kontaktowe w nagłych wypadkach. Opiekunowie muszą również opłacić roczny podatek za to, by mieć licencję. Jeśli ktoś będzie miał pitbula, ale nie będzie on zarejestrowany i nie będzie posiadał licencji, to wciąż posiadanie go będzie nielegalne.
Nowe prawo miałoby wejść w życie w ciągu 90 dni, jeśli zostałoby zatwierdzone przez burmistrza Michaela Hancocka.
Czy to koniec zakazu pitbuli?
Burmistrz w piątek – 14 lutego – stwierdził, że po wysłuchaniu opinii tysięcy mieszkańców, nie może z czystym sumieniem poprzeć tej ustawy i ją zawetował. Michael Hancock podkreślił również, że rozmawiał z ekspertami w dziedzinie opieki weterynaryjnej, aby lepiej zrozumieć, co ta zmiana mogłaby wnieść.
Założycielka amerykańskiej Fundacji American Pit Bull, Sara Ondrako, powiedziała ABC News, że rozporządzenie było „krokiem we właściwym kierunku”. Miało też jednak wiele ograniczeń, które „nadal prowadziłyby do budowania dyskryminującego obrazu psów typu pitbul”.
Problemem nigdy nie były psy, a to, jak są prowadzone przez ludzi – podkreśla Sara Ondrako.
Burmistrz Hancock powiedział, że ograniczenia zawarte w rozporządzeniu – mieszkańcy muszą zarejestrować się w Denver Animal Protection, mieć nie więcej niż dwa pitbule i uzyskać na psa licencję – były odważną próbą stworzenia ustawodawstwa. Dodał również, że „mniej niż 20% wszystkich zwierząt domowych w Denver jest obecnie licencjonowanych. Rodzi to poważne pytania dotyczące skuteczności tego proponowanego systemu”.
źródła: tvn24.pl, abcnews.go.com
Zobacz powiązane artykuły
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined
31.05.2025
Siła relacji człowieka i zwierzęcia: W chwilach stresu wolimy przytulić psa niż rozmawiać z partnerem
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Globalne badanie przeprowadzone przez firmę Mars i platformę Calm potwierdza to, co wielu opiekunów zwierząt domowych czuje intuicyjnie – nasze relacje z pupilem mają realny wpływ na dobrostan psychiczny.
undefined
14.05.2025
Psy w schroniskach potrzebują nie tylko karmy. Trwa akcja „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne psy w schroniskach zmagają się nie tylko z głodem i samotnością. Brakuje też środków na ich bezpieczeństwo. Ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc – już za 10 zł!
undefined