07.02.2022
Norwegia przerywa cierpienie zwierząt! Tych psów już tu nie spotkasz
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Skandynawski kraj nie popiera rozmnażania popularnych psów ze spłaszczonymi pyskami. Czy to oznacza koniec ras brachycefalicznych?
fot. Shutterstock
Choć budzą kontrowersję, cieszą się niezwykłą popularnością. Na przestrzeni wielu lat skupiano się głównie na uwydatnianiu pożądanych cech – jak najbardziej spłaszczone pyski i duże okrągłe oczy – nie zważając przy tym na konsekwencje. Selektywna hodowla doprowadziła do powstania ras brachycefalicznych, które mają problemy m.in. z oddychaniem lub układem krążenia. Norwegia powiedziała „dość”. Zgodnie z postanowieniem Sądu Okręgowego w Oslo wprowadzono zakaz hodowli psów rasy buldog angielski i cavalier king charles spaniel.
Norwegia zakazała hodowli popularnych ras psów
„To produkty okrucieństwa” – w 2018 roku argumentowali członkowie fundacji Animal Protection Norway. Za uroczym wyglądem psów, kryją się poważne problemy zdrowotne, o których nie zdaje sobie sprawy ponad połowa opiekunów czworonogów z krótkimi kufami. Sąd Okręgowy w Oslo orzekł, że „hodowla psów ras brachycefalicznych narusza norweską ustawę o dobrostanie zwierząt”. Postanowił więc położyć kres dalszemu rozmnażaniu i cierpieniu czworonogów.
Problemy zdrowotne buldoga spowodowane przez człowieka są znane od początku XX wieku. Od kilkudziesięciu lat chore psy były hodowane z naruszeniem norweskiego prawa. Ten werdykt jest spóźniony o wiele lat – powiedział Åshild Roaldset, dyrektor generalny Animal Protection Norway.
Syndrom ras brachycefalicznych – BOAS
Problemy zdrowotne ras brachycefalicznych są tak rozległe i poważne, że zespół wad anatomicznych występujący u tych przedstawicieli nazwano syndromem BOAS. Najczęstsze kłopoty to:
- trudności z oddychaniem,
- skłonność do udaru cieplnego,
- nietolerancja wysiłkowa,
- bezdech senny,
- sinica,
- zwężenie tchawicy,
- wady zgryzu (głównie przodozgryz),
- problemy z oczami (m.in wypadanie gałek ocznych).
Koniec ras brachycefalicznych?
Nie do końca. Orzeczenie norweskiego sądu nie oznacza bowiem całkowitego zakazu hodowli buldogów angielskich czy cavalierów. Zgodnie z zapisem prawnym – wciąż będzie można rozmnażać zwierzęta, jednak w sposób ściśle kontrolowany przez państwo, aby „urzeczywistnić bardziej humanitarne krzyżowanie ras”.
Niestety otwiera to furtkę do kolejnego problemu, jakim są nielegalne hodowle.
Całkowity zakaz krzyżowania zwierząt może doprowadzić do importu psów z zagranicy lub wysypu tak zwanych pseudohodowli, gdzie zwierzęta są rozmnażane nielegalnie – podkreśla Tom Øystein Martinsen, przewodniczący Norweskiego Związku Kynologicznego,
O rasach brachycefalicznych zrobiło się głośno w 2018 roku, kiedy to brytyjscy lekarze weterynarii z Valley Vets zapowiedzieli, że nie będą leczyć u tych psów bezpłodności. Nie tylko Norwegia, lecz także Holandia już kilka lat temu postanowiła nie przykładać ręki do rozmnażania czworonogów ze spłaszczonymi pyskami i zakazała hodowli 12 popularnych ras psów, w tym mopsów czy buldogów francuskich.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: natemat.pl
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
27.11.2023
11 lat i 500 pożarów. Strażak Reqs odchodzi na zasłużoną emeryturę
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Reqs, labrador z Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, zdobył rozgłos jako niezastąpiony członek miejscowej straży pożarnej. Przez 11 lat odważnie stawał na pierwszej linii ognia.
undefined
25.11.2023
Stopnie wojskowe dla psów? Zmiany w Wojsku Polskim
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dotychczas psy, które służyły w Wojsku Polskim, były traktowane tak samo. Teraz, w związku z wnioskiem ich przewodników, Sztab Generalny WP chce wprowadzić dla nich stopnie służbowe.
undefined
24.11.2023
Prawie 50% partii karm z nieprawidłowościami. Są wyniki kontroli
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawiła wyniki kontroli, którą przeprowadziła w II kwartale 2023 roku. Badane były karmy dla psów i kotów, sprzedawane w sklepach zoologicznych. Wstępny raport jest przerażający.
undefined