15.10.2018
Oddaj psu kontrolę i pozwól mu decydować!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta wielu gatunków można nauczyć, by samodzielnie dokonywały wyboru, odpowiadały na pytania tak/nie i jasno komunikowały, czego potrzebują. Eva Bertilsson i Emelie Johnson Vegh wiedzą, jak to zrobić!
fot. Shutterstock
Budowanie pozytywnych relacji z psem wymaga ze strony przewodnika/trenera skupienia, uważnej obserwacji, a przede wszystkim dużej wrażliwości na potrzeby zwierzęcia. „Oddaj psu kontrolę” – co to właściwie znaczy?
Oprócz wypracowania motywacji, czasem warto również dać psu realny wybór i pozwolić przejąć kontrolę nad sytuacją.
Jak powinna wyglądać efektywna sesja szkoleniowa?
Jeśli w pracy z psem chcemy korzystać ze szkolenia opartego na wzmocnieniu pozytywnym, naszym celem będzie wypracowanie określonego zachowania poprzez systematyczne nagradzanie psa w sytuacjach, kiedy prezentuje reakcje prowadzące do uzyskania tego zachowania.
Istnieją strategie szkoleniowe prowadzące do otwierania kanału komunikacji z psem tak, by podczas sesji szkoleniowej – oprócz wzmocnienia pozytywnego – pies miał poczucie sprawstwa i potrafił kontrolować swoje emocje.
Tak właśnie pracują Eva Bertilsson i Emelie Johnson Vegh – szwedzkie trenerki, które, zaproszone przez CEK Psia Wachta, niedługo po raz pierwszy pojawią sie w Polsce. Poprowadzą seminarium „Oddaj psu kontrolę”.
Co wyjątkowego jest w stosowanej przez Szwedki metodzie szkoleniowej?
Eva Bertilsson i Emelie Johnson Vegh to znane i cenione za granicą trenerki, które swoją przygodę ze szkoleniem zaczynały od uprawiania agility (wydały na ten temat książkę) i pracy z klikerem. Emelie z wykształcenia jest nauczycielką, Eva – psychologiem, jednak swoje serce oddały pracy na rzecz zwierząt różnych gatunków.
Założyły szkołę o wdzięcznej nazwie Carpe Momentum, co w dosłownym tłumaczeniu brzmi: „chwytaj moment”. Szkolą różne gatunki zwierząt z użyciem markerów zachowań. Swoje działania prowadzą wokół przekazywania wiedzy na temat humanitarnych sposobów uczenia, mających poparcie w wiedzy naukowej. Takie szkolenie daje gwarancję wysokiej motywacji ucznia i jasności oczekiwań, co skutkuje szybkimi postępami.
Trenerki działają dwutorowo – starają się tworzyć sesje szkoleniowe jak najlepiej dostosowane do potrzeb zwierzęcia, z którym pracują, ale oprócz tego zajmują się także udoskonalaniem strategii kształtowania właściwych nawyków u właścicieli, by jak najlepiej pracowali ze swoimi pupilami. W tym celu korzystają także z metody TAGteach – obie są certyfikowanymi trenerkami trzeciego stopnia tej metody. Pozwala ona na zastosowanie technik wzmocnienia pozytywnego do kształtowania zachowań u ludzi.
Oddaj psu kontrolę i zobacz, co chce powiedzieć!
Jeśli wiemy, że coś wzbudza w naszym psie niepokój, możemy zastąpić nieprzyjemne skojarzenie czymś, na co pies reaguje w sposób neutralny lub pozytywny – tak, by zredukować jego poziom stresu. Trenerzy nazywają to przeciwwarunkowaniem.
Eva i Emelie proponują, by podczas sesji przeciwwarunkowania nauczyć naszego psa zachowań oznaczających „start” i „stop”, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w której pies mógłby zacząć się stresować. Jest to szczególnie przydatne w pracy z psami mającymi problemy behawioralne, ponieważ pozwala to na kontrolowanie przez zwierzę jego stanu emocjonalnego.
Wiele osób, które na co dzień pracują ze zwierzętami, musi wykonywać przy nich regularne zabiegi pielęgnacyjne lub medyczne. Chodzi o np. obcinanie pazurów czy przeprowadzanie badania lekarskiego, co może wiązać się z dyskomfortem u zwierzaka.
Bardzo często możliwe jest oddanie zwierzęciu kontroli nad tym procesem. Jeśli potrafimy wprowadzić element współpracy do tych procedur, nawiązać komunikację i uzyskać zgodę zwierzęcia, to będzie to nie tylko olbrzymim ułatwieniem dla opiekuna, ale też znacząco zwiększy dobrostan zwierzęcia – mówią Eva i Emelie.
Sztuka nagradzania, czyli o budowaniu motywacji
Jeśli chcemy, by pies uczył się szybko, warto wcześniej zaplanować przebieg sesji szkoleniowej. Im bardziej będzie ona czytelna, tym skuteczniejsze będzie szkolenie.
Emelie i Eva stosują metodę łańcucha nagród, czyli „od jednej nagrody do drugiej”. Technika ta pozwala nie tylko skupić się na jednym obszarze naraz, ale także wprowadzać modyfikacje i widzieć natychmiastowe rezultaty, co znacząco podnosi skuteczność szkolenia i obniża frustrację u zwierzęcia. Stosowanie tej metody pomaga bardzo szybko osiągnąć sukces, nawet w przypadku początkujących trenerów, niezależnie, czy uczą psa podstaw posłuszeństwa, czy trenują pod kątem zawodów.
Każdy, kto ma psa czy kota wie, że zwierzęta te nieustannie coś do nas mówią. Wykorzystując ich naturalne skłonności do komunikacji, możemy nauczyć je, w jaki sposób precyzyjnie sygnalizować nam, o co im chodzi, żebyśmy nie musieli dłużej zgadywać. Jest to praca nad sposobami porozumiewania się, które przekraczają barierę języka. To wspaniałe pracować ze zwierzęciem, które jest w stanie nam powiedzieć, że jest – lub nie jest – gotowe na to, czego od niego chcemy – mówią trenerki prowadzące seminarium „Oddaj psu kontrolę”.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat pracy Evy Bertilsson i Emelie Johnson Vegh, obejrzyjcie filmy i wpadnijcie do Warszawy na seminarium “Oddaj psu kontrolę” i “Sztuka nagradzania”, które odbędzie się w dniach 10-11 listopada. Informacje i zapisy: http://psiawachta.pl/oddaj-psu-kontrole/.
Autor: Piotr Małek
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
03.09.2024
Wspieraj Psich Bohaterów z marką Brit!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy towarzyszą nam na co dzień, wnosząc do naszego życia radość, wsparcie i miłość. Wśród nich są również psy ratownicze i przewodnicy, którzy nie tylko oddają nam swoją lojalność, ale także ratują ludzkie życie, często narażając własne zdrowie. Teraz mamy okazję odwdzięczyć się im za ich poświęcenie i pomóc, kiedy sami potrzebują wsparcia.
undefined
27.08.2024
Akcja Łapa w Łapę: Pomóż schroniskom kupując karmę dla swojego pupila!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy wiesz, że twoje codzienne zakupy mogą pomóc bezdomnym zwierzętom? Dzięki akcji "Łapa w Łapę" organizowanej przez BIOFEED ZOO, każdy zakup karmy dla twojego pupila to wsparcie dla schronisk w Polsce.
undefined
22.08.2024
Mysterium dla poznańskich adopciaków
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pod koniec lipca marka kosmetyczna Mysterium pokazała, że jej serce bije również dla zwierząt! Zespół Mysterium odwiedził poznańskie Schronisko, aby wspomóc podopiecznych czekających na nowe domy. Marka nie przyszła zresztą z pustymi rękami – do placówki trafiło aż ponad 140 kilogramów karmy, która z pewnością ucieszyła niejednego czworonoga.
undefined