07.10.2017
Pies na pedofila. Szkolą psy do nowych zadań
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Psy pomagają policji między innymi w znajdowaniu przemycanych papierosów i narkotyków. Okazuje się, że to nie koniec ich możliwości. W Wielkiej Brytanii Rob i Tweed wesprą policjantów w walce z pedofilami. Jak to możliwe?
fot. Shutterstock
Rob ma tylko 20 miesięcy i jest czarnym labradorem, Tweed to springer spaniel walijski, który liczy sobie 19 miesięcy. To pierwsi czworonożni brytyjscy policjanci, którzy wzorem swych amerykańskich kuzynów zostali przeszkoleni do wyszukiwania urządzeń elektronicznych, takich jak pendrive’y czy karty SD. To na nich przechowują nielegalne zdjęcia i filmy pedofile.
To historyczna chwila dla brytyjskiej policji. Te psy to nowy sposób policji na walkę z pedofilami, terrorystami i przestępcami gospodarczymi – chwali się komisarz Jim Nye.
W maju 2015 roku posterunkowy Graham Attwood z policji w Devon i Cornwalii, który odpowiada też za szkolenie psów, wpadł na pomysł, by trenować psy do wywąchiwania urządzeń elektronicznych. Nawiązał współpracę z policjantami z amerykańskiego stanu Connecticut. Oni mieli już bowiem za sobą doświadczenie w takim szkoleniu. Konkretne działania zaczęły się w grudniu 2016 roku.
Ja i moi koledzy szkoliliśmy Roba i Tweeda w wolnym czasie. Na co dzień normalnie pracowaliśmy, przygotowując psy policyjne do różnych zadań. Większość naszych zwierzaków pochodzi z policyjnych hodowli, zostały nam podarowane lub trafiły do nas ze schroniska. Tym razem jednak postanowiliśmy kupić psy z hodowli – mówi posterunkowy Graham Attwood.
Brytyjskim policjantom pomagali w szkoleniu doświadczeni w tym zakresie Amerykanie: Mike Real z policji w Connecticut i Jeffrey Calandra z FBI. W efekcie labrador Rob i springer spaniel Tweed zdały egzamin i mogły podjąć pracę.
Jestem przekonany, że Tweed i Rob pomogą brytyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości w walce z pedofilami, terrorystami i przestępcami gospodarczymi – mówi Mike Real.
Czy w rzeczywistości pozaszkoleniowej psy sprawdzają się w swoim nowym fachu?
Nasze psy już udowodniły swoją przydatność. Wzięły udział w ponad 50 przeszukaniach na terenie całej Wielkiej Brytanii z doskonałym efektem. Tweed podczas jednego z przeszukań wskazał, że coś może być ukryte w puszce po coli. Okazało się, że znajdowało się tam mnóstwo kart SD – mówi Graham Attwood.
Z kolei Rob odnalazł ukryte głęboko w szufladzie małe urządzenie elektroniczne, które mogło być łatwo przeoczone przez przeszukującego pomieszczenie policjanta.
Oba psy po pracy wracają do domu. Mieszkają z policjantami, którzy się nimi opiekują – Martinem Kingiem i Jillem Curnowem.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
28.09.2023
Znany zoolog przyznał się do 60 zarzutów. Wiele z nich dotyczy zoofilii
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Brytyjski ekspert i naukowiec specjalizujący się w badaniu krokodyli stanął przed sądem i przyznał się do 60 zarzutów, w tym m.in. do zoofilii. Szczegóły były tak drastyczne, że sąd pozwolił części osób na opuszczenie sali podczas odczytywania zapisów zbrodni.
undefined
25.09.2023
Kim była dogxim? Przypadek sprawił, że świat poznał niezwykłą hybrydę
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Gdyby nie fakt, że została potrącona przez samochód, z pewnością nigdy byśmy jej nie poznali. "Dogxim" to niezwykłe zwierzę, które stało się przedmiotem badań. Do dzisiaj pozostaje wiele pytań. Również jej śmierć jest zagadką.
undefined
19.09.2023
Seria zatruć w Warszawie. Groźna choroba atakuje psy?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Seria zatruć, z którą mierzą się psy i ich opiekunowie, opanowała Warszawę. Niestety nie wszystkie czworonogi udało się uratować. Prawdopodobnie przyczyną może być woda. Weterynarze ostrzegają i apelują o ostrożność.
undefined