03.01.2024
Zakaz kopiowania uszu i ogona, szkolenia i walka z pseudohodowlami. Reforma przepisów UE
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Komisja Europejska dąży do ustanowienia jednolitych standardów dotyczących dobrostanu zwierząt domowych i ich identyfikacji, eliminując istniejącą lukę prawodawczą.
fot. Shutterstock
W grudniu 2023 roku Komisja Europejska zaproponowała nowelizację unijnych przepisów dotyczących trzech kluczowych obszarów – dobrostanu psów i kotów, transportu zwierząt oraz przemysłu futrzarskiego. Byłaby to największa reforma od 20 lat!
Dobrostan psów i kotów
W związku z rosnącym trendem sprzedaży zwierząt przez Internet – około 60% opiekunów psów i kotów nabywa swoje zwierzęta online, Komisja proponuje jednolite standardy obejmujące normy dla hodowli, trzymania oraz obchodzenia się z psami i kotami.
W celu kontrolowania hodowli i zwalczania nielegalnego handlu zwierzętami domowymi wprowadzona miałaby zostać obowiązkowa identyfikacja i rejestracja w krajowych bazach danych wszystkich psów i kotów przed wejściem na rynek. Komisja planuje wprowadzić wymóg minimalnych kwalifikacji dla opiekunów zwierząt i zobowiązać państwa członkowskie do umożliwienia przeprowadzenia odpowiednich szkoleń w tej dziedzinie.
Zgodnie z przedstawionymi postulatami import psów i kotów miałby odbywać się zgodnie z normami obowiązującymi w UE. Ma to rozwiązać problem nielegalnego handlu, wystawianych fałszywych świadectw zdrowia i paszportów dla zwierząt, skupiając się na krajach takich jak Serbia, Białoruś, Rosja i Turcja. Komisja podkreśla, że podjęcie tych środków jest istotne nie tylko ze względu na dobrostan zwierząt, ale również dla ochrony zdrowia publicznego – brak możliwości śledzenia i niewłaściwe szczepienia stwarzają ryzyko przenoszenia chorób odzwierzęcych, takich jak wścieklizna.
Dodatkowo Komisja dąży do wprowadzenia jednolitego zakazu bolesnych praktyk, takich jak obcinanie uszu i ogona.
Transport zwierząt i kontrola ferm futrzarskich
Obowiązujące od ponad 20 lat przepisy dotyczące transportu zwierząt w Unii Europejskiej są już przestarzałe i nie odpowiadają ani współczesnym wyzwaniom, ani oczekiwaniom społecznym. Komisja Europejska proponuje wprowadzenie szczegółowych regulacji obejmujących transport do rzeźni, zwierząt nieprzeznaczonych do uboju, zakazu przewozu samic w zaawansowanej ciąży oraz specjalnej zasady dla młodych zwierząt. Istotne zmiany miałyby obejmować m.in. skrócenie czasu podróży – obowiązkowe przerwy na odpoczynek, karmienie i pojenie, lepsze warunki dla zwierząt podczas transportu – zakaz stosowania m.in. klatek, a także restrykcje dotyczące transportu w ekstremalnych warunkach pogodowych – rygorystyczne ograniczenia w przypadku temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza i poniżej 0 stopni Celsjusza.
W odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską „Europa wolna od futer” Komisja podjęła działania mające na celu zakazanie hodowli zwierząt na futra i sprzedaży produktów zawierających futro.
Zaprezentowana inicjatywa legislacyjna „Od pola do stołu” stanowi istotny krok w kierunku stworzenia kompleksowego systemu, który ma na względzie dobrostan zwierząt w całej UE. Powyższe wnioski ustawodawcze zostaną przekazane Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, opinia naukowa zaś ma być wydana do marca 2025 roku.
Zobacz powiązane artykuły
17.03.2025
Jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowy członek rodziny nie zawsze reprezentuje gatunek homo sapiens. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o powiększeniu grona domowników o reprezentanta gatunku canis lupus familiaris. Fundacja Viva! namawia wszystkich, którzy chcą mieć psa, aby go nie kupować, ale zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska.
undefined
04.02.2025
Makabryczne odkrycie w Warszawie – martwy pies w koszu na śmieci. Trwa dochodzenie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na warszawskiej Woli dokonano wstrząsającego odkrycia – w śmietniku na placu zabaw znaleziono martwego psa. Zwierzę miało obrażenia na pyszczku, a okoliczności jego śmierci są niejasne. Sprawą zajmuje się policja i OTOZ Animals, a opiekun suczki przedstawił swoją wersję wydarzeń.
undefined
31.01.2025
30-latek udusił psa workiem. Tłumaczył, że „nie chciał, by męczył się w schronisku”
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkańcy Wałbrzycha dokonali makabrycznego odkrycia – w lesie znaleziono martwego psa ze związanymi łapami i workiem foliowym na głowie. Policja szybko ustaliła sprawcę, którym okazał się 30-letni mężczyzna. Jego tłumaczenie szokuje.
undefined